Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tofik

Czy sport to (na pewno) zdrowie?

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   
Z tymże, nie wiem czy wada serca Fehera, Foe i Puerty (co do tego trzeciego to już nie pamiętam) była spowodowana sportem. Mógłby ktoś to rozjaśnić?

Same wady serca nie były spowodowane uprawianiem sportu. Jednak człowiek cierpiący na wadę serca, mający jakieś ubytki międzykomorowe, międzyprzedsionkowe, problemy z naczyniami, musi prowadzić oszczędny tryb życia, zawodowy sport na pewno nie jest najlepszym wyjściem w przypadku wady serca. Dla zawodowego sportowca jest to naprawdę ogromne obciążenie.

http://sport.onet.pl/0,1262245,1689918,wiadomosc.html

http://wiadomosci.onet.pl/1690096,441,item.html

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Same wady serca nie były spowodowane uprawianiem sportu. Jednak człowiek cierpiący na wadę serca, mający jakieś ubytki międzykomorowe, międzyprzedsionkowe, problemy z naczyniami, musi prowadzić oszczędny tryb życia, zawodowy sport na pewno nie jest najlepszym wyjściem w przypadku wady serca. Dla zawodowego sportowca jest to naprawdę ogromne obciążenie.

Nie do końca zgodze się z tzw. oficjalnymi inforamcjami, że wymienieni piłkarze mieli wady serca. Gdyby tak było badania by to wykazały, zwłaszcza, ze wszyscy grali w klubach z I europejskiej półki. O tym się głośno nie mówi, ale wielce prawdopodobne jest, że do ich śmierci przyczyniło się zażywanie erytropoetyny (EPO). Jest to środek powodujacy zwiększoną produkcję ciałek w szpiku kostnym odpowiedzialnych za przenoszenie tlenu. Te cialka to poprostu krwinki czerwone (erytrocyty). W czasie regularnego podawania syntetycznej EPO może się zwiększyć ilość erytrocytow i hemoglobiny o okolo 10%. Wraz ze wzrostem erytrocytow wzrasta rownież wydajność organizmu szczególnie w sportach wymagających korzystania z tlenowego systemu energetycznego. Wydaje się więc, że jest to wręcz idealna substancja dla sportowców wytrzymałościowych (i tak w istocie prawie jest). Syntetyczna EPO, (pewne ilości naturalnej epo wytwarzają nerki), używana jest w medycynie w różnorakich dolegliwościach np: anemii, pewnych niewydolnościach nerek itd. W sporcie znalazła zastosowanie właśnie jako pomoc w zwiększeniu zasobów tlenu dla mięśni. Co powoduje wydajniejsza pracę, szybszą regenerację i wiele innych pozytywnych objawów. Niestety EPO może doprowadzić przy złym zastosowaniu, (czasami dobrym - przy bardzo dużych wysiłkach), do udaru mózgu, zawału serca, zakrzepów i paru innych równie niebezpiecznych rzeczy. EPO zwiększa gestość krwi co właśnie jest główna przyczyną, że jej stosowanie jest niebezpieczne. Częśc ludzi stosujących nie zdaje sobie z tego sprawy. U zawodowych sportowców gdzie wyniki moga zaważyć nad dalszą karierą sportową, ambicje często przerastają rozsądek. Sport w wykonaniu zawodowców jest często połączony z wysiłkami prawie supramaksymalnymi dla ludzkiego organizmu, a z pomoca EPO osiągnięcie supramaksymalnych, - jest już niebezpieczną "zabawą".

Używanie rozsądnych dawek wydawać by sie mogło bezpieczne, ale EPO, w przeciwieństwie do steroidow anabolicznych, może przez długi czas nie powodować niczego złego, a nawet pomagać, aż nagle, niespodziewanie doprowadzi do katastrofalnych skutków (nawet do śmierci) bez wczesniejszych złych objawów. Jest to więc w pewnym sensie, gra w rosyjską ruletkę. Zdecydowanej większości co prawda nie szkodzi, ale pewien odstetek przyjmujacych EPO "schodzi" z tego świata.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Teraz to już chyba nie ma dyscyplin w których się "nie bierze".Golfiści gdy prowadzono z nimi rozmowy o występ na Igrzyskach Olimpijskich-pierwsze ich pytanie zabrzmiało "czy będą badania dopingowe."

