Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
{*_*} elta

Jakie znaczenie dla Polski miała misja św. Wojciecha?

Rekomendowane odpowiedzi

Jak duże znaczenie dla państwa miała wyprawa misyjna biskupa Wojciecha do pogańskich Prusów? Jaki udział miał w tym przedsięwzięciu sam król, Bolesław Chrobry i co wyniknęło z tej wyprawy?

Czekam na Wasze odpowiedzi ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ogromne, młode państwo i niedawno włączone w krąg państw zachodnich - chrześcijańskich. Ma Świętego - męczennika. To było ogormne wydarzenie! M. in. dzięki niemu mieliśmy zjazd w Gnieźnie, gdzie Otton III przybył odwiedzić grób Św. Wojciecha oczywiście przy okazji chciał spotkać się z Chrobrym. Gdyby Św. Wojciech nie był taki cenny to Chrobry nie wykupiłby go za tyle złota ile waży. Św. Wojciech dał nam teżź wyższą pozycję w chrześcijańskiej Europie, zauważono nas już jako chrześcijan nie pogan.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

no i Niemcy straciły wiele swoich argumentów w walce opodporządkowanie Polski pod Magdeburg - dlatego misja św. Wojciecha a przede wszystkim ( ;) ) jego śmierć była bardzo korzystna dla mlodego państwa Polskiego i jego władcy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ogromne, młode państwo i niedawno włączone w krąg państw zachodnich - chrześcijańskich. Ma Świętego - męczennika. To było ogormne wydarzenie! M. in. dzięki niemu mieliśmy zjazd w Gnieźnie, gdzie Otton III przybył odwiedzić grób Św. Wojciecha oczywiście przy okazji chciał spotkać się z Chrobrym. Gdyby Św. Wojciech nie był taki cenny to Chrobry nie wykupiłby go za tyle złota ile waży. Św. Wojciech dał nam teżź wyższą pozycję w chrześcijańskiej Europie, zauważono nas już jako chrześcijan nie pogan.

Nie wiem czy dobrze pamiętam ale chyba Czesi zabrali do katedry w Pradze ciało św. Stanisława... zwykła zazdrość czy chęć "legalnego" stworzenia sobie centrum religijnego?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Czesi zabrali do katedry w Pradze ciało św. Stanisława

św. Wojciecha a nie Stanisława ;) po najeździe Brzetysława w 1039 roku. Świadczy to o tym że św. Wojciech był naprawdę "wartościowy" dla środkowej Europy ;) .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

...mówiłem, że niezbyt dobrze pamiętam... Za przejęzyczenie przepraszam ;) To chyba przez to, że dzisiaj jest święto św. Stanisława Kostki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

ach mój ulubiony temat.

Św. Wojciech stał moją małą obsesją jakiś czas temu. Mianowicie jak sądzicie, czy to naprawde Prusowie go zamordowali? Ja sądze że nie.

1) był nielubianym biskupem, jego śmierć tak naprawde nikogo by nie zmartwiła. Sądze, że zrobiono wokół niego troche szumu, żeby został kanonizowany, dzięki czemu odbył się zjazd w gnieźnie.

2) wybaczcie, ale ja szczerze wątpie czy Chrobry zapłacił by poganom za ciało Wojciecha. Napewno nie tyle złota.

3) brat Wojciecha Gaudenty został arcybiskupem po jego śmierci

Wszystko składa się na teorię, że za namową Chrobrego, jeden z członków świty Wojciecha (być może nawet jego brat) po dotarciu na ziemie pruskie, zamordował biskupa. Następnie urządzona szopkę, jakoby to wykupiono męczennika. Tak naprawde Bolesław wcale nie pozbył się swoich pieniędzy, które były mu przecież potrzebne do ważniejszych rzeczy. Dzięki przyjaźni Wojciecha z Ottonem, cesarz przybył na zjazd, wynikiem którego było utworzenie arcybiskupstwa, a więc zlikwidowanie biskupstwa misyjnego (biedny Unger, dostał małą diecezję w Poznaniu a potem i tak mu się zmarło...), a także do symbolicznej koronacji Chrobrego.

