Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Pancerny

Kozacy a kościół unicki

Rekomendowane odpowiedzi

Pancerny   
ale wtedy kim byli Kozacy?

-"Jesteśmy członkami tej samej Rzeczypospolitej, i dlatego mamy prawo wziąć udział w elekcji"- posłowie kozaccy na sejmie konwokacyjny w 1632 roku.

-"Kozacy są członkami Rzeczpospolitej, ale chyba takimi jak włosy i paznokcie dla ciała: wprawdzie są potrzebne, ale gdy zbytnio wyrosną, jedne ciążą głowie, drugie przykro ranią, oboje trzeba częściej przycinać"- odpowiedź szlachty zgromadzonej na sejmie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
-"Kozacy są członkami Rzeczpospolitej, ale chyba takimi jak włosy i paznokcie dla ciała: wprawdzie są potrzebne, ale gdy zbytnio wyrosną, jedne ciążą głowie, drugie przykro ranią, oboje trzeba częściej przycinać"- odpowiedź szlachty zgromadzonej na sejmie.

I jak dla mnie to całkowicie ilustruje stosunek szlachty i magnaterii do Kozaków - pogarda i nieuszanowanie praw.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pogarda i nieuszanowanie praw.

Trudno o szacunek, w końcu Kozacy jako członkowie Rzeczpospolitej winni respektować jej prawo (a rekrutowali się raczej z innej grupy "zawodowej" niż prawa i uczciwa...)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że w pewnym momencie należało spojrzeć realnie na silę Kozaczczyzny, jej poparcie wśród Prawosławia i ludu ukrainnego, oraz jakoś tę silę spożytkować dla dobra RON, pewno tez jakieś tam prawa dać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Trudno o szacunek, w końcu Kozacy jako członkowie Rzeczpospolitej winni respektować jej prawo

A kiedy nie respektowali? Poważniejsze ataki kozackie na ziemie tureckie zaczęły się już po pierwszych powstaniach kozackich.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
Poważniejsze ataki kozackie na ziemie tureckie zaczęły się już po pierwszych powstaniach kozackich.

A co mieli robić, jak Zygmunt III zawsze zalegał z wypłatą psiego żołdu Kozakom rejestrowym?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
A co mieli robić, jak Zygmunt III zawsze zalegał z wypłatą psiego żołdu Kozakom rejestrowym?

Oni - nic. Mogła zrobić szlachta.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Inicjatywa powinna wyjść od króla, lecz on chciał tylko z Kozaków zrobić chłopstwo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

A kto chciał zrobić z Kozaków bardziej uprzywilejowaną grupę? Czy taka opcja miała szerokie poparcie? Wybacz, ale król miał z reguły ważniejsze zajęcia i sprawy niż zajmowanie się kozackimi ruchawkami i co jakiś czas tłumieniem powstań Kozaków, które i tak bez większych trudności były niszczone przez Polaków pokroju np. Żółkiewskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
król miał z reguły ważniejsze zajęcia i sprawy niż zajmowanie się kozackimi ruchawkami

Haa, jakie mogą być ważniejsze sprawy dla króla, którego lud głoduje? Walka o koronę Szwedzką, Dymitriady, sprzedaż korony polskiej?

tak bez większych trudności były niszczone przez Polaków pokroju np. Żółkiewskiego.

I Bogu należy dziękować,że mieliśmy takich hetmanów jak Żółkiewski czy Koniecpolski, którzy talentem wojskowym i dyplomatycznym potrafili wyciągnąć RON z przedwczesnego powstania z 1648r.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Haa, jakie mogą być ważniejsze sprawy dla króla, którego lud głoduje?

Głodowanie wojska na wojnie. Tak to jest - jeśli ktoś ma głodować to lepiej, żeby robił to lud, bo jeśli wojsko zacznie się buntować to granice pozostaną otwarte.

Walka o koronę Szwedzką, Dymitriady, sprzedaż korony polskiej?

Na pewno tak.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
Głodowanie wojska na wojnie.

Akurat miałem na myśli sytuację Kozaków po zakończeniu wypraw wojennych, na które byli wciągani przez króla (różnego rodzaju obiecanki ze strony dworu królewskiego), a po wyprawie pozostawieni samym sobą.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Akurat miałem na myśli sytuację Kozaków po zakończeniu wypraw wojennych, na które byli wciągani przez króla (różnego rodzaju obiecanki ze strony dworu królewskiego), a po wyprawie pozostawieni samym sobą.

Ale ja nie miałem na myśli Kozaków, tylko wojsko w sensie walczące na wojnie oficjalnie prowadzoną przez Rzeczpospolitą (np. 1600 - 1611 ze Szwecją).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
Ale ja nie miałem na myśli Kozaków, tylko wojsko w sensie walczące na wojnie oficjalnie prowadzoną przez Rzeczpospolitą (np. 1600 - 1611 ze Szwecją).

No nic, automatycznie pomyślałem (z racji tematu o którym mowa)o Kozakach.

By powrócić to tematu mam pytanie- Czy Kozacy byli "gorliwymi " wyznawcami prawosławia?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
By powrócić to tematu mam pytanie- Czy Kozacy byli "gorliwymi " wyznawcami prawosławia?

To zalezy kiedy. Przecie sa przekazy o obecnosci na Zaporozu przedstawicieli nacji z konca swiata. Niemcy, Grecy, Wlosi - co kto chce. To oczywiscie w XVI wieku i w poczatkach nastepnego. Potem sie to unifikuje.

Jak juz kto wspomnial, kozacka religijna indyferentnosc az po oczach bije. Gdy przyjeli rosyjski patronat, zaczelo sie przechodzenie na prawoslawie, ale ja to mam za polityke raczej, niz za przejaw religijnej gorliwosci. Uznanie praw zwierzchnika. Silnorekiego zwierzchnika. Prawoslawnosc Kozakow, taka szczera, to pewnikiem koniec XVIII wieku.

Co do szans na uznanie jakichs praw Kozakow przez RON. Bajka. Utopia. Od polowy XVII wieku szlachta zamozna (nie mowie tylko o bogaczach, lecz takze o wzglednie dostatnich, samodzielnych 'posesjonatach') stara sie wykluczyc ze swego stanu herbowa biedote. Szlachte zasciankowa, okoliczna, calkiem gola. Konstytucja 3 Maja i to zalatwiala: kto bez ziemi, ten nie szlachta.

Skoro 'narod szlachecki' chcial wypluc braci, co za fornali, ekonomow, polchlopstwo sluzyli, to jak trzezwo myslec o szansach na poluszlachcenie Kozakow?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.