Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
elfo

Polacy jako ksenofobi i antysemici czy na pewno?

Rekomendowane odpowiedzi

marcin29   

J.Bakunowicz "57 rocznica pacyfikacji wsi Zanie" w Nad Bugiem(?)

H.Kowalik"Ostatni wyjazd furmanów" Przegląd

S.Kołodo "Rany" wyd ?

Jest opis rozkazów komendy NZW,oraz działań Burego i Rekina

Jest jeszcze opis śledztwa z 2005(?) IPN owskiego,gdzie są fakty ,konkretne miejscowości i liczby ofiar

Zresztą podobne kontrowersje dotyczą np. NSZ i oddziału Wołyniaka,czy np oddziału NSZ dowodzonego przez Kołacińskiego albo sprawa grupy oficera NSZ H.Jury ps Tom . Realizując hasło Polska dla Polaków i Wielka Polska Katolicka przekraczali granice między patriotyzmem a szowinizmem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

To, czy w Izraelu istnieje antypolonizm, NIJAK sie nie ma do dyskusji o polskim antysemityzmie.

Ma - i to dużo. Wiąże on mianowicie dwie kwestie:

- Jeżeli występuje w Polsce masowo antysemityzm - skąd sie on bierze ?

- Jaki jest stosunek (obecnie) Żydów do Polaków ?

Wszędzie słychać o antysemityźmie, natomiast antyplonizm - to temat niewygodny, temat tabu, nie istnieje ... Moim zdaniem nie można mówić o jednym, nie biorąc pod uwagę drugiego - jest to niejako swoisty "system naczyń połączonych".

Nie jestem pewien, nie wiem, ale chyba tylko Polacy i Ukraincy stworzyli w czasie IIWS organizacje, ktore programowo zwalczaly Zydow. NSZ i UPA.

Niewątpliwie. Niejaki H. Himmler nie miał nic na sumieniu ?

I artykuł z "Rzeczpospolitej":

"Organizacja żydowska potępia antysemickie spotkanie w krakowskim kościele

jen 14-02-2008, ostatnia aktualizacja 14-02-2008 08:45

Liga Przeciw Zniesławieniom, czołowa organizacja żydowska w USA, wezwała Kościół katolicki w Polsce do potępienia niedawnego spotkania w krakowskiej bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa, które - jak twierdzi Liga - miało charakter antysemicki.

ADL wyraża oburzenie z powodu przebiegu spotkania na temat książki Jana Tomasza Grossa "Strach", zorganizowanego w sobotę w Krakowie przez publicystę Radia Maryja Jerzego Roberta Nowaka.

Jak pisze, powołując się na polską prasę, reklamowały je plakaty z hasłem: "Żydki nie będą ciągle na nas pluły", a jego uczestnicy "wygłaszali zażarcie antysemickie przemówienia".

"Jesteśmy głęboko poruszeni doniesieniami, że antysemickie spotkanie miało miejsce w krakowskim kościele. Takie nastroje są niepokojącym przypomnieniem, że antysemityzm żyje i ma się dobrze w Polsce i że pamięć i lekcje Holocaustu, wciąż żywe dla ocalonych z wojny, zanikają dla zwykłych Polaków" - stwierdził w oświadczeniu dyrektor ADL, Abraham Foxman.

Urodzony w Polsce, Foxman przetrwał zagładę Żydów ukrywany przez Polaków. W liście do arcybiskupa Krakowa kardynała StanisławaDziwisza, Liga wzywa archidiecezję i Konferencję Episkopatu do zabrania głosu w sprawie spotkania w bazylice.

Liga Przeciw Zniesławieniom istnieje od 1913 r. i specjalizuje się w piętnowaniu przejawów antysemityzmu na świecie.

