Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ciekawy

Mord pod Ciepielowem - zbrodnia wojenna Wehrmachtu w 1939r.

Rekomendowane odpowiedzi

atrix   
I na koniec - opublikuję zdjęcie jeszcze jednego grobu ....
sugerujesz że to żołnierze z Dąbrowy ? Ktoś zapomniał dopisać gdzie zgineli ? Może to czysty przypadek liczba 300 ?
atwiej i szybciej jest chyba ładować na furmanki ciała z przydrożnego rowu, niż chodzić za nimi (i szukać ich) po lesie
las Dabrowa to parenaście hektarów kwadratowych .Są jeszcze drogi typu - dukty leśne , gdzie chłopska furmanka łatwo może się poruszać.
Najprostszym sposobem było zrzucenie wszystkich wojskowych ciuchów z siebie, wtargnięcie do najbliższej chłopskiej chałupy, zabranie cywilnych łachów, i jak najszybsze oddalenie się
pod warunkiem że były chałupy wiejskie .Wieś się częściowo spaliła . Z opowieści ludzi mnie to wyglądało na krzyk rozpaczy.
Ilu proszących o byle jakie ciuchy żołnierzy, decydujące o ich życiu je dostało ?
może żaden , tego się nie dowiemy.
Zmobilizowany żołnierz nie miał dokumentów (ktore zazwyczaj zostawały u szefa kompanii) - miał na ich miejsce wydany nieśmiertelnik, który był jego swoistym dokumentem
nie jest to do końca prawdą .Jak wyglądała mobilizacja w 1939 niw musze pisać .
w spodniach wojskowych koloru khaki, takich samych owijkach, oraz ciężkich, podkutych trzewikach tak pasuje do obrazu sielskiej wsi (wtapiając się w chłopstwo), jak pięść do nosa.
i tu się mylisz .Spodnie przed wojną w tym kolorze były modne .Zdejmujac owijacze zostawały trzewiki . Trzewiki zdradzały swoje pochodzenie od podeszfy , wojskowe miały mosiężne gwożdzie . Cywilne drewniane szpilki które trzymały podeszfe.Dodajac do tego czapke ( kaszkiet ) wychodził cywil .
A żołnierz, przebrany w cywilne ciuchy, chcący się przedrzeć, i noszący na szyi nieśmiertelnik, byłby po prostu pozbawionym instynktu samozachowawczego głupcem.
- dlatego napisałem gdzie sie podziały nieśmiertelniki .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
sugerujesz że to żołnierze z Dąbrowy ? Ktoś zapomniał dopisać gdzie zgineli ? Może to czysty przypadek liczba 300 ?

Muszę cię zmartwić - osoby, z którymi rozmowiałem, są głeboko przekonane, iż są to pochowani żołnierze mjr. Pelca. I popatrz, jaki przypadek - parę kilometrów dalej ginie dokładnie 300 żołnierzy ...

las Dabrowa to parenaście hektarów kwadratowych .Są jeszcze drogi typu - dukty leśne , gdzie chłopska furmanka łatwo może się poruszać.

Być może - ale komu chciałoby tłuc się po lesnych wertepach, mając do dyspozycji bita drogę, przechodząca dodatkowo przez środek komleksu ? Najprawdopodobniej zagoniono najpierw okoliczną ludność do znoszenia ciał. Następnie - do ich zwózki, we wskazane miejsca pochówku.

nie jest to do końca prawdą .Jak wyglądała mobilizacja w 1939 niw musze pisać .

To, że był burdel (szczegolnie na zapleczu) - każdy to wie (braki w wyposażeniu i uzbrojeniu naprędce mobilizowanych rezerwistów). Niemniej jednak żołnierze z 7DP gen. Gąsiorowskiego to wcześniej zmobilizowani żołnierze, dywizja osiągnęła stany przewidziane etatami na stopie wojennej. Takim żołnierzom już w punktach mobilizacji zabiera się książeczki wojskowe, a wydaje się nieśmiertelniki ...

tu się mylisz .Spodnie przed wojną w tym kolorze były modne .Zdejmujac owijacze zostawały trzewiki . Trzewiki zdradzały swoje pochodzenie od podeszfy , wojskowe miały mosiężne gwożdzie . Cywilne drewniane szpilki które trzymały podeszfe.Dodajac do tego czapke ( kaszkiet ) wychodził cywil .

