Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

darkelf   

Ja uczę się łaciny siedem lat,a greki dwa. Niezwykle fascynują mnie te języki, mogę już mówić, że jest to moja pasja. W przyszłości wybieram więc się na filologię klasyczną.

Czy uczycie się jakiś języków starożytnych i jaki jest wasz stosunek do nich? Czy uważacie poznanie jakiegoś z nich za potrzebne lub użyteczne?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Od dwóch lat uczę się łaciny. Idąc do liceum zależało mi na tym, by taki przedmiot jak język łaciński był realizowany. Uczę się już drugi rok i powiem tak- o ile nabrałam jakiegoś wyczucia w używaniu sentencji czy zwrotów, poznałam wiele słów, to z gramatyką miewam problemy. Jestem zadowolona z tego, jak łacina jest prowadzona. Można się dużo nauczyć. Książki mam też fajne- wydawnictwo PWN. Niesamowite jest to, jak wiele z łaciny czerpią inne języki! Poza tym, na tych lekcjach poznaje elementy kultury antycznej. Muszę do łaciny po prostu po trzech latach nauki przysiąść, zebrać gramatykę i słowa w jedną całość, odświeżyć pewne rzeczy- na studiach będzie już łatwiej- taki mam plan po zakończeniu swojej edukacji licealnej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
darkelf   
Niesamowite jest to, jak wiele z łaciny czerpią inne języki!

To prawda. Uczę się też francuskiego i łacina niezwykle ułatwia mi zrozumienie gramatyki. Widać też duże podobieństwo słownictwa. Moja nauczycielka łaciny, właśnie na jej podstawie, zupełnie sama nauczyła się francuskiego. Przy dobrej znajomości języka rzymian, nauka włoskiego i hiszpańskiego tym bardziej nie powinna stanowić większego problemu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   

Ja również uczę się łaciny, ale zachwycona nią nie jestem :roll: Gramatyka mnie dobija, zwłaszcza te całe masy koniugacji i deklinacji, które mi się ze sobą mylą, a do tego wszystkiego jeszcze miesza mi się wszystko razem z hiszpańskim. Nie, nie, łacinie mówię stanowcze "nie".

Przy dobrej znajomości języka rzymian, nauka włoskiego i hiszpańskiego tym bardziej nie powinna stanowić większego problemu.

Nauka hiszpańskiego nigdy nie była dla mnie problemem, za to od kiedy się uczę łaciny to miesza mi się jedno z drugim :roll: Na szczęście w przyszłym tygodniu mam zamiar łacinę mieć już za sobą.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Ja również na studiach miałem cztery semestry łaciny (z mgr Łuszczyk, prawdziwa legenda IHUJ, niestety przeszła już na emeryturę) i jako, że niestety talentów do języków nie posiadam była to istna orka na ugorze (szczególnie jeżeli chodzi o gramatykę) ale zawsze mi coś z tego pozostało i teraz miło gdy człowiek rozumie jakąś sentencje mimo, że jej wcześniej nigdy nie widział.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
darkelf   

Mówicie o problemach z gramatyką. Jestem chyba jakimś zboczeńcem :D , bo w każdym języku, którego się uczę gramatyka to coś, co interesuje mnie najbardziej. A w łacinie, nie mówiąc już o grece, bogactwo form gramatycznych jest olbrzymie. Może dlatego tak bardzo lubię te języki :P . Niby jest dużo nauki, bo wszystko trzeba zakuć, ale potem rozpoznawanie i posługiwanie się nimi to dla mnie straszna frajda :lol: .

[ Dodano: 2008-04-03, 23:40 ]

Uczyłem się łaciny, a teraz uczę się klasycznego języka staroegipskiego.

Czy można w ogóle porównać staroegipski do jakiegoś innego języka, pod względem gramatyki?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
Czy można w ogóle porównać staroegipski do jakiegoś innego języka, pod względem gramatyki?

Nie sądzę. Całkowicie inna gramatyka. Nie znam chińskiego, być może do chińskiego jest podobny ten język, ale nie jestem pewien.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
darkelf   

Zaskoczyłeś mnie z tym chińskim, jeśli to prawda to podobieństwo tych języków może być niezwykle interesujące.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Panowie toż to chyba jakieś nieporozumienie gdzie Rzym a gdzie Krym :D

Jak dla mnie to gruba przesada doszukiwać się jakichś zależności między tymi językami, ale ja się tam nie znam.

darkelf a jak to jest z klasyczną greką, łatwiejsza czy też trudniejsza w opanowaniu od łaciny?, o ile oczywiście można robić takie porównania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Lacine jako tako znam, ze szkol; greki sam polizalem.

Lacina to przedszkole. Greka to liceum.

Ale warto... Wbrew Sienkiewiczowi, ktory greki nienawidzil.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
staroegipski
Błąd. Nie staroegipski tylko egipski. Staroegipski to dialekt egipskiego używany mniej więcej w czasach Starego Państwa.

U mnie: łacina, egipski i uczę się akadyjskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
darkelf   
darkelf a jak to jest z klasyczną greką, łatwiejsza czy też trudniejsza w opanowaniu od łaciny?, o ile oczywiście można robić takie porównania.

Łacina i greka są do siebie bardzo podobne, łacina czerpie z greki bardzo dużo, ale według mnie łacina jest o wiele prostsza. Po pierwsze alfabet (na początku mogą być problemy), po drugie zasady akcentowania (bardzo istotne, a nie najłatwiejsze), no i jeszcze kilka innych aspektów wpływa na to, że łacina jest... jaśniejsza. Gramatyka grecka jest jeszcze bogatsza od łacińskiej --> więcej rzeczy do nauczenia i opanowania. Osobiście mam duże problemy z nauką słownictwa, gdyż słowa nie brzmią tak... znajomo jak w łacinie. Ciężko mi to wytłumaczyć, ale zestawienie dźwięków w łacinie brzmi dla mnie dość naturalnie, a w grece muszę się trochę nagimnastykować przy czytaniu, przez co ciężko mi zapamiętać słowo fonetycznie.

U mnie: łacina, egipski i uczę się akadyjskiego.

Co to za język akadyjski? Gdzie i kiedy nim mówiono?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Język akadyjski - Akadyjczycy - Akad. Akadyjczycy przyszli po Sumerach. Tak w wielkim skrócie. To jest jakiś kurs języka akadyjskiego?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.