Źródło : PAP"

źródło: http://www.rp.pl/artykul/92552.html

I komentarze internautów z http://www.rp.pl/artykul/92552.html :

"nie ma czegos takiego jak antysemityzm bo niby dlaczego arabowie-semici nie mowia o dzialaniach przeciw arabom ze to antysemityzm natomiast mowienie prawdy o zydach mozna nazwac antyjudaizmem prawda zydow w oczy kole"

heil, 2008/06/16 04:03

"Byłem na tym spotkaniu. Jestem głęboko poruszony bzdurami i obelgami wysuwanymi przez stowarzyszenie żydowskie. Na spotkaniu, nie miały miejsca żadne antysemickie wystąpienia. Występował świadek z czasów II Wojny Światowej (biskup) który uratował życie kilkorgu Żydom. Profesor J.R. Nowak podawał konkretne kłamstwa jakie wypisał Gross w ostatniej nowej książce, cytaty z książki a fakty historyczne, porównanie wersji angielskiej wydanej w USA dla nieznających historii Polski Amerykanów i wersji polskiej (wycięcia, dodania, składające się na całkowitą manipulację faktami, kłamstwa). Dr fizyki opowiadał o tym ,że wśród fizyków ma wielu kolegów Żydów, którzy są bardzo porządnymi ludźmi z którymi można swobodnie podyskutować. Stwierdził jednak, że w grupie zachowują się zupełnie inaczej, rzeczowa dyskusja staje się wręcz niemożliwa. Prof. Wolniewicz stwierdził, że według niego obecne ataki na Polskę i Polaków są kierowane przez Żydów amerykańskich (nazwał ich tymi z Bostonu). Przedstawiając, różne sposoby zachowania jakie można przyjąć, stwierdził że, Polska i Polacy powinni się bronić przed tymi atakami (według Żydów z wymienianego stowarzyszenia było to, antysemickie). Żołnierz AK major (prawnik i socjolog) powiedział, że bzdurą jest to co mówił na spotkaniu z Grossem w Krakowie Marek Edelman mówiąc, że AK mordowało Żydów podczas II Wojny Światowej. Powiedział, że podczas swojego szlaku bojowego z Kresów wschodnich do małopolski walczyli Niemcami i Sowietami. Zdążało się natomiast, że w szeregach sowieckich znajdowali się Żydzi. Jednym słowem to, bzdura co to, stowarzyszenie wypisuje. Zestawmy sobie to, z tym że polski sąd umaża postępowanie w sprawie pomówienia POlski i Polaków przez Grossa w książce "Strach" gdyż było by to naruszanie wolności słowa. Kiedy Polacy organizują spotkanie na, którym wytyka się kłamstwa Grossa i wzywa do protestu i obrony prawdy o relacjach polsko-żydowskich to, Żydzi nazywają to spotkaniem antysemickim. Ta nagonka ze strony niektórych środowisk żydowskich jest tak grubymi nićmi szyta, że trudno nie dostrzec fałszu i zakłamania jakie temu towarzyszy. Dlaczego się tak dzieje? Otóż faktem jest że Światowy Związek Żydów z USA podczas rozmów z polskim żadem w latach 90-tych stwierdził, że oczekuje od Polski odszkodowania za utracone przez Żydów w Polsce mienie w wysokości 64 mld dolarów. Żydów, który byli polskimi obywatelami i zginęli tak jak wielu Polaków podczas II wojny Światowej i nie są spokrewnieni z tymi Żydami reprezentowanymi przez Światowy Związek Żydów. Są oni jednaj tak bezczelni że, uważają iż sam fakt że oni też są Żydami upoważnia ich do odebrania tych rekompensat w imieniu zamordowanych przez hitlerowców Żydów. Warto przypomnieć, że podczas II Wojny Światowej mimo ponawianych apelów ze Strony polskiego rządu Żydzi amerykańscy prawie nic nie zrobili by ratować swoich mniej zamożnych a często ubogich braci w Polsce. Ich żądania dla każdego zdrowo myślącego człowieka są oburzające i karygodne. Dlatego ich strategią stało się obecnie przedstawienie Polaków i Polski nie jako ofiar II Wojny Światowej, nie jako tych którzy sami przeżyli holokaust ale jako biernych świadków, współuczestników i w końcu sprawców prześladowań i mordów dokonywanych na Żydach. Kiedy światowej opinii publicznej wpoi się taką zakłamaną wersję historii odszkodowań będzie się już można domagać nie od Polski, której obywatelami byli Żydzi ale od Polski kraju katów i morderców, który wymordował Żydów ręka w rękę z Niemcami, a nawet i z własnej inicjatywy. Z tej perspektywy wyłudzenie pieniędzy od Polski będzie o wiele łatwiejsze, będzie miało t, być odszkodowanie tożsame z tym, które Żydzi otrzymali od Niemców po wojnie w wysokości około 90 mld dolarów w ramach rekompensaty za krzywdy jakich dopuścili się Niemcy na Żydach. Miejmy oczy i umysły szeroko otwarte byśmy nie dali się oszukać i zniesławić !!!

