Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
flora

Stosunki małżeńskie i seks w średniowieczu

Recommended Posts

flora   

Witam!!

Potrzebuje materiał (literaturę bądź inne źródła) do pracy magisterskiej "stosunki małżeńskie w średniowieczu"... Bardzo proszę...

//JKM zaczynamy zadania z dużej litery

Jak wyglądało małżeństwo w średniowieczu? Kto miał rzeczywistą władzę w domu? Kobieta czy mężczyzna?

Temat warty dyskusji na temat małżeństwa w średniowieczu. Zapraszam wszystkich zainteresowanych tą problematyką do tego tematu na dyskusję "przy kawie" o średniowiecznym małżeństwie. /Nar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może Małżeństwo Arnolfinich - Van Eyck. Bardzo bogata symbolika nawiązująca do ceremonii małżeńskich przed Soborem Trydenckim. A może podasz tytuł pracy i coś więcej wybierzemy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

Profesor Duby napisał świetną książkę "Ksiądz, kobieta i rycerz" o małżeństwie w X, XI i bodajże XII wieku, ale na obszarze francuskim, ściślej północno-francuskim. Jeśli zaś mowa o małżeństwie to jest poważny zbiór informacji dla Europy łacińskiej.

Jeszcze proponuję zajrzeć do tomów "Historia życia prywatnego".

Share this post


Link to post
Share on other sites
Avaritia   

Ja również polecam "Historię życia prywatnego", a dokładnie tom nr 2 - bardzo ciekawa i informatywna lektura. + kilka historycznych przykladów, dajmy na to Joannę Szaloną i Filipa Pięknego z Hiszpanii (dość specyficzna parka, ale dużo można wyciągnąć z ich przykładu, między innymi czego nie robić w związku :) )

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

Zastanawiam się kto miał faktyczną władzę w domu rodzinnym? Wiadomo, że w średniowieczu mężczyzna był "panem i władcą", ale zajmowanie się domem i gospodarstwem, wychowywanie dzieci to były domeny kobiety. Jak to było naprawdę?

Zapraszam do dyskusji!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mężczyzna stał wyżej od kobiety, która była dodatkiem do jego życia. Były może wyjątki, ale czasami w stanie szlacheckim - zdarzali się pantoflarze

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

vanbrovar, to się zgadza. Wiem o tym, ale chodzi mi o faktyczną władzę, nieformalną, nie usankcjonowaną przez system społeczny.

W artykule Ptaśnika traktującym o miastach polskich w średniowieczu dotarłem do informacji, jakoby w czasach krucjat kiedy mężczyźni wyjeżdżali na krucjaty, przejmowały pełnię władzy, a w gospodarstwie nawet w obecności mężów miały władzę. Czy ktoś coś wie więcej na ten temat? Przykład mieszczek i gospodyń polskich jest tutaj jeden, a jak było w pozostałych zakątkach Europy?

Share this post


Link to post
Share on other sites
puella   

Jak zobaczyłam tytuł tematu,to już się nastawiłam na pisanie o stosunkach seksualnych w średniowieczu ;) - babom to tylko jedno w głowie.:P, a tu z takiej mańki mamy sprawę kobiety...

Jak dla mnie, to oczywiście chłop potęgą w domu stał i basta! Kobieta miała być mu posłuszna, podległa itp. Wedle poglądów chociażby Kościoła przez swą wrodzoną skłonność do rozpusty, lenistwa, gadulstwa mąż musiał mieć ją stale na oku. Gdyby nie to, że chłopinie brzuch kobiety do posiadania dziedzica był potrzebny, to przy takich zapatrywaniach do małżeństwa by go sam diabeł nie zmusił. ;)

Samo wychowanie córek w średnich wiekach było nastawione na bycie dobrą - posłuszną żoną. A jeżeli już takowa nie spełniała mężulka wymagań oddalał ją sobie by inną wypróbować (wczesne średniowiecze).