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Nie do końca zgodze się z tzw. oficjalnymi inforamcjami, że wymienieni piłkarze mieli wady serca. Gdyby tak było badania by to wykazały, zwłaszcza, ze wszyscy grali w klubach z I europejskiej półki.

Niemniej niektóre wady serca potrafią być naprawdę niezauważalne przy różnego rodzaju badaniach, i wystarczy że będą grać w ciężkich warunkach, a już może się zacząć problem. Nie twierdzę że nie zażywali EPO, tego nikt zresztą nikt poza tymi co wykonywali badanie nie wie, jednak nie wykluczałbym tutaj wad serca.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Granat   
Niemniej niektóre wady serca potrafią być naprawdę niezauważalne przy różnego rodzaju badaniach, i wystarczy że będą grać w ciężkich warunkach, a już może się zacząć problem. Nie twierdzę że nie zażywali EPO, tego nikt zresztą nikt poza tymi co wykonywali badanie nie wie, jednak nie wykluczałbym tutaj wad serca.

Hmm... to nie wiem jakie to musiałyby być badania żeby tego nie zauważyć. Jak ja na swoim poziomie mam co pół roku EKG serca, RTG klatki piersiowej, badania krwi, moczu itd. A ja nie jestem zawodowcem :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Hmm... to nie wiem jakie to musiałyby być badania żeby tego nie zauważyć.

Nie wiem jakie badania, nie wiem jakie wady, jednak mało możliwe wydaje mi się, aby wszystkie te przypadki śmierci spowodowane były braniem EPO. Zresztą nie jest to tylko moje "tak mi się wydaje", tylko opinia oparta na rozmowie z lekarzem. Zagadnienie jest zbyt szerokie, aby laik był w stanie je w pełni ogarnąć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   
A widzieliście to ?

:shock:

Makabra, no to facet sobie poczeka zanim znów zagra.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sinno   
Czy uprawianie sportu zawsze niesie za sobą jakieś niebezpieczeństwo czy takie przypadki to tylko wyjątki?

Oczywyście, że sport to zdrowie! Spacer po ulicy również niesie za sobą niebezpieczeństwo, ale generalnie utrata zdrowia na ulicy to w znakomitej większości wyjątki. Zalet uprawiania sportu można wymieniać bez końca, a jeżeli wizja kontuzji kogoś przeraża, to można brać przykład z USA, w których to otyłość i choroby serca zbierają potężne żniwo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Granat   

Nie zgadzam się. Wszyscy którzy przez dłuższy okres czasu coś trenowali, czują tego efekty. Są one pozytywne jak i negatywne np. połowa mojej drużyny ma martwicę kolana ( młodzi więc nie powinni mieć problemów )

Spacer po ulicy również niesie za sobą niebezpieczeństwo, ale generalnie utrata zdrowia na ulicy to w znakomitej większości wyjątki.

Należy rozróżnić spacer który wykonuję się raczej powoli i na spokojnie, od szybkiej i emocjonującej gry. Na spacerze nikt nie powinien w Ciebie wlecieć na "pełnej szybkości", a grając np. w kosza jest to wysoce prawdopodobne ( ba, nawet trzeba się tak ustawić :] ). Poza tym chyba zdrowsze są sporty bezkontaktowe ;) Ostatnio miałem złamany nos, bo zbierając piłkę ( w sensie po rzucie jest bitwa, kto dostanie piłkę w łapska ) przeciwnik chciał zrobić sobie łokciem trochę miejsca :arrow: Efekt był taki że dostałem widowiskowy łokieć w centrum nosa, i zafarbowałem parkiet na czerwono :|

Oczywiście sport również uczy, ale żeby coś trenować dłużej sądzę że trzeba to pokochać - inaczej tylko można sobie coś zrobić, a efektów nie będzie wymiernych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.