Patryk, 2008/02/15 10:59"

"A Liga Przeciw Zniesławieniom jest organizacją antychrześcijańską, więc wszystko jest OK. "

HeS, 2008/02/14 02:39

Od siebie dodam, iż nie jestem fanem "radyja" i o. muchomora ....

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Sugerujesz, że antysemityzm jest odpowiedzią na antypolonizm lub odwrotnie?

Dokładnie :roll: Jest to spirala nienawiści, bardzo umiejętnie podsycana przez kolejne pokolenia - wytworzyło się błędne koło, chocholi taniec. Paradoksalnie - jedno nie może istnieć bez drugiego ...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dokładnie :roll:

Ale wtedy należałoby odpowiedzieć na pytanie: co było pierwsze?

Jeśli spojrzymy na historię to można zauważyć, że Żydzi byli nienawidzeni od bardzo dawana i w bardzo wielu kulturach, czy to oni zaczęli nienawidzić wszystkich w swoim otoczeniu?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
marcin29   

Jeśli jakis oddział żydowskiej partyzantki dokonał mordu na ludności polskiej lub jakiż Żyd był funkcjonariuszem NKWD lub UB to ma to być usprawiedliwieniem dla szmalcownictwa,pogromów,czy propagandy antysemickiej.Moim zdaniem jest to fałszywa droga

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Jeśli jakis oddział żydowskiej partyzantki dokonał mordu na ludności polskiej lub jakiż Żyd był funkcjonariuszem NKWD lub UB to ma to być usprawiedliwieniem dla szmalcownictwa,pogromów,czy propagandy antysemickiej

A ten znowu swoje ... :evil:

Gdzie tu ktoś pisze o usprawiedliwieniu szmalcownictwa ??? Gdzie tu ktoś pisze o jakimkolwiek usprawiedliwieniu dla jakichkolwiek pogromów ? Postwiłem ważkie (w moim odczuciu) dla dyskusji pytania, które (mam nadzieję) ropoczną rzeczową i merytoryczną dyskusję, dotyczącą zarówno antysemityzmu w Polsce, jak i jego przyczyn (genezy ?). Pisanie o "dobrych" Żydach, i "złych" Polakach - szmalcownikach" jest utartym i zjechanym (przez dziesięciolecia) stereotypem, z takim upodobaniem kreowanym przez środowiska żydowskie (co nie oznacza, że w jakiejś części nieprawdziwym). Mnie natomiast interesuje prawda - jak to jest naprawdę z tym antysemityzmem w Polsce ? Jaki na niego ma wpływ postrzeganie Polaków w obecnym Izraelu ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
I jeśli ktoś mówi a "małym epizodzie 1968" to jest dla mnie hipokrytą bo w np. Katyniu według Rosjan też mógłby być TYLKO epizodem (skala jest oczywiście nieporównywalna ale chodzi mi o fakt ludobójstwa).