Żony sporadycznie majątki po mężach dziedziczyły, gdyż z tego co pamiętam na dzieci, a dokładnie synów przechodziły. Ciekawa to jest sprawa, ale szczerze, to mam wiedzę zbyt ogólną, by się o tym rozpisywać.....

Kończę narazie, ale ja tu jeszcze wrócę...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

Owszem wdowy dziedziczyły po zmarłym mężu majątek jako seniorki niepełnoletnich dzieci.

Ciekawe jest to, że w państwach frankońskich (i słowiańskich też), zmieniano nawet imię kobiety po ślubie!

Nie do końca jest jak mówisz z tym wychowaniem kobiet. Kościół prowadził własną politykę. Małżeństwo było wg niego złem, ale za to koniecznym by uniknąć większego zła. Mamy przykłady kobiet (w bylinach ludowych), gdzie kobiety za aprobatą społeczną porzucały mężów i mogły wychodzić za nowych. :P Prof. Duby o tym pisał.. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
puella   
Mamy przykłady kobiet (w bylinach ludowych), gdzie kobiety za aprobatą społeczną porzucały mężów i mogły wychodzić za nowych. ;) Prof. Duby o tym pisał.. ;)

A czy nie było to jako swoista ciekawostka przekazane? Czy porzucanie mężów przez żony było częste, czy też raczej w swej sporadyczności zapamiętane?

A z przykładami tymi chętnie bym się zapoznała - opiszesz je?

"Uporczywość z jaką biskupi nieustannie muszą powtarzać, że nie wolno oddalać żony i że nie wolno poślubiać krewnej,świadczy o tym, że w tych dwóch sprawach ich napomnienia trafiały jak kosa na kamień"- Duby o tym pisze. :razz:

Czy pewien biskup z Wormacji nie stwierdził, że kobieta jest z natury zła - mój mężczyzna zwykł mi to często powtarzać. :evil: ;)

Dla przykładu "Opowieści kanterberyjskie" to doskonałe źródło odnośni sytuacji mężatek w średniowieczu. Ideałem kobiety na żonę była taka co, kłótliwa nie była, pokorna w słowach i czynach, wierna. Do tego: rozsądne zachowanie, umiar w piciu alkoholu, powinna być pozbawiona zbytniej dumy. Oczywiście nie trzeba dodawać, że dobrze gdy pracowita była,bowiem unikała w ten sposób grzesznego próżniactwa. :P Faceci. :roll:

Temat jest tak szeroki jak ciekawy, dlatego ciężko mi bez sprecyzowania go pisać....

Całuję.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

Widzę, że znasz książkę Dubyego. :P Nie pamiętam dokładnie przykładów, ale są one właśnie z tej książki. ;)

Mnie interesują te opowieści kanterberyjskie.. pierwszy raz z czymś takim się spotkałem. Gdzie można je znaleźć? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
puella   

Co do "Opowieści...." Chaucera, jest to jedno z podstawowych źródeł odnośni epoki - doskonałe szczególnie w kwestiach obyczajowo-społecznych. Pikanterii w nich co niemiara, od chuci się opędzić nie można. :twisted: Ja to na studiach przerabiała - w każdej akademickiej bibliotece parę woluminów być musi.

Ja mam kserówki, ale nie licz na pożyczkę. :razz: :P

Nie bardzo teraz czasowa jestem, bo moglibyśmy sobie popracować nad jakimś fragmentem jednej z opowieści... A nóż coś ciekawego byśmy wydumali.

Ale może to kiedy indziej...

Całuję.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

Myślę, że dzieci płodzili przez uszy (jak podaje Pismo Święte) a jeśli chcieli zażyć odrobinę rozkoszy bez ryzyka spłodzenia bękarta grali w kosi-kosi-łapci.

Oczywiście z determinacją płci było nieco inaczej, niż dziś. Ze związku dwóch mężczyzn rodził się syn, ze związku dwóch kobiet - córeczka. Ze związku kobiety z mężczyzną - krasnal.

...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.