Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Krzywonos

PKiN wybudowany przez nazistów

Rekomendowane odpowiedzi

Co by było gdyby Pałac Kultury w Warszawie został wybudowany przez nazistów i przetrwał do dzisiejszych czasów?

Mnie się wydaje, że polactwu by żyłki popękały z oburzenia. A tak mamy zabytek narodowy...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Przede wszystkim to Pałac Kultury i Nauki zostałby wybudowany przez Niemców chyba w charakterze czegoś takiego jak Pawiak :roll: Dziś nie byłby symbolem obcej dominacji w Polsce, a raczej symbolem terroru nazistowskiego, być może byłyby osoby, które chciałyby usunąć ten Pałac (zresztą tak jak dziś).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gervazy   
Mnie się wydaje, że polactwu by żyłki popękały z oburzenia. A tak mamy zabytek narodowy...

Ładny mi zabytek, zbudowali go komuniści z kamienia pińczowskiego, aby pokazać jak "potężna" jest władza ludowa. Wzniesiony rękami polskich robotników, ale projekt jest sowiecki - klasyczny przykład socrealizmu. Wartość tego jak to określiłeś zabytku jest nikła, nie jest to jakiś unikat w stylu Wawelu, gdyż w Rosji i na terenie całego byłego ZSRR są takich tysiące. Pałac Kultury został wzniesiony, aby zakłócić delikatną aurę staropolskości w Warszawie. Tam gdzie się znajduje był dawniej plac, a wokół niego kamiennice, kramy kupieckie i dorożki.

A gdyby coś takiego zbudowali Niemcy, to myślę, że wyglądał by bardziej jak germańska budowla, podobny do Pałacu Cesarskiego w Poznaniu, a nie jak betonowa rakieta, gotowa do startu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   
Wzniesiony rękami polskich robotników

Poprawka. Budowali go robotnicy radzieccy. Zostało po nich nawet barakowe "Osiedle Przyjaźń", obecnie służace jako akademik.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Darkman   

Niekoniecznie Tofik, niekoniecznie.

Widziałeś te komputerowe symulacje przebudowy Warszawy (tzw. "Plan Pabsta" w wykonaniu Aleksandry Polisiewicz, "Wartopia I").Wcześniej widziałem też jakieś rysunki wielkich denkmali wzniesionych w głównym miastach nowej wielkiej rzeszy (ten warszawski nie był najpiękniejszy :D ).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Chyba schodzicie na inny temat który już istnieje. PKiN - potworek czy symbol?.

Uważam że jeżeli wybudowali by go naziści to zaraz po wojnie został by zburzony. Jakoś w świadomości luckiej jest że Naziści byli gorsi od komuny a jest odwrotnie. Symbol ariów lub pozdrowienie rzymskie jest uznawane za obrzydliwe a sierp i młot wręcz śmieszy.

Ładny mi zabytek' date=' zbudowali go komuniści z kamienia pińczowskiego, aby pokazać jak "potężna" jest władza ludowa[/quote=Gervazy&quot]właśnie do tego próbuję przekonać Albinosa i Lu tsy w temacie PKiN - potworek czy symbol?
Wartość tego jak to określiłeś zabytku jest nikła' date='[/quote']

I właśnie to mnie dziwi. Mamy przecież inne piękne zabytki a taki PKiN zaniża nasz poziom zabytków. Przecie zabytek jest stary a nie 50 letni

a nie jak betonowa rakieta' date=' gotowa do startu.[/quote']

Porównanie fantastyczne. Dawno się z tak śmiesznym a i mądrym nie spotkałem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Darkman   

Porównanie do rakiety trafne lecz nie nowe - kilka lat temu rysunek o latającym PKiN im. J.S. stworzył bodajże A. Mleczko.

Wątpię też aby po Powstaniu Warszawskim było co burzyć.Sami Niemcy by to coś wysadzili (podobnie jak uczynili to np. w Stębarku).

Jeśli zaś by tego nie uczynili "bracia w wierze" zagospodarowaliby go w odpowiedni dla siebie sposób. :mrgreen:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   
I właśnie to mnie dziwi. Mamy przecież inne piękne zabytki a taki PKiN zaniża nasz poziom zabytków. Przecie zabytek jest stary a nie 50 letni

Zabytek nie musi być stary.

