Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Quiz historyczny

Recommended Posts

Quiz historyczny

Zasady:

1. W Quizie tylko odpowiadamy na pytania, zadajemy pytania lub potwierdzamy, czy dana odp. jest prawdziwa lub ją podajemy inne dyskusje nie są dozwolone.

2. Kto odpowie na zadane pytanie i uzyska potwierdzenie prawidłowej odp. sam zadaje pytanie.

3. Jeśli nie ma odpowiedzi w ciągu 7 dni od daty zadania pytania to osoba zadająca udziela jej w temacie i zadaje następne pytanie.

4. Jeśli osoba zadająca od momentu upływu terminu 7 dni nie zada pytania w ciągu następnych 2 dni pytanie zadaje dowolny użytkownik.

5. Wszelkie wątpliwości i kontrowersje winny być rozwiązywane za pomocą PW lub inną formą komunikacji między zainteresowanymi stronami byle nie tworzyć w temacie takich dyskusji. Można np. stworzyć osobny temat na Forum i tam wyjaśniać kontrowersję lub rozpocząć taką dyskusję w już istniejącym temacie dt. spornej kwestii.

6. Osoba zadająca pytanie ma prawo podać podpowiedź jeśli w ciągu 4 dni od daty zadania pytanie nie padła prawidłowa odpowiedź. Domaganie się podpowiedzi w Quizie jest niedozwolone. Można to zrobić poprzez np. PW.

7. Ewentualne osoba zadająca pytanie w poście stwierdzającym ważność lub nie odp. może wyjaśnić kontrowersje po komunikacji z zainteresowanymi stronami.

8. Kwestie sporne rozsądza Administrator Forum.

-----

Zadaje pierwsze pytanie:

Kto jest autorem nagrobku Kazimierza Jagiellończyka?

(Z tego co wiem pierwowzór tej zabawy był na Histmagu).

Share this post


Link to post
Share on other sites
mer   

Jest to Wit Stwosz.

zadaję pytanie - Podaj wszystkie nazwy plaż wyznaczonych do lądowania w Normandii 6 czerwca 1944 roku w operacji "Overlord", która zapoczątkowała koniec III Rzeszy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
MaWro   

Główne kwatery Hitlera

* Felsennest ("Skalne Gniazdo") koło Münstereifel. Kwatera użytkowana była w okresie od 10.05.1940 do 05.06.1940 i 12.1940 , w sumie (28 dni).

* Wolfsschlucht I ("Wilczy Jar I" w Bruhly de Peche - Belgia. Kwatera użytkowana była od 6.06. 1940 do 26.06. 1940. Z kwatery tej Hitler wylatywał 23 czerwca do Paryża, 25 czerwca wyjeżdżał pociągiem do Compiegne.

* Wilczy Szaniec Użytkowany był od 24.06.1941 do 20.11.1944 (około 800 dni).

* Wehrwolf ("Wilkołak") las przy wsi Striżawka, obok drogi Berdyczów - Żytomierz, 15 km na od Winnicy na Ukrainie. Kwatera użytkowana była w czasie 16.07.1942 - 01.11.1942 i 17.021943 - 13.03.1943 (132 dni). Do kwatery obok Winnicy Hitler podróżował samolotem z lotniska obsługującego Wilczy Szaniec .(Transport sztabu głównego odbywał się 16 samolotami).

* Adlerhorst ("Orle Gniazdo") w Ziegenberg koło Bad Neuheim, u podnóży gór Taunus. Kwatera użytkowana była w czasie od 16.12.1944 do 15.01.1945.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Beowulf   

Czy moglibyśmy wprowadzić jakiś regulamin mówiący o pytaniach na które nikt nie zna odpowiedzi? Np jakiś termin po którym autor sam odpowiada na pytanie?

Bo chyba św Grymbald z Newminster trochę przystopował temat...

I mam pytanko do MaWro:

Na pewno masz na myśli opata Newminster? Bo znam jednego św. Grimbalda - tyle ze on urodził się w IX wieku we Francji (a opactwo w Newminster pochodzi z 1138) i z Anglią miał może stycznosć - ale tylko z opactwem w Canterbury, do którego zaprosił go chyba król Alfred.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Beowulf proszę cię o zadanie pytania w tym konkursie, bo staneliśmy w miejscu po pytaniu MaWro, któy nie wykazuje zainteresowania już tym tematem, więc na twoje pytanie zapewne też nie odpowie w/s Newminster. Dlatego ty masz prawo do zadania pytania.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Beowulf   

W historii papiestwa ponad 30 papieży zginęło śmiercią męczeńską, 8 zostało zamordowanych lub zmarło na skutek ran odniesionych podczas zamieszek, ale tylko jeden stracił życie w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Kim był ten pechowy papież i w jakich okolicznościach zginął? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmm... skoro tak długo nie uzyskano odpowiedzi to jako admin zadam pytanie i rozpoczne zabawe.

Wymieńcie strony biorące udział w bitwie pod Pawią, kto wygrał, a kto został wzięty do niewoli?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Francuzi zostali pokonani przez armię cesarską. Franciszek I dostał się do niewoli Karola V i był więziony w Madrycie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Francuzi zostali pokonani przez armię cesarską. Franciszek I dostał się do niewoli Karola V i był więziony w Madrycie.

... i dla odzyskania wolności zapłacił ogromn okup. Zadajesz pytanie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.