O, bardzo Cię grzesław przepraszam, ale w 1968 roku nikt Żydów w Polsce nie mordował, o żadnym ludobójstwie mowy nie ma, więc nie przesadzajmy. Podkreślam, że w porównaniu do ponad tysiącletniej historii naszego kraju, charakteryzującej się raczej tolerancją, wypadki z 1968 roku są IMHO epizodem. Przykrym i wstydliwym, jak najbardziej, ale o zbrodni mowy być nie może. Nie uważam, że jestem w tym momencie hipokrytą. Nie ukrywam też, że poczułem się w tym momencie z lekka urażony, tym bardziej, że moja pra prababka ze strony matki była Żydówką :evil:

Pozdrawiam.

A około 30 zamordowanych Żydów to jakoś nie ma co wspominać to "tylko" Żydzi. A co do pochodzenia żydowskiego to pewien Pan też je miał i prawie wszystkich i tak wymordował. Jak mnie takie coś..... wrrrr

A tak z ciekawości kto czytał "Strach" i "Sąsiadów"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A około 30 zamordowanych Żydów to jakoś nie ma co wspominać to "tylko" Żydzi. A co do pochodzenia żydowskiego to pewien Pan też je miał i prawie wszystkich i tak wymordował. Jak mnie takie coś..... wrrrr

No mnie też wrrrr ;)

O 30 zamordowanych nic nie wiem, byłbyś tak uprzejmy coś szerzej na ten temat? I nie zarzucaj mi proszę czegoś, czego nie napisałem. Ja nigdzie, w żadnym poście nie napisałem, że to "tylko Żydzi". Porównałem wypadki z 1968 do ludobójstwa i dalej podobieństwa żadnego nie widzę. Jeśli więc sądzisz inaczej, to prosiłbym bardzo, żebyś to jakoś uzasadnił. "Pewien Pan" był psycholem tak BTW.

A tak z ciekawości kto czytał "Strach" i "Sąsiadów"

"Sąsiadów" tak, zdaje się Słonimskiego, jeśli mnie pamięć nie myli. Genialne :D

Polecam też wspomnienia Kazimierza Dębnickiego, tytułu niestety nie pamiętam, ale równie doskonała książka traktująca o przedwojennych kwestiach polsko-żydowskich.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
marcin29   

grzesławie coś ci się pomyliło 30 ofiar to czyba nie 1968, wprawdzie słyszałem o jakimś samobójstwie zaszczutej dziewczyny ale w opracowaniach nie tylko pare lat temu w jakiejś gazecie dotyczącej marca 68.Ale zato lata 1936-38 były pełne pogromów mniejszych,gdzie kończyło się na 1-2 osobach zabitych,lub tylko poranionych i większych z kilkunastoma ofiarami w 1936 nawet 1 majowa demonstracja żydowskich socjalistów z Bundu w Warszawie została ostrzelana przez bojówke ONR,zginęło pare osób w tym 11 letnie dziecko,ot tak w ramach walki z "żydokomuną"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"Strach" i "Sąsiedzi" Grossa. "Strach" jest o pogromie Żydów w Kielcach, autor dokładnie wymienia ilu i gdzie Żydów zamordowano, a najgłośniejszym choćby jest morderstwo na Fengelmanowej i jej małym synku. Mordercę skazano na karę śmierci. To akurat jest informacja z archiwalnych gazet z tamtego okresu. "Sąsiedzi" jest o mordzie w Jedwabnem, jak ktoś nie wie kilku Polaków zaprosiła Żydów na grilla gdzie robili za kiełbaski. Gross jest z tego co wiem historykiem a w swoich książkach podaje szczegółowe dane z kąt ma informację.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Gross jest z tego co wiem historykiem a w swoich książkach podaje szczegółowe dane z kąt ma informację.

