Jump to content

yuchyo

Użytkownicy
 • Content count

  5
 • Joined

 • Last visited

About yuchyo

 • Rank
  Ranga: Uczeń

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Historia XIX wieku

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 1. ksiadz Szwernicki w Irkucku - wybudowali tam kościół z którego po dziś dzień korzystają prawosławni, katolicy, i inne grupy wyznaniowe. Poklewski - wielki człowiek jak na tamte czasy - wielką reklamę zrobił Syberii - w takim pozytywnym sensie. czasy były szalone, pełne przygód i niepewności - taki rosyjski dziki wschód z którego dziś wypleść możemy mnóstwo pozytywnego mniemania o nas samych - Polakach.
 2. Dekabryści

  Nie wiadomo czy car nie zrobił wielkiej przysługi swemu krajowi że zesłał większość dekabrystów na Syberię. Jako szlachta, inteligenci, wiele zrobili i bardzo pozytywnie zapisali się w pamięci samych Rosjan jak i wielu zesłanych tam Polaków, którzy stykali się czy to z samymi dekabrystami, czy później z ich legendą lub dziećmi.
 3. witam, przeglądałem forum w poszukiwaniu info na temat - kilkudziesięciu postaci, głównie odkrywców, podróżników, naukowców, którzy, czy to służby wojskowej, zesłania, czy tez z własnej inicjatywy się tam znaleźli. jak Aleksander Despot Zenowicz, Benedykt Dybowski , Jan Czerski czy Aleksander Czekanowski, a. Giller - ale to tylko kilku z setek ludzi, którzy tę daleka Rosję odkrywali, industrializowali i opisywali. Byli wśród nich przede wszystkim zesłańcy (pełna bibliografia pamiętników tych ludzi - byłaby moim postulatem skierowanym do Was), księża, inżynierowie, archeolodzy, geologowie odkrywający cenne złoża, medycy (talko - hryncewicz - lekarz pracujący w Kiachcie rozkopał tam tysiące kurhanów odnajdując pierwszy na Syberii szkielet, pomijając także i to ze był autorem odkrycia "Scytyjskiej księżniczki" w Ryżanówce. Polacy ogromne zasługi mają przy budowie: Władywostoku, Irkucka, kolei transsyberyjskiej - w kiachcie, irkucku, Władywostoku do dziś pamiętają polskie nazwiska - wielu z nich otrzymało medal Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego - rola tego towarzystwa jest nie do przecenienia gdy mówimy o poznawaniu Rosji i Syberii i tez uważam mozna wątek o Rosyjskim Towarzystwie Geograficznym rozpocząć. jakoś nie umiemy się tymi postaciami i ich dokonaniami chwalić, a biografie tych ludzi są pełne, hm - jakiegoś pozytywnego wariactwa, które każde odmrażać dybowskiemu kończyny na Bajkale Problematyka Polaków w Rosji cieszy się chyba większą popularnością w niej samej niż w Polsce. W rosji, chyba w Irkucku badania nad tą problematyka prowadzi Bolesław Szostakowicz oraz Natalia Ejlbart, która jakiś czas temu wydała kilka prac: Ejlbart Natalia W., Julian Dominikanowicz Talko-Hryncewicz – isledowatel’ Zabajkala 1850-1936, Moskwa 2003. Ejlbart N.W., Portrety isledowatelej Zabajkala: wtoraja połowina XIX – naczało XX wieka, Nauka, 2006. W Polsce Kuczyński - historyk całkowicie pochłonięty problematyką Polaków w Rosji. Kijas Artur, Polacy w Rosji od XVII wieku do 1917 roku. Słownik biograficzny, Warszawa-Poznań 2000, Kuczyński Antoni, Polskie opisanie świata. Studia z dziejów poznania kultur ludowych i plemiennych. Tom 1. Azja i Afryka, Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławsloego. Wrocław 1994. Kuczyński Antoni, Syberia czterysta lat polskiej diaspory, Wrocław Warszawa Kraków, Zakład Narodowy im. Ossolińskich Wydawnictwo 1993. Jeśli macie jakieś informacje, dotarliście do ciekawych pamiętników po prostu chciałbym na ten temat pogadać
 4. Czy Mikołaj II mógł zapobiec rewolucji?

  Mikołaj II nie mogł w żaden sposob zapobiec rewolucji bo bolszeikom nie chodzilo o ustępstwa - chodzilo im o władzę. mieli wszak piękną ideę.. ciekawe co by się stało gdyby rewolucje soc w Europie odniosły sukces - car kończy wojnę - sam rozprawia się z bolszewikami u siebie i daleko zza Wisły patrzy na ten rodzący się socjalizm, hm? Czy na pewno Biali posłuchaliby się Mikołaja? Jak on sam w tak niespokojnych czasach zająłby się milionami zołnierzy powracających z bogatej europy w te swoje suche stepy? To machina, a nie ludzie - z takiego socjologiczno filozoficznego punku widzenia rządzi rewolucją. I żaden wróg dla tłumu nie jest wówczas przeszkodą, przeszkodą jest własna ideologia, która pożre tych którzy poprzez rewolucje dążą do jakiegoś postępu kulturowo cywilizacyjnego. jak wybuchnie to nic jej nie zdoła zatrzymać, o jakichś tam prawidłach rewolucji napisano już wiele, zjada własny ogon, itd A pisząc o okolicznościach śmierci mikołaja - czyniłem to z czysto aktualnego" punktu widzenia. W Rosji do dziś dnia dociekają okoliczności śmierci cara mikołaja i uważam, że te niedawne poszlaki - może nie zmieniają polski na jowisz - ale mogą być ciekawe. pozdr
 5. Czy Mikołaj II mógł zapobiec rewolucji?

  nowe ciekawe informacje dotyczące śmierci cara Mikołaja II oraz rodziny cesarskiej podała niedawno rosyjska prasa. tłumaczenie tego artykułu zamieściła jakaś joanna na http://rosyjskie.blogspot.com/2010/10/nowe...ie-zbrodni.html jak sami twierdza rosjanie - to znalezisko na skale ogólnorosyjską.. śledzimy uważnie:)
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.