Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Estera

Dekabryści

Recommended Posts

Estera   

Jakie mieli cele? Jak wyglądała ich organizacja, jak zawiązano ten spisek? Czy mieli szanse na powodzenie? Dlaczego ponieśli klęskę? Czy wydarzenia z grudnia 1825 r. możemy nazwać powstaniem? Zapraszam do dyskusji (ogólnie) o dekabrystach i ich działaniach.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy wydarzenia z grudnia 1825r możemy nazwać powstaniem, oczywiście, że tak przecież było to powstanie zbrojne skierowane przeciwko Nikołajowi I. dlatego iż to powstanie miało miejsce w grudniu 1825r dlatego zostało nazwane powstaniem dekabrystów. Ruch dekabrystów była organizacją rewolucjonistyczną dązącą do obalenia samowładztwa i zniesienia pańszczyzny. Pierwsza organizacja ruchu dekabrystów było to związek ocalenia założony przez przedstawicieli inteligencji szlacheckiej i młodych oficerów uczestników kampanii napoleońskich byli zw Dzieci 1812r. Podjęli oni hasło reorganizacji całego systemu społ-polit. Inicjatorami powstania byli ppłk A.Murawiow-oficer sztabu generalnego gwardii i Paweł Pestel. W 1818r związek zmienił nazwę na Związek Dobra Publicznego. światopogląd ich kształtował się pod wpływem filozofii oświecenia. Program jej został przedstawiony w tz Zielonej księdze składającą się z 4 ksiąg. Najbardziej poruszanym problemem przez dekabrystów był problem położenia chłopów pańszczyźnianych. Uważali iż pańszczyzna powinna być zniesiona. Podjęli również walkę o realizację ustroju republikańskiego i uważali gł. Pestel iż jedyną drogą do rzucenia samowładca i pańszczyzny jest rewolucja zbrojna. W taki sposób powstał Tow. Południowe pod kier. Pestela który reprezntował owy program. Jednocześnie powstał również Tow. Północne. Oba dekabrystyczne organizację za swój cel miały prowadzenie przygotowań do rewolucji. W 1822 powstał miński wariant autorstwa Murawiewa. Zakładał likwidację pańszczyzny, obdarzenie chłopów wolność a ustrój miał być federacyjny. Charakterystyczną cechą koncepcji tej był cenzus majątkowy. Dostęp do urzędów i stanowisk mieli mieć dostęp ludzie mający majątek do 500 rubli. Ustrój miał być federacyjny czyli miał powstać federacja złożona z 13 państw a podzielona na 2 okręgi i 569 powiatów. Najwyższą władzę mieć wiec ludowy składający się Dumy Najwyższej(42 czł.) i izby Deputowanych. Car miał być najwyższym urzędznikiem. Pestel jednakz widział dwie wady ustrój federacyjny i cenzus majątkowy wyniku czego w 1824 napisał Ruską Prawdę która zakładała: własność ziemska powinna być podzielona na prywatną i społeczną, każdy obywatel miał mieć prawo do posiadania ziemii, Rosja miała być republiką, gdzie prawa wyborcze i wolność wyznania przysługuje wszystkim. Republika miał być scentrolizowana i podzielona na prowincję. Najwyższym organem władzy miał być wiec ludowy wybierany na zebraniach gubernianych a władzę wykonawczą przysługiwała Dumie państwowej.

Porównanie tych dwóch konstytucji(Murawiewa Wariant Miński i Pestela Ruska Prawda) doprowadza do konkluzji że istniały rozbieżności w systemie rządów i cenzusu majątkowego. To doprowadziło do rozłamu. Powstało 2 ugrupowania: Umiarkowane i republikańskie Przed 1825 obie organizacje się połączyły a ich konstytucje miały być zmienione. I z tych dwóch konstytucji powstał jeden.