Nie bardzo. Na wsi "trendy" była sukienna ciemna marynarka (bo jasna była niepraktyczna), takież spodnie, i lakierkopodobne, czyszczone łojem buty (które nijak nie przypominały ciężkich, podkutych wojskowych trzewików). Częstym obuwiem "świątecznym" były buty z cholewami, wyglądem nieco przypominającym saperki. No i sukmanopodobny płaszcz (mam gdzieś zdjęcie przedwojennego jarmarku chłopskiego). Wyglądu dopełniała czapka, lub coś w rodzaju kapelusza.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

No. kol. Ciekawy. Widzę, że nie wytrzymałeś i podjechałeś do Solca. Biorąc pod uwagę ilość pochowanych, przy pomniku powinno być jakieś 20 - 40 m kw mogiły.

Jeżeli dobrze rozumiem, to chowali ich tam od razu we wrześniu. To tłumaczyłoby dlaczego jej istnienie jest otoczone taką tajemnicą.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
No. kol. Ciekawy. Widzę, że nie wytrzymałeś i podjechałeś do Solca. Biorąc pod uwagę ilość pochowanych, przy pomniku powinno być jakieś 20 - 40 m kw mogiły.

To prawda - nie ździerżyłem, kol. Tomaszu N, tak mnie zainspirował kol. atrix ! Martwi mnie natomiast jedno - w takim tempie, to niedługo grobów będzie więcej niż pochowanych żołnierzy. Nachodzi mnie smutna reflekasja - być może chowano tam także w czasie IIWŚ partyzantów (żolnierzy AK, ale nie tylko). Być może ktoś dodatkowo pochował (bo nie miał gdzie) żołnierzy z frontu "narodowowyzwoleńczego", który przetoczył się przez te ziemie w 1945r...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
Muszę cię zmartwić - osoby, z którymi rozmowiałem, są głeboko przekonane, iż są to pochowani żołnierze mjr. Pelca. I popatrz, jaki przypadek - parę kilometrów dalej ginie dokładnie 300 żołnierzy ...
- też cię musze zmartwić .Soleć do tej sprawy pasuje jak garbaty do ściany . Najbliżej Dabrowy jest Ciepielów i Lipsko .Jaki sens by miało pochowanie żołnierzy w Solcu .Tak jak pisałem część zwłok zabrały rodziny jeszcze podczas wojny , część po wojnie . Roztrzelanych w Cukrówce pochowano w Lipsku . Część zwłok porozrzucanych po lesie Dąbrowa pochowano na cmentarzu w Ciepielowie ( odnalazła się mogiła , nieliczni wiedzą kto jest tam pochowany ) . Pozostałych pochowane we wspólnej mogile w Dabrowie ( zdjęcie zamieściłem w poprzednich postach ).Tuż za pomnikiem pochowano szczatki ludzkie zbierane w latach 60' przez młodzież szkolną .Co się tyczy Solca , to tu się nasówa pytanie - czy z obrońców mostu nikt nie zginął ? jeżeli tak to gdzie ich pochowano w Warszawie ?Gdzie pochowano żołnieży z 1945r . Solec w tym okresie był pod silnym ostrzałem , toczyły się działania wojenne . To było na lini Chotcza -Solec - Ciszyca .Dla was istotna jest liczba 300 . Gdy by nawet pochowano żołnierzy z pod Dąbrowy to nie było by ich 300 tylko o wiele mniej .
Biorąc pod uwagę ilość pochowanych, przy pomniku powinno być jakieś 20 - 40 m kw mogiły.
-Sugerowanie się że pochowani zostali w jednym miejscu jest błędem . na forum Lipska ktoś podał miejsce przy CPN w Gołębiowie . To bardzo realne położenie . Skoro cześć żołnierzy pochowano w Dąbrowie , bo tam zgineli lub zostali zamordowani to gdzie pochowano tych za którymi wysłano wóz bojowy który do nich strzelał. A szli w kierunku Lipska . To by się układało w całość .Gdzie pochowano ludzi rotmistrza Podreza i jego samego ? To by pasowało do Gołębiowa .Ja proponuje spojżeć dobrze na te mapy z 1938r , poczytac relacje w postach. Powoli poskładać w całość . I co ciekawego to się zazębia . No i dodając tych rostrzelanych w Cukrówce ich chyba do Dąbrowy nie przywieziono ?
Nie bardzo. Na wsi "trendy" była sukienna ciemna marynarka (bo jasna była niepraktyczna), takież spodnie, i lakierkopodobne, czyszczone łojem buty (które nijak nie przypominały ciężkich, podkutych wojskowych trzewików). Częstym obuwiem "świątecznym" były buty z cholewami, wyglądem nieco przypominającym saperki. No i sukmanopodobny płaszcz (mam gdzieś zdjęcie przedwojennego jarmarku chłopskiego). Wyglądu dopełniała czapka, lub coś w rodzaju kapelusza.
to książkowy wykład o ubiorze wsi polskiej przed wojna .Trzeba tu dodać że co bogatsi chłopi nosili sukmaniane surduty i czerwone korale .A jak się ubierali chłopi pracujący we dworach i mieszkający w tzw.Czworakach ( domy dla rodzin , jedno pomieszczenie na całą rodzine )?A jak się ubierali ci bardzo biedni chłopi , np. tacy co jednego konia mieli na spółkę we trzech . Np. jak ci mieszkajacy w Dąbrowie.
To tłumaczyłoby dlaczego jej istnienie jest otoczone taką tajemnicą.
- Czy tu jest jakaś tajemnica ? A gdzie realia wojny .
Niemniej jednak żołnierze z 7DP gen. Gąsiorowskiego to wcześniej zmobilizowani żołnierze, dywizja osiągnęła stany przewidziane etatami na stopie wojennej. Takim żołnierzom już w punktach mobilizacji zabiera się książeczki wojskowe, a wydaje się nieśmiertelniki ...
dokumenty osobiste to tylko książeczki wojskowe ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Atrix napisał:

