Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ciekawy

Mord pod Ciepielowem - zbrodnia wojenna Wehrmachtu w 1939r.

Rekomendowane odpowiedzi

Tomasz N   

Ja cię nie zmuszam byś w to wierzył.

Dziękuję za pozwolenie. Nie wierzę.

Chcę wiedzieć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Nowe ustalenia w sprawie Dabrowy .Pierwsze walki zaczeły sie około 9,00 (rano ) 08.09.1939 .Odnalazłem bezpośredniego świadka tych wydarzeń panią Janinę Gorczyce .Pani Gorczyca J. mieszkała we wsi Struga .Zna dokładnie gdzie zgineli i zna miejsca pochówku .CDN.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Odnalazłem bezpośredniego świadka tych wydarzeń panią Janinę Gorczyce .Pani Gorczyca J. mieszkała we wsi Struga .Zna dokładnie gdzie zgineli i zna miejsca pochówku .CDN.

Pomijając na razie miejsce pochówku - skąd p. Janina G. wie dokładnie, gdzie zginęli żolnierze - była na miejscu walki, czy też jak inni skuleni, schowani - słyszała odgłosy walki ? I skąd wie, że był to baon mjr. Pelca ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
Pomijając na razie miejsce pochówku - skąd p. Janina G. wie dokładnie, gdzie zginęli żolnierze - była na miejscu walki, czy też jak inni skuleni, schowani - słyszała odgłosy walki ? I skąd wie, że był to baon mjr. Pelca ?
- bo 07.09. 1939 miała okazje z nimi rozmawiać . 08.09.1939 widziała jak zwiad niemców na dwóch motorach dojechał do Strugi , po czym zawrócił w kierunek Lipska . Jak poinformowała o tym ojca , ojciec natychmiast kazał im uciekać z miejsca zamieszkania .Krzyczac uciekajmy oni będą się bili , w lesie są nasi . PS Mogiła w Solcu to mogiła partyzantów poległych w 1945 w okolicy Solca . Oddział ten chciał sie przedostać na zgrupowanie oddziałów partyzanckich w okolice Chotczy .Dokładna liczba poległych to 300 osób . Dokładne info w tej sprawie - zgrupowania partyzanckie w Chotczy 1945 .Wtedy zgineło ich dość duzo , była to " pomyłka " rosjan , ostrzelali naszych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Wybacz ale skąd pewność, że to był patrol niemiecki ?

WP było do tego stopnia utożsamiane z koniem, że wszystko co pojawiło się z silnikiem, było uważane za niemieckie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
Wybacz ale skąd pewność, że to był patrol niemiecki ?
Pani Janina była wtedy z kolezanką ( nazwisko kol. Szwaja) , rozpoznały że ci na motorach maja inne mundury anizeli nasi żołnierze . Mówi ze po niedługim czasie pojawiły się czołgi ( wozy pancerne ) , skręciły w dukt lesny i zaczeła sie szczelanina . PS Odnalazłem na Lipskim cmentarzu mogiłe Tadeusza Koniecznego ,ten żołnierz zginął 08.09.1939 . W okolicy Lipska w tym dniu nie toczyły się żadne potyczki wojska polskiego z niemieckim najeżcą . Rozbite TKS pod Lipskiem to 09.09.1939.Wkrótce zamieszcze zdjęcie odnowionej mogiły na cmentarzu w Ciepilowie , gdzie spoczywaja pomordowani z pod Dabrowy.ee383a859525ef38.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Naprawdę? A możesz mi powiedzieć, jak się odróżnia niemieckiego motocyklistę od polskiego, zwłaszcza zakurzonego ?

I jak tego dokonała kobita ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tomaszu, nie przesadzasz? Różniła się i sylwetka (gł. hełm), i kolor munduru, i motor był inny, itd. atrix wkłada duży wysiłek w to, żeby nam pomóc, a Ty wszystko tak dyskredytujesz...

