Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Stosunki Polsko-Białoruskie

Recommended Posts

Czytając o kolejnych doniesieniach z Białorusi i wydaleniach naszych dyplomató nasuwa się pytanie co dalej? Czy powinniśmy zerwać stosunki dyplomatyczne z Białorusią czy próbować znaleźć kompromis? Jaka jest wasza ocena tej sytuacji?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andrzej   

Moim zdaniem powinniśmy zerwać stosunki z Białorusią ... nie można pozwolic aby byle wąsiasty dyktatorek obrażał Polske oraz prześladował mniejszość polską (mieszkającą tam od wieków, na polskiej do niedawna ziemi). Powinniśmy też tą sprawe skierować do Rady Bezpieczeństwa ONZ z wnioskiem o potępienie Białorusi a nawet wykluczenie jej z ONZ. Oczywiście należy też podjąć działania na forum UE np: sankcje, pomoc dla opozycji, radiostacja, wydawanie pism polskich i białoruskich. Co należy podkreślić ten dyktatorek prześladuje też wlasny naród zabraniając mu mówić po białorusku ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

A moim zdaniem błędem byłoby zerwanie stosunków z Białorusią- mogliby na tym ucierpieć jej obywatele, a my przecież mamy problemy z Łukaszenką i jego bandą. Myślę, żenależy szukać kompromisowych rozwiązań, ale także stanowczych. Liczymy też na pomoc m.in. całego sojuszu UE- interwencja innych krajów pomoże nie tylko nam w walce z reżimem Łukaszenki, ale i białoruskiej opozycji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stosunki z Białorusią zostały jak narazie zawieszon, wezwano ambasadora na konsultacje do Warszawy. Niestety sankcje dotkną nie Łukaszenke, ale Białorusinów, którzy w 80% wg. niezależnego ośrodka badań Galupa popierają Łukaszenke. Każdy dykatator musi znaleźć sobie wroga to Łukaszenko ma USA, a pośrednio Polske. Łukaszenko tak dzialajc pokazuje, ze jednak sie boi utraty wladzy i jakiej rewolucji jak na Ukrainie, gdyż zachowuje się irracjonalnie. Już kiedyś stosunki z Białorusią zostały tak powiedzmy zawieszone na początku lat 90. Myśle, że sytuacja powinna się teraz uspokajać.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Białosuś, a raczej jej komunistyczny rząd, nie chce powtórzenia w ich kraju "pomarańczowej rewolucji" z Ukrainy. Polska przyczyniła się do poprawy sytuacji na Ukrainie, dlatego Łukaszenko boi się o własny "fotel". Nie paczmy co powie Rosja!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rosja, jak uważają Rosyjscy publicyści nie maczała w tym palców, ale się cieszy z tej stytuacji. Łukaszenko w Rosyjskich mediach jest często wyśmiewany, a ponoć Putin go niecierpi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Qdl4ty   

Lukaszenko jest najdalej wysunieta na Zachod kukielka Putina .... Prezydent Rosji nie moze nam darowac "rozpadu zwiazku" i rownierz Pomaranczowej Rewolucji .

Ja jestem raczej przeciwnikiem zrywania kontaktow dyplomatycznych z Bialorusia a tym samym zainteresowaniem Europy sprawa Lukaszenki .

Mozliwe ,ze Unia podejmie stanowcze srodki w walce z dyktatura i przez Polske doprowadzi do jej kresu a wtedy ......."chochlik" Putin bedzie bardzoooooo zly ;]

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ymir   

De facto już jest. Żadna głowa państwa w UE i chyba wogóle w Europie (nie licząc Rosji i Kuczmowskiej Ukrainy) nie zaprasza do swojego kraju Łukaszenki.