Cmentarz w Lipsku ( zbiorowa mogiła 1939 ) , Cmentarz w Ciepielowie ( zbiorowa mogiła ) , sama Dąbrowa ( zbiorowa mogiła , mogiły pojedyncze , mogiła za pomnikiem ) . Z Solcem nic mi sie nie udało ustalić.

Wcześniej Atrix napisał:

w Ciepielowie nie ma żadnych grobów wojskowych

zapewne chodzi ci o grób lotników . Taki grób jest w Ciepielowie na cmentarzu .

Co do grobów w Ciepielowie , to ludzie potwierdzaja że jest tylko grób lotników . O innym grobie nikt nie wie .

Wybacz kol. Atrix , lecz należą się nam pewne wyjaśnienia.

Po pierwsze; dlaczego nagle nie Kazanów ?

Po drugie; skąd ten Ciepielów. Jak widać jeszcze niedawno była tam według Ciebie tylko mogiła lotników. Może dasz zdjęcie tego grobu ?

Co do Lipska, według Twojego zdjęcia, to może być mogiła co najwyżej kilkunastoosobowa. Więc dodając nawet to co w lesie (30 parę), poszukujemy mogiły na jakieś 250 ciał. A to jest duży grób.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
Co do grobów w Ciepielowie , to ludzie potwierdzaja że jest tylko grób lotników . O innym grobie nikt nie wie .
Sam szukałem i nic nie natrafiłem. Ale jednak jest , ogrodzona łańcuchem i krzyż . Napisu brak , fotki nie robiłem gdybym zrobił to bym dał .O tym grobie dowiedziałem sie od ludzi z Dabrowy.
Po pierwsze; dlaczego nagle nie Kazanów ?
nie mam na 100% pewności , informacje są zbieżne .Kazanów to znowu zbrodnie hitlerowskie , ale nie są łączone z Dąbrową .
Co do Lipska, według Twojego zdjęcia, to może być mogiła co najwyżej kilkunastoosobowa. Więc dodając nawet to co w lesie (30 parę), poszukujemy mogiły na jakieś 250 ciał. A to jest duży grób.
W Lipskiej rabacie wojskowej wejdzie 400 zwłok a nie jak piszesz 30 par. Wymiar gdzieś około 20 na 20m .Masz wyobrażenie jak się chowa zołnierzy ? Jeżeli chcesz szukać mogiły na 250 osób to wybacz , ale poczytaj jeszcze raz wszystkie posty w tym temacie , i pomyśl czy to jest logiczne - wspólna mogiła na 250-350 zwłok.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Masz coś jeszcze, bo mnie nie przekonałeś.