IMHO polska ludność cywilna rozróżniała żołnierzy, co innego czołgi czy samoloty.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
Naprawdę? A możesz mi powiedzieć, jak się odróżnia niemieckiego motocyklistę od polskiego, zwłaszcza zakurzonego ?

I jak tego dokonała kobita ?

napisze dosadnie i krótko , co by zrobili polacy (żołnierze)jadacy na motorach i widzacy dwie młode dziewczyny zbierajace gruszki przy drodze - podjechali by do nich . Jeżeli sądzisz że wszyscy ludzie ze wsi to ciemnota i durnota to się mylisz . Chyba że według ciebie ta prosta ludnosć wiejska nie jest w stanie odróznić krowy od wołu .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

a może byli gejami ?

Nie gniewaj się, sprawdzam wszystko, zwłaszcza detal.

A co do odróżniania, to w kieleckiem wtedy kurz był taki, że w jednej miejscowości zaczęto po wjeździe czołgów śpiewać Marsyliankę (nadjechały od wschodu).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
a może byli gejami ?
zastanawiam się czy .........
A co do odróżniania, to w kieleckiem wtedy kurz był taki
Tomaszu N czy sugerujesz ze w kielckiem we wrześniu 1939r była burza piaskowa.Struga czy Dabrowa sa w Polsce. Polska jest w europie nie na bliskim wschodzie. Paranoja.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Tomaszu, nie przesadzasz? Różniła się i sylwetka (gł. hełm), i kolor munduru, i motor był inny, itd. atrix wkłada duży wysiłek w to, żeby nam pomóc, a Ty wszystko tak dyskredytujesz...

Vissegardzie - Tomasz N ma rację. Nawet najbardziej wprawiony oficer (a co mówiąc - szeregowy), nie mógłby w żaden sposób odróżnić motocyklistów z 10BK (np. z 24 pulku ułanów), od motocyklistów niemieckiech. Oto dowód:

439495334f57b9eam.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Ja czy kronikarz 29 DPzmot napisał:

"Ludzie i pojazdy pokryte są warstwą kurzu. Maszerujemy na Zwoleń ..."

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Po pierwsze głównym elementem rózniacym się, nawet z odległości był hełm . Swego rodzaju harakterystyczny.Jeżeli motocykle podjeżdżaja blisko do osób o których pisze , to rozróżnienie nie jest chyba problemem.Nie mówimy tu o szczegółach w typie motocykla czy broni.

Nawet najbardziej wprawiony oficer (a co mówiąc - szeregowy), nie mógłby w żaden sposób odróżnić motocyklistów z 10BK (np. z 24 pulku ułanów), od motocyklistów niemieckiech.
doprawdy . Ludzie kolor niemieckiego munduru gwarowo nazywali - kolor zgnity.Co ciekawego opowiadania ludzi łaczą sie w całość , jeżeli chodzi o wydarzenia w okolicy Dąbrowy .Kol.Ciekawy miał watpliwości co do zdjęcia które próbowałem zlokalizowac w którym miejscu było zrobione. Panie kolego na zdjęciu z rozebranymi zołnierzami, oficer niemiecki dalej trzyma w reku "mausera",tak jak na tym z dwoma "maruderami".Zjęcie trzeba obrobić, powiekszyć i pojawiaja się szczeguły.przy bucie jest widoczny na zdjeciu pasek karabinu i zarys kolby.Dodam że znalazły sie dwa zdjęcia perawdopodobnie z okolic Dąbrowy .Pozuja na nich motocyklisci niemieccy, na zakręcie w lesie .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nie mógłby w żaden sposób odróżnić motocyklistów z 10BK (np. z 24 pulku ułanów), od motocyklistów niemieckiech.

Fakt, masz rację, zapomniałem, że w obu brygadach zmotoryzowanych noszono hełmy niemieckie wz. 16. Co innego w przypadku BK. Ale, skoro za chwilę za nimi przyjechały samochody pancerne, a potem inne jednostki, to raczej był patrol niemiecki. Tak mi się wydaje...

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.