Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Kto najbardziej przyczynił się do rozbiorów Polski?

Rekomendowane odpowiedzi

w4w   

Z pierwszą częścią zgoda, ale druga to często powtarzana głupota, Polska od czasów Piotra Wielkiego była państwem całkowicie zależnym od Rosji, Rosja nie miała żadnego interesu w tym żeby dzielić się swoją strefą wpływów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
tusk   
Z pierwszą częścią zgoda, ale druga to często powtarzana głupota, Polska od czasów Piotra Wielkiego była państwem całkowicie zależnym od Rosji, Rosja nie miała żadnego interesu w tym żeby dzielić się swoją strefą wpływów.

a która częśc mojej wypowiedzi to podważa?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

Witam,

Jeśli chodzi o zaborców, to w najbardziej bezpośredni sposób Prusy, zaś tak naprawdę, to my sami wprowadziliśmy Polskę do grobu. Przyczyniła się do tego wolna elekcja, liberum veto, a przede wszystkim sobiepaństwo, bezustanna korupcja i prywata.

Pozdrawiam :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   
a która częśc mojej wypowiedzi to podważa?

ta

Zaraz po Polsce, winna jest Rosja, imo

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
tusk   
Polska od czasów Piotra Wielkiego była państwem całkowicie zależnym od Rosji, Rosja nie miała żadnego interesu w tym żeby dzielić się swoją strefą wpływów.
Zaraz po Polsce, winna jest Rosja

:| nie widzę sprzeczności. zależność Polski od Rosji => udział Rosji w zaborach

Wyjaśnij łaskawie, co jest taką 'głupotą'

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ladek   

najbardziej sami polacy ale z zaborców rosja gdyż starania carycy katarzyny były bardzo wielkie.potem też zajeła największą częsici ziem

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

Witam,

potem też zajeła największą częsici ziem
największą, ale nie najbogatszą, a przy tym na tychże ziemiach znajdował się znaczny procent ludności Ruskiej. Co do carycy, to nie uważałbym jej (wbrew stereotypom) zagłówną winowajczynię, gdyż Rosja nie miała podówczas interesu w tym, by dzielić się swoją strefą wpływów, jaką niewątpliwie była Polska od czasów mniej więcej Wojny Północnej.

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   
nie widzę sprzeczności. zależność Polski od Rosji => udział Rosji w zaborach

To jest właśnie sprzeczność jeśli coś jest pod Twoją całkowitą kontrolą to jaki masz w tym interes żeby oddać komuś najlepsze części Twojej własności.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
tusk   

pfff ale ja nie napisałam, że Rosja miała interes w dzieleniu się Polską, tylko że również jej wpływ na nasz piękny kraj zaowocował tymi rozbiorami. Taki skrót myślowy, chyba dośc jasny. Jakby mogła wziąć całą Polskę, to by się raczej nie zadowoliła tylko jej częścią.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Badlik   

Biorę pod uwagę tylko sprawy zewnętrzne. Tutaj uważam, że głównie do rozbiorów przyczyniły się Prusy. Chciały one uzyskać Pomorze Gdańskie i to im się powiodło. Do tego dochodzi sprawa zdrady. W końcu w 1790 r. Polska i Prusy podpisały porozumienie na mocy, którego miały pomagać sobie militarnie. Oczywiście Prusy nie dotrzymały tego porozumienia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
darkelf   

Z zaborców to oczywiście Prusy, to one pierwsze wyszły z propzycją rozbiorów. Rosja wcale ich nie chciała. Przed rozbiorami Katarzyna miała faktyczną władzę w całej Rzeczpospolitej, a po nich tylko w części. Największym wewnętrznym wrogiem Polski była szlachta ze swoim powiedzeniem "Polska nierządem stoi".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A ja za jedną z najważniejszych przyczyn rozbiorów Polski uznałbym słabą władzę króla :? Silna scentralizowana władza w rękach króla mogłaby ukrócić samowolę bogatej szlachty polskiej i zapobiec ciągłemu zrywaniu sejmów i sejmików- wówczas możliwy byłyby reformy, które wzmocniłyby Polskę. Niestety w związku z brakiem wspomnianej wcześniej silnej władzy króla miały miejsce liczne rokosze szlacheckie i konfederacje, które osłabiały Nasz kraj od wewnątrz.

Swoją drogą Polska ma bardzo nieciekawe położenie geopolityczne :? 3 mocarstwa obok siebie i z każdym nie najlepsze stosunki :|

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
leonidas   

Właśnie przedewszystkim my sami przyczyniliśmy się do tego. To głównie nasza wina, szlachta zbyt mocno wierzyła w siłę Polski, dotego wszechobecna zdrada, przedkładanie własnego interesu nad interes Ojczyzny, jednym słowem brak patriotyzmu wśród najwarzniejszych w państwie. Nie ma co się dziwić ze nasi silni sąsiedzi wykorzystali słabość Polski. To było łatwe do przewidzenia juz duzo wczesniej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Właśnie przedewszystkim my sami przyczyniliśmy się do tego.

Czyli szkoła krakowska, o ile mnie pamięć nie myli:)

Druga szkoła to warszawska, która mówi o tym, że to nasi zaborcy odegrali główną rolę w procesie rozbiorów. Ja jednak wolę się ustawić pośrodku (tak najwygodniej :P ). W mojej opinii zarówno szlachta jak i działania naszych sąsiadów odegrały tutaj mniej więcej taką samą rolę. Nasza brać szlachecka i owszem, jej działania doprowadziły Polskę w końcu do, że pozwolę sobie użyć terminu medycznego, "rozstroju organizmu". Jednak bez rosnących w potęgę Prus, Austrii i Rosji nie byłoby rozbiorów. Wojny, które byliśmy zmuszeni toczyć na pewno nie wpłynęły dobrze na naszą sytuację. Więc nie zrzucałbym całej winy na szlachtę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Właśnie przedewszystkim my sami przyczyniliśmy się do tego.

Czyli szkoła krakowska, o ile mnie pamięć nie myli:)

Druga szkoła to warszawska, która mówi o tym, że to nasi zaborcy odegrali główną rolę w procesie rozbiorów. Ja jednak wolę się ustawić pośrodku (tak najwygodniej :P )..

Ale zawsze moga powiedzież, że w bagnie siedzisz ; ). Ja mówie tak do I rozbioru jesteśmy wszystkiemu winni sami i tylko sami, a nie sąsiedzi. Od momentu I rozbioru jak chcemy reformować to oni już nam nie pozwolili. Dlatego te szkoły trzeba połączyć wg mnie mniej więcej w tych granicach czasowych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.