Jump to content

Nabuchodonozor

Użytkownicy
 • Content count

  248
 • Joined

 • Last visited

About Nabuchodonozor

 • Rank
  Ranga: Starszy wykładowca
 • Birthday 06/14/1987

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 1. Jan Sobieski wyprawiając się na czambuły w 1672 roku miał przy swoim boku wielu wybitnych podkomendnych którzy wysyłani przez hetmana samodzielnie rozbijali czambuły.Prosze wymienić przynajmniej pięć nazwisk panów którzy rozbijali Tatarów.
 2. Oj quiz coś stanął, trzeba go rozruszać. Rzadko tu zaglądam otatnio ale skoro już jestem to spróbuje. Najgorzej ze nie znam odpowiedzi, ale po podpowiedzi moge strzelić że chodzi o króla Jana Kazimierza krzyczącego do Jerzego Sebastiana Lubomirskiego pod Mątwami.
 3. Leworęczni czy praworęczni?

  A może chcecie to sprawdzić? http://www.eioba.pl/a94598/uzywasz_prawa_c...odczas_myslenia
 4. Taras Bulba

  Kozacy bijący husarie faktycznie widok musi być zabawny, a widziałeś może reszte tych filmów co wstawilem linki? Może cos polecisz?
 5. Taras Bulba

  Oglądałes ten film Kadrinazi? A ja jakoś nic nie słyszałem o nim nawet. Nie wiem gdzie byłem jak go pokazywali To może powiesz coś więcej o nim? 1612 też nie było realistyczne jednak przyjemnie się ogląda polską husarie. Szkoda że te filmy omijają jakoś nasze kina chętnie bym odpoczął od hollywoodzkich produkcji. To jeszcze wrzuce kilka trailerów interesujących
 6. Taras Bulba

  Ostatnio przeglądając trailery filmów i natrafiłem na ten film - Тарас Бульба, (Taras Bulba) i tak się zastanawiam czemu go nie widziałem w kinach? Film jest z 2009 roku, premiere miał w lutym a ja jeszcze go nie widziałem. Może ktos wie coś więcej o nim albo już go oglądał i chce się podzielić wrażeniami. Film był już dwa razy ekranizowany min w 1962 roku. Tutaj można coś więcej o nim przeczytać http://www.filmweb.pl/f485118/Taras+Bulba,2009 a tutaj jest zapowiedź W trailerze husaria prezentuje się sympatycznie
 7. Generałowie powstania listopadowego

  Tak samo jak ja nie miałem zamiaru wyżej wykazywać że ta bitwa była przegrana. Zamiast pouczać innych sam może powinieneś zacząć czytać ze zrozumieniem A co tu razwijać? Jeżeli nie zrozumiałeś słowa minimum to bardzo dobrze rozwinął to wcześniej Amilkar. Nic takiego nie sugeruję. Poprostu we wcześniejszych postach nie przekonywały Cię argumenty "specjalistów". Nie mam wcale na celu przeinaczanie Twoich słów więc się nie denerwuj tak Bardzo ciekawe obliczenia musze przyznać. Prawie mnie przekonałes do bezsensu matematyki na polu bitwy Teraz juz widzę skąd bierze się Twoja radość. Mógłbyś nam jeszcze opisać jak doszedłeś do tych liczb? Opisać troche bardziej co pododawałeś i skąd wzięły się te punkty?
 8. Stefan Potocki wyprawiając się w 1612 roku do Mołdawii deponował wcześniej dla bezpieczeństwa wszystkie swoje klejnoty i kosztowności u znajomego. Skarb jednak nie powrócił do właściciela bo zaginął. Powstały legendy co mogło się z nim stać. Pytanie brzmi: jak nazywa się ten skarb (nazwa pochodzi od jednego z zamków).
 9. Nie wiem czy o to chodzi ale pewnym momencie były jakieś takie pomysły aby Sobiescy przenieśli się do Francji gdzie Jan miał otrzymać godność marszałka oraz majątek ziemski w postaci dziedzicznego księstwa ale nic z tego nie wyszło.
 10. Generałowie powstania listopadowego

