Jump to content

flora

Użytkownicy
 • Content count

  9
 • Joined

 • Last visited

About flora

 • Rank
  Ranga: Uczeń
 1. Giacomo Casanova - ocena

  Witam Widzę tyle tu przeróżnych postaci z epoki nowożytnej, a nikt jesze nie pomyślał o Casanovie:) Zachęcam do dyskusji o nim. Zarówno za jego życia, jak i po śmierci mówiono o nim albo ze wzgardą albo z nadmiernym podziwem. Jednak po przeanalizowaniu jego biografii doszedłem do wniosku, że ów podrywacz był nie tylko niezmordowanym kochankiem, oszustem, szulerem, ale także filozofem, dyplomatą, uczonym, a przede wszystkim autorem historii swojego życia. Pamiętniki spisał w ponurym zamku Dux (bodajże w Czechach). Co o nim sądzicie? pozdrawiam
 2. Zawsze mnie zastanawiało, co przeważyło, że Anglicy odnieśli sukces, a polski parlamentaryzm został kompletnie skompromitowany. Co przeważyło? Rozkwit angielskiego parlamentaryzmu to wiek XVII, w Polsce wydaje się, że XVI. Anglicy zaczynali trochę wcześniej (Wielka Karta Swobód), ale później przyszedł okres szlacheckiej wojny domowej, rządy zalatujących absolutyzmem Tudorów. W Polsce druga polowa XV w i XVI wiek to już nieskrępowany rozwój parlamentaryzmu. Co się jednak stało, że kiedy parlament angielski stał się dość sprawnym narzędziem rządów, w Polsce doprowadził do anarchii i upadku kraju? Kraje łączyło sporo. Obce dynastie; Anglia - Stuartowie szkoccy, dyn. Orańska, Polska Jagiellonowie, później wolna elekcja. W XV wieku szybki rozwój reformacji. Rozwój piśmiennictwa politycznego, rozkwit miast itd. Rozwój ruchów ograniczających władzę królewską i możnowładczą w Polsce ruch egzekucyjny w Anglii walka z monopolami itd. Może tym czynnikiem był brak reprezentacji mieszczaństwa w sejmie? A Anglii mieszczanie zasiadali w Izbie Gmin. Zwycięstwo kontrreformacji? Co wy o tym sądzicie?
 3. Polecam świetną książkę pilota Ju-87 Hansa Rudla, który walczył głównie na ostfroncie i ujawnia wiele nieznanych faktów. Jednym z nich jest budowanie przez Rosjan przepraw przez rzeki , gdy powierzchnia mostu znajdowała się pod wodą i z powietzrza wyglądało to , jakby ludzie i pojazdy jechały po wodzie. Mosty te były bardzo trudne do zniszczenia z powietrza i chciałbym wywołać jakiś odzew na ten temat.Pozdrawiam
 4. Chciałbym poruszyć temat łopatek saperskich ,ich typów i zastosowania do walki wręcz!!!.W IIwś było to nagminnie praktykowane.,co pisze wielu frontowców , szczególnie na froncie wschodnim.Patrz świetna książka Degrella "Front wschodni " Oczywiscie chodzi o łopatki piechoty , krótkie około 0,5 m typowa " saperka "Były one oczywiscie ostrzone. Widzimy prawie każdego żołnierza dywizji Hitler Jugend na zachodzie (Francja ) z zatkniętą za pasem saperką- byl to teren bardzo urozmaicony ( krzaki , żywopłoty ) i w takim terenie walka wręcz musiała być szczególnie częsta.W filmie kanału discowery jeden z żołnierzy radzieckich opowiadał , że w Stalingradzie sam wskoczył do okopu i zabił saperką kilku Niemców.We aspomnieniach frontowców dość często jest mowa o walce wręcz , a pamiętajmy , że pistolety maszynowe Niemców i pepesza nie miały zakladanego bagnetu. Pozdro.
 5. Witam!! Potrzebuje materiał (literaturę bądź inne źródła) do pracy magisterskiej "stosunki małżeńskie w średniowieczu"... Bardzo proszę... //JKM zaczynamy zadania z dużej litery Jak wyglądało małżeństwo w średniowieczu? Kto miał rzeczywistą władzę w domu? Kobieta czy mężczyzna? Temat warty dyskusji na temat małżeństwa w średniowieczu. Zapraszam wszystkich zainteresowanych tą problematyką do tego tematu na dyskusję "przy kawie" o średniowiecznym małżeństwie. /Nar
 6. Chciałabym sie dowiedzieć które państwo według was było w średniowieczu najpotężniejsze i nie dzielmy tu średniowiecza na wczesne i późne ale weźmy je ogólnie. Bardzo bym prosiła byście swój wybór uzasadnili.
 7. Być może mam problemy ze wzrokiem, ale zauważyłem brak tematu o wyżej wspomnianej rozrywce. A przecięż na turnieje ściągali najlepsi rycerze, najpiękniejsze damy i wielkie tłumy. Były chyba (obok egzekucji) ulubioną rozrywką ludu. Pierwszy turniej zorganizował Godfryd z Preuily we Francji. I bardzo szybko turnieje pokochał lud i znienawidził kler. Zyskały wielką popularność mimo kościelnych restrykcji. Jakie były dyscypliny, kto w nich brał udział, itp. itd. Jak wyglądały zbroje turniejowe, kto w turniejach zginął, kto był najlepszy. Jakie były wymagania, by wziąć w takim turnieju udział? Te i inne pytania poddaję pod dyskusję. Pozdrawiam.
 8. Jak w temacie. Dlaczego wszyscy, autorzy forum i, dalej - postów - używacie określenia"prehistoria"? Ja jestem zwolenniczką określenia "prahistoria" i mam na to swoje metodologiczne uzasadnienie. Ale najpierw chciałam poczytać - czy używanie takiej a nie innej formy wynika u was z przypadku i nigdy się nad różnicą nie zastanawialiście, czy z przyjęcia pewnego sposobu postrzegania nauki w ogóle, i jak potraficie bronić tej opcji?
 9. Napiszcie wszystko o wytopie żelaza w prehistori. Jak to wyglądało, a co z niego robiono? Potrzebuje to na dziś.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.