Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tofik

Religijność w WP

Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   

Przy okazji dzisiejszych rozmów na religii zaciekawiła mnie kwestia religijności w Wojsku Polskim. Jak do uczestniczenia żołnierzy w obrzędach i praktykowaniach swoich wyznań ustosunkowywała się władza? Jaki był stosunek żołnierzy do swego wyznania? Jednym słowem - wszystko w temacie.

Przy okazji, wracając do tej mojej lekcji religii. Zaciekawiło mnie to przede wszystkim przez twierdzenie księdza, że we wspomnieniach tyczących się wojny polsko - bolszewickiej dowódcy (zwłaszcza najwyżsi) często wspominali o Bogu i byli ogólnie bardzo religijnymi osobami. Gdy podałem mu przykład Piłsudskiego jako przykład "niezwykle religijnego człowieka" i zarazem najważniejszego dowódcy polskiego w wojnie z Rosją bolszewicką to gościu trochę zbladł i uznał to za nieistotny fakt, bo przecież jego racja jest najbardziej jego (nie ma to, jak wiedzieć o czym się gada i mówić wszystko zgodnie z prawdą).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Co do tego jaką postawę zajmowało państwo, to każde z wyznań miało swego 'kapelana', nawet muzułmanie mieli swojego, chociaż było ich raptem kilkuset.

Co do religijności żołnierzy a w szczególności dowódców, to zapewne część taka była, ale byli i tacy dla których religia była obojętna, jak to w życiu, a że odwoływali się do Boga, to zrozumiałe ostatecznie walczyli z 'antychrystami' bolszewikami, a chyba 70-80% armii stanowili chłopi, którzy wiarę w Boga wyssali z mlekiem matki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

"Po uzyskaniu przez Polskę niepodległości muzułmanie zabiegali u władz o stworzenie oddzielnej jednostki wojskowej. W styczniu 1919 roku na rozkaz Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego przystąpiono do organizacji pułku tatarskiego. W pułku tym obok Tatarów polskich służyli muzułmanie z Powołża i Kaukazu, oraz chrześcijanie i Żydzi głównie z Kresów Wschodnich. Pułk ten pod nazwą Jazdy Tatarskiej wziął udział w wojnie polsko- bolszewickiej. Walczył on na terenach byłej guberni mińskiej, na Polesiu i w obronie Płocka podczas „cudu nad Wisłą”. Na początku swego istnienia w pułku służyło blisko 500 żołnierzy. W sierpniu pułk rozformowano, a we wrześniu, na prośbę polskich muzułmanów, stworzono Dywizjon Muzułmański liczący ok. 400 żołnierzy. Dywizjon przechodził reorganizacje, aż został zredukowany do jednego szwadronu. Z czasem szwadron ten stracił swój muzułmański charakter. Ze względu na sentyment do konnej służby wojskowej, Tatarzy polscy, w latach trzydziestych ponownie zabiegali u władz polskich o stworzenie oddzielnej muzułmańskiej jednostki wojskowej. Od 1936 roku wszystkich muzułmanów poborowych zaczęto kierować do I szwadronu 13 Pułku Ułanów Wileńskich, jednak, ze względu na małą ich ilość, w I szwadronie większość wciąż stanowili chrześcijanie. Szwadron ten wziął udział w walkach we wrześniu 1939 roku."-Muzułmański Związek Religijny w Rzeczypospolitej Polskiej

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

No tak Pancerny mnie wyręczył, nic dodać nic ująć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.