I powiedzcie mi teraz że nie ma w tym choć odrobiny prawdy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Qdl4ty   

Postac sw.Wojciecha ( bardziej po smierci ) miala ogromnie znaczenie dla Polski pierwszych piastow i to nie podlega watpliwosci.

Z drugiej strony biskup Wojciech jak sugeruje Ms. ConnLasair mogl faktycznie stanowic jakas niedogodnosc dla zyjacych, ale brakuje Ci dowodow w postaci jakich kolwiek zrodel.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dowodów nie mam, ale kto wie....

Przypomniało mi się, jak będąc w Gnieźnie nad grobem św. Wojciecha, przewodnik twierdził, iż ogólnie wszystko to zostało ukartowane, a przed nami wcale nie leży św. Wojciech , tylko jego brat.

no cóż....z tym już trudniej sie chyba zgodzić.

No, chyba, że to byli bracie bliźniacy :P:P:P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dowodów nie mam, ale kto wie....

Przypomniało mi się, jak będąc w Gnieźnie nad grobem św. Wojciecha, przewodnik twierdził, iż ogólnie wszystko to zostało ukartowane, a przed nami wcale nie leży św. Wojciech , tylko jego brat.

no cóż....z tym już trudniej sie chyba zgodzić.

No, chyba, że to byli bracie bliźniacy :P:P:P

Relikwie św. Wojciecha oraz jego brata Radzima przetrzymywane w katedrze gnieźnieńskiej zostały wywiezione do Czech przez księcia Brzetysława I, który w 1038 najechał Polskę. Do dziś znajdują się w katedrze św. Wita. W Gnieźnie są przechowywana jest część ramienia Św. Wojciecha, którą to Chrobry przekazał Ottonowi. Znajduje się w skarbcu katedry.

Co do świętego to jest kilka źródeł potwierdzających jego istnienie czy też działalność:

- żywot na potrzeby kanonizacji z ok. 999 r. prawdopodobny autor to Jan Kanapariusz

- żywot w dwóch wersjach (krótka i długa) autorstwa św. Brunona

- opis śmierci św. Wojciecha prawdopodobnie spisany w XI w. odnaleziony w bibliotece w Tagernsee

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Co do wykupienia ciała św. Wojciecha przez Bolesława Chrobrego to zapewne tylko legenda (tak jak z tym wdowim groszem), może do Polski ciało Wojciecha przynieśli jego towarzysze, których wszak Prusowie oszczędzili?

Ms.ConnLasair teoria ciakawa ale tak jak mówi Qdl4ty bez dowodów nie można się z nią zzgodzić :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
których wszak Prusowie oszczędzili?

aaaa właśnie!

Dlaczego ich oszczędzili, zamist wybić wszystkich w pień?

Do dziś znajdują się w katedrze św. Wita. W Gnieźnie są przechowywana jest część ramienia Św. Wojciecha, którą to Chrobry przekazał Ottonowi. Znajduje się w skarbcu katedry.

ahaaaaaaaaaaaaaa........dzięki, będe pamiętać :grin:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Misja św. Wojciecha dla Polski miała bardzo duże znaczenie, właściwie można powiedzieć ogromne. W końcu on zostal świętym męczennikiem i jest patronem Polski do dziś. Myślę, że również jego misja umożliwiła spotkanie Ottona z Bolesławem Chrobrym w Gnieźnie. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Akszugor   

Owszem, dla Polski mialo to wielkie znaczenie, ale czy byl on az takim swietym jakim go dzis sie przedstawia?

Dla mnie byl on zwyczajnym awanturnikiem i chuliganem. Jego smierc byla sprawiedliwa i zasluzona.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   

Trafiłam kiedyś na stwierdzenie, że dzięki śmierci św. Wojciecha możliwe było utworzenie arcybiskupstwa w Gnieźnie, ponieważ mieliśmy wreszcie jakieś relikwie...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.