  No to może pokaż mi gdzie Ty wykazałeś że napewno zostałaby wygrana. Nie miałem wcale na celu udowodnić że Polacy i tak by przegrali. Nie jestem wróżką i nie potrafie czytać z kuli, na tarocie również się nie znam więc ciężko mi powiedzieć jak skończyłaby się bitwa. Jednak zdziwiło mnie jak bardzo możesz wierzyć człowiekowi który w czasie gdy miał coś do powiedzenia ograniczył się do minimum, potem zaś opowiadał co by było gdyby... Jak pewnie się domyślasz ten zupełny bezsens dla Ciebie wcale nie wymyśliłem sam. To są obliczenia jednego z jak to sam określasz "specjalistów". Tak wiem że Twoim zdaniem nie powinienem zasłaniać się "specjalistami" ponieważ to jest zwykła matematyka jednak te skale i punktacje dla mnie nie są zupełnie bezsensowne. Ciebie wcale nie muszą przekonywać, ja jednak przy ocenie końcowej biore pod uwagę wszystkie opinie. Troche bliższym przykładem który można prześledzić jest porównanie np Chłopickiego z Dybiczem i Paskiewicza ze Skrzyneckim, kiedy pododajemy i zobaczymy jaki był finał w roku 1831 to nie wiem czy będziesz miał z czego się śmiać
 11. Książe Adam Jerzy Czartoryski

  Ja jednak zostawiłbym Petersburską przeszłość księcia i popatrzył na jego późniejsze dokonania. 1. Kurator okręgu wileńskiego - poprawa szkolnictwa, pełna zgoda. Pod koniec przeciwnicy zarzucali mu zaniedbywanie i brak energii, jednak niewiele już mogł zdziałac przeciwko Nowosilcowi. 2. Sąd sejmowy przed powstaniem listopadowym, jedynie Czartoryski z Krasińskim i Czarneckim byli za surowszymi wyrokami. Konstanty w tajnym raporcie tylko ich działalność ocenił pozytywnie. 3. Postawe podczas powstania nie chcę szeroko opisywać jedynie zauważę że to Czartoryski był głównym obrońcą Skrzyneckiego którego popierał nawet jeszcze na emigracji. 4. Warto wspomnieć że gdy przyszedł krytyczny moment powstania i wojska Paskiewicza zbliżały się do stolicy książe postanowił opuścić kraj (jako jeden z pierwszych) dołączając do - korpusu Romoriny. 5. Działania na emigracji: można raczej podzielić na złe i nieudane. Oczywiście przesadzam, książe wspierał młodzież która chciała studiaować, wspomagał biednych emigrantów jak tylko mógł itp. Jednak mam na myśli jego większe przedśięwzięcia: - odrazu po klęsce powstania pierwsze próby tworzenia oddziałów wojskowych min. w Hiszpanii i namawianie do wstepowania do legii cudzoziemskiej. - ogłoszenie króla de facto i Protestacja emigracji przeciw księciu Czartoryskiemu. - marzenia o wyspie odosobnionej dla emigracji w Portugalii. - bałkańskie marzenia księcia które nie przyniosły większego pożytku Polakom. - polskie powstanie na Zakaukaziu. - setki manifestów
 12. Familia, dalsze losy

  Jeśli nie zabory to co? Moim zdaniem bardzo prosta rzecz. Zabrakło godnych następców. August Aleksander Czartoryski, Adam Kazimierz Czartoryski a następnie Adam Jerzy Czartoryski byli indywidualistami wybijającymi się z ogółu. Dzięki gruntownemu wykształceniu i własnym charakterom osiągnęli bardzo wysokie pozycje w społeczeństwie. Dlaczego następne pokolenia się nie wybiły, nie przejęły po rodzicach stanowisk a tylko majątki? Ponieważ niczym się nie wyróżniali. Weźmy np synów Adama Jerzego: Władysława i Witolda. Zupełnie nie przypominali ojca, nie mięli głowy do polityki która ich bardziej nie interesowała. Jeden był chorowity a drugi nie odstępował mamy. Przy księciu stały osoby takie jak Władysław Zamoyski który w rzeczywistości był jego prawą ręką. Po za tym udając się na emigrację książe Adam Jerzy stracił ogromne dobra (ogromne przychody) które zostały skonfiskowane po powstaniu.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.