Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ciekawy

Mord pod Ciepielowem - zbrodnia wojenna Wehrmachtu w 1939r.

Rekomendowane odpowiedzi

ciekawy   
to może ja zapytam jakie masz dowody na to że jest to mogiła żołnierzy z Dąbrowy?

Czy wasz rejon ma w sobie coś specyficznego, że jak giną żołnierze (w obojętnie jakim okresie), to zawsze w liczbie 300 szt. :?: Gdzie tam na jaki cmentarz nie pojechać - wszędzie leżą żolnierze mjr. Pelca (w liczbie 300 szt.). Czy potrafisz udokumentować, iż wzmiankowani żołnierze byli ekshumowani, i chowani tylko li i wyłacznie w Ciepielowie ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
Czy wasz rejon ma w sobie coś specyficznego, że jak giną żołnierze (w obojętnie jakim okresie), to zawsze w liczbie 300 szt. Gdzie tam na jaki cmentarz nie pojechać - wszędzie leżą żolnierze mjr. Pelca (w liczbie 300 szt.). Czy potrafisz udokumentować, iż wzmiankowani żołnierze byli ekshumowani, i chowani tylko li i wyłacznie w Ciepielowie ?
Ja powiem tak, ile osób jest w Ciepielowie zakładam że około do 50 osób. Dlaczego - pod pomnikiem miało spoczywać około 40-50 zołnierzy. To ich ekschumowano do Ciepielowa. W lesie były dwie mogiły po około 18-20 osób, to nam daje około 40 osób.Te dwie mogiły miały byc przeniesiono znowu pod pomnik. Czyli tak jakby tych co roztrzelano pod pomnikiem, spoczywali w Ciepielowie.Reasumując mamy około 80 poległych. Dodać jeszcze trzeba pojedyncze mogiły, jest ich 5.Ja tę liczbę zaokrągle do 10, dodam do tego17 z Cukrówki( co lezą w Lipsku).To nam da 27 osób. Razem mamy 117 osób. Co stało się ze zwłokami z Gołębiowa nikt nie wie. To nam kolego ciekawy do 300 osób sporo brakuje.PS. Kolego Ciekawy jest coś jeszcze w lesie Dabrowa. trzy doły o dł około 10x2m.sa od strony zachodniej na brzegu lasu, drugi troszeczke w głąb lasu.Co się stało z rannymi którymi sie opiekował sołtys Zuba.Sasiad pani Gorczycy znał niemiecki.Zaginął bez śladu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wessela. Pułkownik z karabinem ??? A gdzie oficerski pas z koalicyjką?

Hmmm... może się mylę, ale zdaje mi się, że oficerowie Wehrmachtu nie mieli koalicyjek... A karabin mógł sobie trzymać z bardzo różnych powodów, akurat tu nic dziwnego osobiście nie widzę.

Poniżej link do strony, gdzie jest sporo zdjęć Wehrmachtu z pocz. II WŚ.

http://www.dasheer.org.uk/original_photos.htm

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Atrix napisał:

no cóz nie jestem złosliwy i ci odpowiem na twoje pytanie .

To nie był sarkazm z mej strony. Twój post z informacją, że ich mogiła na cmentarzu w Ciepielowie jest zaniedbana nie był przyjemny i źle świadczył o nas jako państwie.

Poza tym jak wiesz, to ja twierdziłem, że jest zadbana i ma tablicę kamienną ze stosownym napisem.

Miło się przekonać, że się posiada wiarygodne źródła informacji.

Ale z drugiej strony cieszę się, że tak raźno wziąłeś się o poszukiwań, i że mamy już tego czytelne efekty. Ten temat potrzebował kogoś miejscowego i fajnie, że znalazł się taki, czyli Ty.

Kiedy oglądam zamieszczone tu zdjęcia mogił, najgorzej prezentuje się tu ta z Lipska.

Może podjąć jakieś działania, żeby przed 14 stym była tam jakaś lepsza tablica ? Co byś proponował ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
Ale z drugiej strony cieszę się, że tak raźno wziąłeś się o poszukiwań, i że mamy już tego czytelne efekty.
na pochwały przyjdzie czas .Ty lepiej spróbuj to wszystko poskładac do kupy, bo ja mam głowe taaaaaaką....

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Nie bądź taki skromny. Wiesz w końcu pewnie więcej ode mnie więc z tym sobie poradzisz.

Ale jak zapatrujesz się na to działanie w sprawie pomnika w Lipsku. Z priva wiem, że stoi za tobą większa grupa pasjonatów. Poza tym to Twoja miejscowość. Więc może coś możecie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
Ale jak zapatrujesz się na to działanie w sprawie pomnika w Lipsku. Z priva wiem, że stoi za tobą większa grupa pasjonatów. Poza tym to Twoja miejscowość. Więc może coś możecie.
może rabata wojskowa nie wyglada rewelacyjnie. Ale 01.11 nie ma gdzie znicza postawić.bardziej ważniejsza rzecza było by dac płytę z napisem gdzie zgineli żołnierze z WBP-M.To tej pory nikt czegos takiego nie zrobił.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Ciepielów i WBBM można załatwić jedną akcją. Znicze zniczami, lecz ludzie powinni wiedzieć komu je palą. jak pisałem wcześniej groby nie mogą być anonimowe. Podanie chociażby gdzie zginęli zmniejsza tą anonimowość.