Pierwotny plan powstania był taki:

W czasie pobytu cara na przeglądzie wojsk w Białej Cerkwi miało dojść do zamachu potem go zmodyfikowano i zdecydowano ich powstanie wybuchnie w Petersburgu przy udziale armii potem miano ogłosic manifest. Jednakz zdrada jednego z nich(Iwano Sherwooda) spowodowało iż władze dowiedziały się o planie powstania i planie zamachu na cara. To zdecydowało o przyszpieszeniu działania. Dekabryście chcieli dokonać zamachu na Ukrainie a nastepnie aresztować sztab II armii. Ich plan tym razem pokrzyżował zgon cara w grudniu 1825r. Pestel opracował kolejny nowy plan powstania wyniku zmieniającej się sytuacji. Powstanie miało się rozpocząć w dniu składania przysięgi nowemu carowi, znajdujące się tam oddziały miały aresztować cara i opanować Pałac Zimowy potem po opanowaniu pl. Senackiego spiskowcy mieli zmusić sena aby wydał manifest, który obaliłby panujący ustrój a oddziały w okolicy Petersburgu miały opanować i rozbić pułku idące z pomocą. Jednak spiskowcom udało się opanować plac Senacki ale na pomoc carowi przyszły oddziały wierne mu w liczbie 10 tys. i to spowodowało iż powstanie zostało stłumione. Zwołany sąd wojkowy potem osądził winowajców(Murawiew, Pestel główni organizatorzy zostali skazani na śmierć wraz z 3 innymi) a reszta została zesłana na sybir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozwolę sobie na dodanie pewnego moim zdaniem bardzo smutnego wydarzenia związanego z powstaniem dekabrystów. Ukazuje ono bezsilność wobec bezpardonowego postępowania caratu. A mianowicie w dniu, w którym zostały wykonane wyroki na dekabrystach car postanowił zorganizować wieczorem bal. Zaprosił na niego rodziny i przyjaciół zamordowanych dekabrystów. Wszyscy musieli się stawić. A ponadto nie mogli okazywać smutku, car oczekiwał uśmiechów i radości na ich twarzach. Podobno takie zachowania cara miało być zgodne z rosyjskimi tradycjami...

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

z dyktaturamu, szerzej, rządami jednej osoby [jedynowladztwem] jest tak, że tylko te powstania czy rebeie mają szansę powodzenia które zniszczą system. Wszystkie inne skazane są na niepowodzenie. Tym bardziej w kraju, w którym słowo cara jest prawem a skinienie to podjęcie decyzji. . Z tego punktu widzenia dekabryściu [bunt / powstanie] nie mieli szans, z tego punktu widzenia zaproszenie rodzin na bal cara było rozkazem i to takim który należało wykonać. Poza tym marzenia dekabrystow w kwestiach spoleczno gospodarczych przy stosunkach panujących w Rosji było iluzją. Taką samą jak tzw. demokracja w niektorych obecnych tzw. krajach afrykańskich...

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Myślę, że dekabryści nie mieli większych szans na zwycięstwo w tym przedsięwzięciu. Odnosząc się do postu Andrzeja 80, w którym pisał, że ostatecznie po stronie cara stanęło 10 tys. wiernych ludzi jest dobrym przykładem na brak jedności w narodzie rosyjskim, który w większości zapewne wolał nie podejmować wszelkich działań przeciw caratowi. Na przestrzeni wieków zawsze znajdowały się jednostki, które pozostawały po stronie cara, choćby kozacy, którzy zawsze gromili wszelkie przejawy niepodległościowe. Właściwie to niemożliwe było chyba wtedy obalenie caratu bez poparcia przynajmniej większości społeczeństwa.

Share this post


Link to post
Share on other sites
yuchyo   

Nie wiadomo czy car nie zrobił wielkiej przysługi swemu krajowi że zesłał większość dekabrystów na Syberię. Jako szlachta, inteligenci, wiele zrobili i bardzo pozytywnie zapisali się w pamięci samych Rosjan jak i wielu zesłanych tam Polaków, którzy stykali się czy to z samymi dekabrystami, czy później z ich legendą lub dziećmi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.