Czyli jakieś relacje grabarzy, proboszczów z Lipska i Ciepielowa itd. na których opierasz swą pewność, że tam leżą ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
Masz coś jeszcze, bo mnie nie przekonałeś.
coś jeszcze już masz . Rozmawiałem tel. z synem wujta wsi Dziurków ( w latach 1945 ) Panem Antonim kowaleczko ( Był moim nauczycielem w szkole średniej ). Ekshumacja miała miejsce w okolicy Dąbrowy , dotyczyła głównie ludzi rotmistrza Podreza których przeniesiono na cmentarz w Solcu.Pan A Kowaleczko pamięta nawet jak zbijali trumny na podwórku ojca . Było ich kilka . Ile osób ekshumowano nie potrafi powiedzieć , zapewnia że cześć .Pozostałych pochowano w Ciepielowie i Lipsku .Ale czy ekshumowano ich spod samego pomnika , tego nie wie.Z całe pewnością nie ekshumowano wszystkich z okolicy.Szkoda ze czas tak szybko biegnie , znałem akurat wujta z Dziurkowa Pana Antoniego Kowaleczko ( syn nosi to samo imie ). Mogłem mieć info z pierwszej ręki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Jak z tego rozumiem, w kwestii mogiły poległych (rozstrzelanych) z lasu Dąbrowa nie wiesz nic na pewno ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
Jak z tego rozumiem, w kwestii mogiły poległych (rozstrzelanych) z lasu Dąbrowa nie wiesz nic na pewno ?
chce powiedzieć że Solec to błędny trop. Liczba 300 nic tu nie mówi.PS .Nie masz odwagi zadzwonić ? Pisanie to nie wszystko .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

To nie odpowiedź na moje pytanie, więc powtórzę:

Jak z tego rozumiem, w kwestii mogiły poległych (rozstrzelanych) z lasu Dąbrowa nie wiesz nic na pewno ?

W kwestii rozmów telefonicznych, wszystko co można powiedzieć przez telefon, można też napisać na forum.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
Jak z tego rozumiem, w kwestii mogiły poległych (rozstrzelanych) z lasu Dąbrowa nie wiesz nic na pewno ?
może sprecyzuj pytanie . O których mogiłach rostrzelanych żołnierzy pytasz ?. Tych koło pomnika , tych w okolicy grobu mjr Pelca , z rowu Struga czy na skraju lasu w Cukrówce .A może tych co spoczywali w Gołebiowie ( koło CPN ) . Wszystkie miejsca maja ścisły związek z tzw, Dabrową . Czy masz na myśli wydarzenia z okolic Kazanowa , w tamtym kierunku też popędzono grupe jeńców . PS Odpowiedzi na pytania masz w moich postach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Powtórzę jeszcze raz

Atrix napisał:

Cmentarz w Lipsku ( zbiorowa mogiła 1939 ) , Cmentarz w Ciepielowie ( zbiorowa mogiła ) , sama Dąbrowa ( zbiorowa mogiła , mogiły pojedyncze , mogiła za pomnikiem ) . Z Solcem nic mi sie nie udało ustalić.

Co masz na poparcie tego ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
Co masz na poparcie tego ?
przedewszystkim ludzi a mianowicie z Dąbrowy , Anusina , Ciepielowa , Lipska , Solca czy Pana Antoniego Kowaleczko ( junior ) czy Pani Czesławy Kowalskiej . Ja cię nie zmuszam byś w to wierzył , wiele rzeczy sam sobie przedewszystkim wyjasniłem. Sam dowiedziałem się rzeczy o których nie miałem pojęcia .Najbardziej mnie cieszy rozwiazanie zagadki kto zginął na polach koło Lipska .Że w Dąbrowie mjr Pelc nie był sam , że brała też udział WBP-M . Dla mnie Tomaszu to jest historia i to historia mojego kraju .Wydaje sie że dalsze polemizowanie w kwesti Dąbrowy straciło sens . Nie mam zamiaru dalej tej piłeczki odbijać . Postaram się temat obserwować , i był bym rad przeczytac twoją wersje zdarzeń o których pisalismy.Pozdrawiam Marek.W.P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.