Musi być jednak jakaś grupa inicjatywna na miejscu, którą my - z daleka - poprzemy mailami. Jeżeli masz kontakt z płk Owczarkiem, to może mógłbyś mu to zaproponować, jakiś honorowy patronat, a Twoja grupa pasjonatów wystąpiłaby formalnie z taką inicjatywą.

Albo może ogłoś tą ideę na tym forum lokalnym, do którego link podałeś.

Internet to potęga. Jak ogłosimy taką akcję na kilku forach, to sporo maili z poparciem pod wskazany przez Was adres wpłynie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
Ciepielów i WBBM można załatwić jedną akcją.
Wszystko powoli. Tam gdzie zginał prawdopodobnie rotmistrz Czechowicz bedzie problem, jest tam teraz zakład przetwórczy.Pozwolenie na miejsce nawet przed brama będzie nie tak prosto uzyskać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Trudności uskrzydlają, byle wola była.

Tematy są odrębne lecz grupa inicjatywna może być jedna. Wniosek inicjatywny również. Temat jest pokrewny i nie trzeba dwóch komitetów. Chyba że liczysz na dwa ordery.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dla zainteresowanych pozwolę sobie przedstawić istotne dla nas dane:

"15 pułk piechoty.

Na początku kampanii w Polsce, podczas marszu na Warszawę 8 września 1939, 9 i 10 kompanie poniosły następujące straty w walce o las:

Zabici: 1 oficer, 1 podoficer, 11 strzelców

Ranni: 4 podoficerów, 5 strzelców

Zaginięci: 1 strzelec"

Tekst w oryginale: http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/Gliede...nter/IR15-R.htm

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Witam.Sprawa Dabrowy zatacza coraz wieksze kregi.Odwiedziłem dzisiaj pana Wrzohala Stanisława zamieszkałego w Anusinie.Pan Wrzochal S. w 1939r mieszkał we wsi Gołębiów.Opowieści tego pana są interesujące.08.09.1939r pan Wrzochal jako 14 letni chłopak pasł krowy przy drodze. W kierunku Ciepielowa jada niemcy, widząc to pan Stanisław zabiera krowy i zmierza w strone domu.Na jego widok niemcy oddaja pare strzałów, cudem nie trafiaja go.Niemcy na oslep strzelaja do wszystkiego co się rusza.W tym dniu zostaje zastrzelona jego kuzynka 10 letnia Zosia Wrzochal ( żródła podaja Ciepielów co jest błedem).Koło wiatraka w Gołębiowie ląduje niemiecki samolot rozpoznawczy, ten sam co krazy nad Dabrowa ( moje przypusczenie).W jego kierunku biegnie trzech chłopców z Gołebiowa, chca zobaczyc niemców. w pewnej chwili niemcy strzelaja do nich, jeden z nich pada ranny w brzuch.Jest nim Sajnug Stefan z Katarzynowa ( Katarzynów to wies z drugiej strony szosy od Gołębiowa0.Lekarz niemiecki robi mu operacje w domu ojca Stanisława Wrzochala, w nocy chłopak umiera.Tego dnia zostaje zastrzelonych około 8 cywilów, celowo i przypadkowo. T stwierdza opowiadajacy mi tę historie.Niedaleko przy szosie na mostku zostaje rozbity motocykl z WBP-M.Jednym z poległych jest Tadeusz Konieczny i dwóch pozostałych żołnierzy.Pan Stanisław twierdzi że motocyklowa obsada był a 3 osobowa.Troche dalej przy szosie polacy podpalaja 7 motocykli i uciekaja w strone Woli Soleckiej.Pod wieczór niemcy przyprowadzaja około 100jenców z pod Dąbrowy.Żołnierze siędza na placu przy krzyzówce ( obecnie jest tam CPN, ale nie ten o którym wczesniej pisałem.jest drugi mały CPN w GOłębiowie -LPG).Pan Stanisław Wrzochal przynosi jeńcom chleb.W domu ojca pana Stanisława niemcy robia sztab. Sa kuchnie polowe, u sasiada lekarz niemiecki opatruje rannych ( tylko niemców).Żołnierze wydaja polecenie Wrzochalom by zepsuty chleb, który wyżucili rozdali zwierzakom i jeńcom przy drodze.Myją się , wode po umyciu w misce karza nieść panu Stanisławowi do jeńców .Idzie za panem Stanisławem żołnierz który mu to polecenie wydał.Pan Stanisław myśli ale skur....., ale idzie do polaków.Polski żołnierz prosi by nabrał wody z rowu w wiadro , pan Stanisłw nabiera.Ale niemiec wylewa wode , bierze kij niesza w rowie .Po czym nabiera brudną wode i kaze podać jeńcom. Uwaga-Pan Stanisław opowiada że wszyscy żołnierze nie mieli nie mieli mundurów, mieli tylko białe koszule.Póżnym wieczorem przyjeżdżaja po polaków niemieckie samochody i przeworzą ich do Lipska . Wnuk pana Stanisława para się też dokumentowaniem histori z 1939 roku.We wsi Anusin znalazł książeczke wojskową(dokument jest w 100% czytelny) na nazwisko Michał Skurski ppor rezerwy.Zmobilizowany 52PP. Półk ten walczył pod IŁżą. Z pod IŁzy do Dabrowy przyszedł batalion mjr Pelca.Jeden z żołnierzy walczacych pod Dąbrową pozostał w Anusinie.Nazywał się Rychlewski( imienia nie ustaliłem).W okolicy Anusina jest jeszcze zbiorowa mogiła, nie oznaczona.Znajduje się ona w okolicyAnusin-Wólka Dąbrowska.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.