Ostatnio czytałem wywiad z Aleksandrem w jakiejś rosyjskiej gazecie. Tłumaczył tam, że rzadko bywa za granicą, bo Białorusini źle znoszą jego nieobecność w kraju :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciekawe usprawiedliwienie może boi się rewolucji podczas jego nieobecności tak, że nie będzie miał gdzie wracać? Stsounki na razie się unormowały i chyba wszystkim się już zndzuła ta całą afera, chodź polaków scigają tam po sądach i dają do aresztu na 10 dni...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andrzej   

W sumie to należy się dalej interesowac sprawami polaków na Białorusi i ich sytuacją i bronić ich praw. Nie nalezy moim zdaniem wciągac do tego jeszcze sprawy czy jest tam demokracja czy nie i że trzeba ją zaprowadzić to akurat nie nasza sprawa. Powinno się wywrzeć nacisk na Białorus aby polaków traktowano z szacunkiem i mieli swoje prawa. Gdy Łukaszenka to zrobi nie widze problemu aby rozwijać znim stosunki i przyjaźń i niech wtedy rządzi do końca świata.

PS. te prawa dla polaków powinny być takie jakie mają mniejszości w polsce - naprawde tylko to powinno nas interesowac reszta to nie nasza sprawa :D

A jeszcze można by w polsce przedstawić zdanie Kruczkowskiego i jego sojuszników aby mieć pełny obraz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

kompletne bzdury

polskie pany maja gdzies polaków na białorusi

po co im nauka polskiego

jak nie moga dostać obywatelstwa

nie mogą swobodnie przyjechać do Polski

słusznie, że boja sie polskich panów jak ognia

tak jak wyzyskują polskie pany to już chyba nikt inny tego nie robi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Szczere powiedziawszy nie rozumiem co kolega rozumie przez pojęcie "polskie pany", które wstawia gdzie to tylko możliwe. Nie można mówić,że Polska ma

gdzies polaków na białorusi
to nieprawda. Polska z budzetu państwa finansuje działanie związku Polaków na Bialorusi, najzdolniejsi Polacy mogą liczyć na stypendia i naukę kontynuować w Polsce. Kiedy były wybory spora ilość rodaków była na manifestacjach żeby pokazać, że solidaryzują się z narodem Białoruskim. Tym bardziej dziwi twoje podejście z tymi "polskimi Panami" chyba pojęcie się troszkę zdezaktualizowało nie uważasz? Bo jeśli chodzi ci o ucisk bogatych kapitalistów nad ludem pracującym to jest to trochę śmieszne...

Share this post


Link to post
Share on other sites
czeslaw   

Ktoś z Was wspomniał wyżej, że w/g niezależnych obserwatorów 80% Białorusinów popiera swojego Łukaszenke, mnie się o uszy obiło że ponad 70%. Więc wygląda na to, że niema tam żadnego reżimu, a Łukaszenko jest prezydentem urzędującym jak najbardziej prawowicie.

Za to skoro tak mało Białorusinów popiera opozycje to wygląda na to, że to raczej z opozycją jest coś nie tak.

Wracając do sprawy Polaków na Białorusi to proponowałbym ich zaprosić do ojczyzny (Polski) do pracy zamiast spodziewanych Węgrów, Rumunów, Ukraińców, czy nawet Koreańców.

Gdzieniegdzie w kraju zaczyna brakować pracowników (nawet u mnie z zakładu odeszło niedawno już 5 doświadczonych ludzi, a szef z wielkim trudem znajduje nowych), więc po co nam obce narodowości, jak mamy tu naszych rodaków na Białorusi pod nosem?

Zaprośmy ich tu wszystkich do Polski, będą napewno poza zasięgiem Łukaszenki i z ekonomicznego punktu widzenia będzie to korzystne. Będą chyba same zalety co?

Pozdr.

Share this post


Link to post
Share on other sites
w4w   

Otworzenie naszego rynku pracy na przybyszy z innych krajów jest konieczne. Lepiej te rynki otworzyć dla ludzi, którzy mogą się przstosować albo i zasymilować z nami niż np. ściągać koreańców.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.