Gross nie jest żadnym historykiem, tylko publicystą - manipulatorem, i to piszącym "pod publikę". Jak wyżej napisał internauta:

"Profesor J.R. Nowak podawał konkretne kłamstwa jakie wypisał Gross w ostatniej nowej książce, cytaty z książki a fakty historyczne, porównanie wersji angielskiej wydanej w USA dla nieznających historii Polski Amerykanów i wersji polskiej (wycięcia, dodania, składające się na całkowitą manipulację faktami, kłamstwa)."

Wychodzi na to, że są dwie rózne książki - jedna ("Fear") na rynek anglosaski, a druga, specjalnie zreadagowana - na rynek polski. Oczywiście - wersja anglosaska nie miała by racji bytu w Polsce - natychmiast wytknięto by jej błedy, przekłamania i konfabulacje - stąd inna wersja na nasz rynek. Zapewnie dla fanów tworczości p. Grossa w Polsce fakt ten nie ma najmnieszego znaczenia ...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Z twojej wypowiedzi wnioskuję że polska wersja nie jest naszpikowana kłamstwami. To proszę o podanie literatury, który mówi o tych wydarzeniach. Książki która nie była napisana w PRL-u, tylko współcześnie. Na pewno przeczytam. Co nie zmienia faktu że Polacy to rasiści choćby dla tego, że na własne oczy widziałem jak dorośli faceci biją Romskie dziecko za to że jest Romem. Była to miejscowość Jarocin początek lat 90.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
marcin29   

Niestety w Polsce wielu ludzi nie przyjmuje do wiadomości że postawy nienawiści wobec Żydów i innych "obcych " były bardziej lub mniej rozpowszechnione,dziwi mnie relatywizowanie ludzkiej śmierci np. jeśli w burdach antyżydowskich zginął jeden Żyd to to nie był pogrom.Pogromy często kończyły się śmiercią ale częśto "tylko" rannymi,zniszczonym dorobkiem.Czy zniszczony żydowski sklep czy dom przez antysemicki tłum nie jest krzywdą.Antysemityzm był powszechny we wszystkich warstwach społecznych, jego echa nadal są silne choć przytłumione z powodu niewielkiej liczby aktywnej społeczności żydowskiej.Niechęć do Romów i Sinti to inna sprawa pozostająca w cieniu resentymentów antyżydowskich.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem na myśli "Sąsiadów" Słonimskiego. To sztuka dramatyczna ukazująca dwie rodziny, żydowską i polską. W szpitalu zostają zamienione dzieci, młody Żyd dorasta w polskiej rodzinie i zostaje antysemitą i tłucze właśnie to drugie dziecko, wychowujące się w żydowskiej rodzinie. Tak w wielkim skrócie.

Tak na marginesie grzesławie widzę, że uciekłeś od odpowiedzi na moje pytania... Łatwo się komuś coś zarzuca, przytacza niepotwierdzone i nie wiadomo odnośnie czego fakty, a potem udaje Greka... Prosisz ciekawego, żeby Ci podał konkrety, jak ja Cię poprosiłem - zamilkłeś. Pomijam, że do tej chwili nie wiem, co mi zarzucałeś, gdyż wydaje mi się, że pisałem obiektywnie, swoje zdanie formułując dość ostrożnie.

Co nie zmienia faktu że Polacy to rasiści choćby dla tego, że na własne oczy widziałem jak dorośli faceci biją Romskie dziecko za to że jest Romem. Była to miejscowość Jarocin początek lat 90.

Na tej zasadzie, Polacy to gwałciciele, pedofile, mordercy, złodzieje, itd. Można w ten sposób naszemu narodowi przypisać wszystkie najgorsze zbrodnie i cechy, bo gdzieś tam, ktoś kogoś. Bardzo przepraszam, ale argumentacja co najmniej dziwna lub podobna do mentalności Kalego.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.