Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
lukass

Torqemada

Rekomendowane odpowiedzi

lukass   

Przywódca hiszpańskiej Inkwizycji, mnich dominikański, spowiednik Izabeli I Katolickiej oraz Ferdynanda II Katolickiego, słynny z "kodeksu Torquemady", który mówił m.in. o nieuznawaniu przyznania się do herezji podczas tortur. Jak oceniacie ta kontrowersyjną postać i jaki miała ona wpływ na rozwój Katolicyzmu i Inkwizycji na ziemiach hiszpańskich.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Roshnise   

Owszem, miała ogromny wpływ na Inkwizycję i rozwój katolicyzmu, ale jakim kosztem? To nie ludzkie dla mnie jakie metody stosował, swoją drogą czy ktoś kto przyjął śluby nie powinien szerzyć dobro metodami pokojowymi?(Chociaż w sumie w tamtych czasach to było mało możliwe..). Jak dla mnie jest to niesympatyczna osoba i wzbudza we mnie lekki wstręt.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Dla mnie spokojnie i cicho pracujący dla dobra chrześcijaństwa dominikanin. A na poważnie...

Gdy został spowiednikiem królowej Izabeli w znaczący sposób nie zmienił swojego stylu życia: nie jadał mięsa, zawsze chodził boso, nie nosił bielizny, gdy habit niedostatecznie ocierał mu ciało wkładał włosiennicę. Za życia Torquemady życie straciło ok. 2 tys. "heretyków" i innowierców. Niektórzy próbowali powstrzymać jego zapał, np. papież Aleksander VI, który mianował czterech inkwizytorów pomocniczych przeznaczonych do tego zadania. Gorzej, że sami rodacy Torquemady nie widzieli nic zdrożnego w jego działaniach - ten ubogi dominikanin zyskał sobie nawet miano "Zbawcy Hiszpanii". W 1494 r. z powodu złego stanu zdrowia złożył urząd i zmarł cztery lata później. Trzeba jednak przyznać, że praktycznie wszystko czego chciał, zrealizował: wystarczy porównać liczbę Żydów, muzułmanów i konwertytów z roku 1483 r. (data mianowania Torquemady wielkim inkwizytorem Kastylii, Aragonii i Walencji) do tej z roku 1498 (data śmierci dominikanina).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Roshnise   

Właśnie, wtedy uważali go wręcz za świętego tylko dlatego, że wiódł życie ascety, a przecież ile było ludzi niewinnych, których skazał na śmierć? I to w okrutnych męczarniach, przyczynił się do rozwoju chrześcijaństwa. ale jakim kosztem. Nie mogę zrozumieć, że mogą się rodzić tacy ludzie bez uczuć wyższych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Uzupełniając jeszcze mój poprzedni post - Torquemada doprowadził w 1490 r. do głośnego procesu Żydów. Żydzi ci, zostali oskarżeni o kradzież hostii i zamordowanie chrześcijańskiego dziecka. Nie znaleziono żadnych dowodów (nawet ciała dziecka), ale "winni" i tak spłonęli na stosie. Jak dla mnie to cała istota inkwizycji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
lukass   

Hiszpania była krajem w którym od ustanowienia Inkwizycji trwała ona bez przerwy, działania Torquemady mogły się podobać ludności gdyż walczył z innowiercami i heretykami. Pamiętajmy, że półwysep Iberyjski był podzielony na część Chrześcijańską i Muzułmańską, narody zamieszkujące te tereny tłukły się bez ustanku z powodu religii, więc kiedy Hiszpania ostatecznie pokonała Muzułmanów i wyparła ich z Iberii postanowili raz na zawsze pozbyć się muzułmanów i żydów, w XV i początkach XVI wieku nastąpiły wielkie prześladowania wyznawców innych religii (głównym sprawcą był oczywiście Torquemada ), uznano również pracę na roli za niegodna Chrześcijan i przymusowo do pługów przykuwano Muzułmanów i Żydów. Hiszpania stała się krajem fanatycznie Katolickim.

a przecież ile było ludzi niewinnych, których skazał na śmierć?

Według Torquemady i Hiszpanów, ich winą była herezja i innowierstwo, to wystarczyło do "spopielenia" delikwenta.

Nie mogę zrozumieć, że mogą się rodzić tacy ludzie bez uczuć wyższych.

Wpływ środowiska i kultury, Hitler też ( chyba :roll: ) urodził się z uczuciami wyższymi, w tej sytuacji można tu wymienić skutki wojny, ale to nie jest usprawiedliwienie. Tak dla Torquemady mógł to być wpływ wojen z Muzułmanami i otoczenia które wpajało mu przez lata obraz dobrego chrześcijańskiego życia i świata Islamu który jest pomiotem Szatana.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Bo w chrześcijaństwie od zawsze jest paradoks - kochaj bliźniego, ale w praktyce zapomina się że kochać to tolerować.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
lukass   
Bo w chrześcijaństwie od zawsze jest paradoks - kochaj bliźniego, ale w praktyce zapomina się że kochać to tolerować.

