Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Andreas

Polityka Bułgarii wobec krajów Europejskich.

Recommended Posts

Andreas   

Bułgaria przystąpila do wojny po stronie państw centralnych 14 października 1915r. Dzięki jej wsparciu udało sie pokonac armię rumuńską oraz zając Bałkany. Bułgarzy włączyli się również do walki przeciw Rosji, licząc na zdobycze terytorialne. W wyniku klęski państw centralnych, Bułgarzy utracili częśc ziem i nabytków terytorialnych( m. in. dostęp do M. Śródziemnego). Ale dlaczego przystąpili do sojuszu z Niemcami, a nie z Aliantami? Gdyby przystąpili do Ententy, mogliby otrzymac południowo-zachodnią cześ Imperium Osmańskiego. Jak tłumaczycie ich wybór? Dlaczego? Co byście zrobili na miejscu rządu bułgarskiego?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bułgaria nie otrzymałaby południowo-zachodniego Imp. Osmańskiego, bo w przeciwieństwie do Greków nie mogli sobie rościć pretensji do tych terenów, dostaliby najwyżej zachodnią Trację.

Zatem, nie opłacało się im.

A jak wytłumaczyć społeczeństwu, że ci podli Serbowie i Grecy, którzy nie chcą dać "bułgarskiej" Macedonii ich państwu - nagle są cacy?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andreas   

Ale coś otrzymaliby i znaleźliby się po stronie państw zwycięskich, możlwe, że dostaliby ziemie na zachód od Istambułu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te same, co utracili w II Wojnie Bałkańskiej - być może. Z drugiej jednak strony - wrogami Bułgarii były Serbia i Grecja, także Rumunia. A ten mały kawałek Tracji - czym to było, wobec niektórych planów "Nowej Europy" - cała Macedonia i Dobrudża do Bułgarii! To byłoby coś.

Bułgaria mogła albo pozostać neutralna, albo dołączyć do państw centralnych.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andreas   

A nie lepiej byloby pozostać neutralnym? Wciągnęli się w wir wojny. Ja na ich miejscu wolałbym poczekać końca wojny, a poterm napaść na najbliższe państwa i zabrać im co mi się podoba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No nie wiem, czy warto atakować na zwycięski blok - bo koniec wojny = zwycięstwo jednej ze stron Bałkanach.

Ewentualne dołączenie pod koniec wojny miało sens.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andreas   

To jest coś, ale wątpię by Bułgaria, gdyby dołączyła do Ententy w 1918r., cokolwiek by dostała.

Share this post


Link to post
Share on other sites
redbaron   

Swoją drogą zauważcie, że Bułgaria przystępowała do wojny dopiero w momencie, gdy Rosja dostała poważne cięgi w wyniku kampanii 1915 r. Wielu ludziom wydawało się, że zwycięski koniec dla Państw Centralnych jest bliski. Zwłaszcza, że przystąpienie Bułgarii do wojny dwało ogromne szanse na likwidację kolejnego wroga, jakim była Serbia.Zresztą konwencja wojskowa zezwalała jedynie na użycie wojsk bułgarskich na Bałkanach. Potem i tak były zgrzyty przy podziale łupów - chcieli południowej Dobrudży, chcieli odzyskać ziemie odebrane im przez Turków po II wojnie bałkańskiej, ale ostatecznie nic z tego nie wyszło - Bułgaria załamała się jako pierwsza spośród Państw Centralnych.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Swoją drogą zauważcie, że Bułgaria przystępowała do wojny dopiero w momencie, gdy Rosja dostała poważne cięgi w wyniku kampanii 1915 r.

I to jest ważka uwaga. W Bułgarii od samego początku wojny istniały dwa obozy. Jeden (pro-centralny) był silniejszy, albowiem posiadał poparcie cara Ferdynanda. Zadecydowała jednak wizja rychłego zwycięstwa państw centralnych. Niektórzy przeciwnicy układu poszli zatem siedzieć (Stambolijski), a Bułgaria ruszyła na wojnę.

Wizja zdobyczy terytorialnych też przemawiała za państwami centralnymi. Ententa mogła obiecać jakieś enigmatyczne korekty graniczne w Macedonii serbskiej czy greckiej i Trację Adrianopolską. Państwa centralne - całą Macedonię serbską, może nawet część Serbii właściwej. Do tego warto zauważyć, że w zamian za sojusz, Turcja poczyniła pewne ustępstwa graniczne - Bułgarzy dostali od Turcji kawałek Tracji Adrianopolskiej (rejon ujścia Maricy).

Edited by Bruno Wątpliwy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.