Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Najlepsza kampania w wykonaniu Rzymian

Recommended Posts

Wojny Marka Aureliusza przeciw Makromanom, Jazygom, Kwadom oraz Wiktowalom. Była to wieloletnia, niezmiernie terenowo - (dzisiejsze Czechy, Serbia, Bawaria) ciężka wojna. prowadzona przeciwko silnym (wcześniej swoim uderzeniem dotarli aż po Akwileję) plemionom germańskim i sarmackim - dobrze uzbrojonymi, nie ustępującymi już Rzymskim Legionom jakością broni. Wojna mająca na celu trwałe włączenie w granice nowego terytorium, oparcie nowej, skróconej granicy Imperium na linii Karpat. Wreszcie była to wojna która mogła przybliżyć granicę Imperium do terytoriów dzisiejszej Polski.

Śmierć Marka Aureliusza możliwe że w Sirmium - Sremskiej Mitrowicy nad Sawą stanowiła niestety koniec kampanii i zaprzepaszczenie jej osiągnięć. Możliwe że mirażem było oczekiwanie iż uda się utrzymać i zromanizować nowe terytoria, że koszty skrócenia granicy będą wyższe niż korzyści z tego wynikające. Ale kampania Cesarza była imponująca od strony wysiłku logistycznego, administracyjnego, ekonomicznego. Brudna kampania, prawdziwy inżynieryjny majstersztyk Rzymu, ale udział Marka Aureliusza nadaje mu urok, któremu nie potrafię się oprzeć.

Share this post


Link to post
Share on other sites
cosiek   

A ja postawie na Juliusza Cezara, jednak jego kampania galijska 58 - 53 p.n.e, w której walczył z plemionami celtyckimi zamieszkującymi Galię była imponująca. Warto także dodać o późniejszym zlikwidowaniu dwóch powstań, gdzie to drugie (Wercyngetoryksa) nieźle dało się w kość Rzymianom.

Share this post


Link to post
Share on other sites
cosiek   

Bitwa pod Alezją z pewnością jest jedną z najlepiej rozegranych bitew Rzymian w historii Rzymu i nie tylko. 90 tys. oblężonych Galów + 250 tys. pomocy przeciwko 70 tys. Rzymian. Pamiętajmy jednak że liczby były zawyżane i trudno jednoznacznie określić siły stron :lol:

Co do wojen punickich, to ostatecznie można je uznać za kampanię ;) Mimo początkowych problemów i geniuszu Hannibala, późniejsze działania Rzymian były doskonale przeprowadzone (myślę tu głównie o II wojnie punickiej i mądrym przerzuceniu walk na teren Kartaginy przez Scypiona Afrykańskiego Starszego).

Oczywiście wspomniane wcześniej wojny Aureliusza i Juliana są także warte podkreślenia !!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Explore   

Miejsce 3.

Podbój Italii- małe, właściwie nieliczące się początkowo miasteczko podporządkowało sobie cały półwysep.

Miejsce 2.

II wojna punicka- ale dopiero od przejęcie dowództwa przez młodego Scypiona.

Miejsce 1.

Wojny Juliusza Cezara przeciwko Gallom i Partom- słynne "Veni, vidi, vici".

Share this post


Link to post
Share on other sites
sargon   

Pojęcie kampanii jest równoznaczne pojęciu wojny tylko w przypadku gdy jedna kampania prowadzi do zwycięstwa w wojnie. W innych przypadkach wojna składa się z szeregu kilku - kilkunastu kampanii.

Imho najlepszą była kampania Scipio Africanusa w Hiszpanii w latach 209-206.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Teodor   

Stawiam na podbój Germanii przez Druzusa i Tyberiusza. Spektakularny sukces w trudnych warunkach i przy trudnym przeciwniku. Las teutoburski to historia późniejsza o kilka lat, więc się bezpośrednio do tego nie wlącza.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Vapnatak   
Stawiam na podbój Germanii przez Druzusa i Tyberiusza.

Jednak ten drugi już za swoich rządów poddał się testamentowi Oktawiana Augusta i nie wychylał zbytnio nosa zza Renu i Dunaju. ;)

Las teutoburski to historia późniejsza o kilka lat, więc się bezpośrednio do tego nie wlącza.

Noo, zważywszy na fakt, że była to jedna z największych klęsk i starat Imperium Romanum! :)

vapnatak

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mati64   

Moim zdaniem wojny galijskie prowadzone przez Juliusza Cezara, wielki sukces rzymskiej machiny wojennej. Ale to wszystko dzięki wspaniałemu wodzowi. Właściwy człowiek na właściwym miejscu. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.