Nie tylko w Chrześcijaństwie, spójrz np. na Islam

Off-top

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Roshnise   
Bo w chrześcijaństwie od zawsze jest paradoks - kochaj bliźniego, ale w praktyce zapomina się że kochać to tolerować.

Jak dla mnie to jest sprzeczność, albo co najmiej jakieś przeistoczenie podstawowej reguły "zero przemocy". To dla mnie nadal nie pojęte, że taki człowiek, do tego duchowny stosował się do tak okrutnych metod.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nautilos   

Torquemada jest dla mnie pierwowzorem pana Hitlera. Oczywiście uśmiercił on znacznie mniej osób niż ten drugi jegomość ,ale metody jakimi się posługiwał są niemal identyczne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
Torquemada jest dla mnie pierwowzorem pana Hitlera. Oczywiście uśmiercił on znacznie mniej osób niż ten drugi jegomość ,ale metody jakimi się posługiwał są niemal identyczne.

Slusznie. Dominikanie hiszpanscy naprawde przetarli droge dla bolszewikow i nazistow....

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wołodia   
Slusznie. Dominikanie hiszpanscy naprawde przetarli droge dla bolszewikow i nazistow....

Nie sadze by akurat Torquemada byl inspiracja dla ktorychs z powyzszych, rownie dobrze mozena powiedziec o innych ktorzy usmiercili wielu (Neron,Kaligula,Iwan Grozny,Henryk Tudor,Krwawa Maria) czy maja cos wspolnego z komunistami i nazistami?

Znacznie bardzie w tej materii "przysluzyl sie" czlowiek wybitny, idealista pelen szlachetnych intencji Thomas More.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nautilos   
Nie sadze by akurat Torquemada byl inspiracja dla ktorychs z powyzszych, rownie dobrze mozena powiedziec o innych ktorzy usmiercili wielu (Neron,Kaligula,Iwan Grozny,Henryk Tudor,Krwawa Maria) czy maja cos wspolnego z komunistami i nazistami?

Nie mogę się zgodzić , Torquemada organizował publiczne palenie Koranu i Tory, żydom nakazywał nosić na ubraniach odznaki ,aby odróżnić Żyda od "człowieka o czystej krwi", ogłosił publicznie wskazówki jak rozpoznać Żyda. Żydom którzy przeszli na katolicyzm kazano jeść szynki - w każdym domu na stole musiała ona leżeć - jeśli nie było jej na stole mieszkańców torturowano ,albo od razu palono.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
Slusznie. Dominikanie hiszpanscy naprawde przetarli droge dla bolszewikow i nazistow....

Nie sadze by akurat Torquemada byl inspiracja dla ktorychs z powyzszych, rownie dobrze mozena powiedziec o innych ktorzy usmiercili wielu (Neron,Kaligula,Iwan Grozny,Henryk Tudor,Krwawa Maria) czy maja cos wspolnego z komunistami i nazistami?

Znacznie bardzie w tej materii "przysluzyl sie" czlowiek wybitny, idealista pelen szlachetnych intencji Thomas More.

Inkwizycja, jaka skonstruowal Don Tomás de Torquemada byla pierwsza w dziejach Europy panstwowa policja polityczna. Panstwowa, nie krolewska. Oraz poteznym organem propagandowym. Wykorzystywala na szeroka skale system familiares, swieckich wspolpracownikow; wlasciwie kazdy 'cristiano viejo' wspolpracowal albo oczekiwano oden wspolpracy wykraczajacej poza donos.

Cel - oczyszczenie kraju. Srodki - pobudzanie histerycznej nienawisci. Przesiedlenia. Terror.

Czy to czegos nie przypomina?

Neron i Kaligula to blazny, w porownaniu. Maria Tudor, jak i poprzednicy, do stabilnych psychicznie nie nalezala. Iwan tez. Henryk, domyslam sie, ze VIII - coz on takiego uczynil? To dopiero Gloriana wziela sie ostro za papistow, po upokorzeniu Wielkiej Armady przede wszystkim.

Podalbym raczej jako przyklady Lorda Protektora, Savonarole, Kalwina.

Ludzi, ktorzy stworzyli lub probowali stworzyc system totalnego terroru opartego na ideologii.

Jednak spowiednik krolowej Izabeli byl pierwszy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wołodia   

Kalwin i Cromwell moze i okay, ale:

Savonarole

Czy mozesz prosze rozwinac temat? Savonarola namawial do ubostwa nie wspolnej wlasnosci .Niestety nie dostrzegam analogii moze cos mi umknelo

http://pl.wikipedia.org/wiki/Hieronim_Savonarola

Wspomniana jest tu owa "policja dziecieca" ale do totalitaryzmu jeszcze bardzo daleko

Norman Davies wspomina jedynie:

"Pełne gromów i ognia piekielnego kazania fanatycznego dominikanina Girolama Savonaroli(1452-1498) doprowadzily w latach dziewiedziesiatych XVw. do wybuchu rewolty; Medyceusze zostali na pewien czas wypedzeni z Florencji, a powstanie skoncczylo sie spaleniem Savonaroli na stosie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.