Wystarczy, ze juz dziś się takich nie robi :)

Jest to elemnt historii, zachowany kawałek architektury itd.

Nie ma przeszkód, zeby był zabytkiem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bronek   
Co by było gdyby Pałac Kultury w Warszawie został wybudowany przez nazistów i przetrwał do dzisiejszych czasów?

Stałby sobie dalej jak gdyby nigdy nic. Na Wawelu hitlerowcy dobudowali gmach w stylu Grossdeutschland i wiele osób w ogóle nie wie, że to pozostałość po nazistach. A skoro nie wyburzono czegoś takiego na Wawelu to i PKiN też by pozostawiono.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

skąd wiesz pewnie na tym PKiN były by jakieś znaki dotyczące władzy która go wybudowała a ze Polacy bardziej nie lubią nazistów niż komunistów

Moim zdaniem pałac by sie nie ostał

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Przede wszystkim byłby niski. Jak wynika z pamiętników Speera nadwornego architekta Hitlera, ich interesowała architektura ruin, czyli jak będą wyglądać budowle III Rzeszy po tysiącu lat. Z wysokich budowli niewiele zostaje. Co innego niskie, rozłożyste, z dużym udziałem surowego kamienia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
Co by było gdyby Pałac Kultury w Warszawie został wybudowany przez nazistów i przetrwał do dzisiejszych czasów?

Mnie się wydaje, że polactwu by żyłki popękały z oburzenia. A tak mamy zabytek narodowy...

No to dam Ci przyklad. Radomsko. Male, zapyziale miasteczko, jakie 100 km na poludnie od Lodzi. Mialo brukowany rynek, na ktorego polowie staly kramy i stoiska. Niemiecki okupant zalozyl w miejscu targowiska dwa, przedzielone ulica, skwery. trawiaste, kwietne, drzewne. Jeden z fontanna. I to nie jest wyjatkowy przypadek, bo podobnie bylo i w innych miastach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ak_2107   
No to dam Ci przyklad. Radomsko. Male, zapyziale miasteczko, jakie 100 km na poludnie od Lodzi. Mialo brukowany rynek, na ktorego polowie staly kramy i stoiska. Niemiecki okupant zalozyl w miejscu targowiska dwa, przedzielone ulica, skwery. trawiaste, kwietne, drzewne. Jeden z fontanna. I to nie jest wyjatkowy przypadek, bo podobnie bylo i w innych miastach.

No, no.....zaraz zapyziale.....: :evil: ......:arrow:

A tak mial wygladac polozony kolo tego "zapyzialego" miasteczka Wielun.....:arrow:

Ta wieza.....mal brakowalo a mieliby wielunianie swoj Palast Kultur i czegos tam

jeszcze....:D

http://architekturmuseum.ub.tu-berlin.de/i...mp;Daten=150541

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

władze ludowe rozebrałyby tą nazistowska budowlę, jesli jakims cudem by przetrwał do wolnej Polski to zostałby wpisany na liste zabytków i juz by pozostał.

Dodatkowo nie uważam aby nazisci zbudowali cos tak oblesnego, napewno speer by oto zadbał.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
No to dam Ci przyklad. Radomsko. Male, zapyziale miasteczko, jakie 100 km na poludnie od Lodzi. Mialo brukowany rynek, na ktorego polowie staly kramy i stoiska. Niemiecki okupant zalozyl w miejscu targowiska dwa, przedzielone ulica, skwery. trawiaste, kwietne, drzewne. Jeden z fontanna. I to nie jest wyjatkowy przypadek, bo podobnie bylo i w innych miastach.

No, no.....zaraz zapyziale.....: :evil: ......:D

A tak mial wygladac polozony kolo tego "zapyzialego" miasteczka Wielun.....:P

Ta wieza.....mal brakowalo a mieliby wielunianie swoj Palast Kultur i czegos tam

jeszcze....:)

http://architekturmuseum.ub.tu-berlin.de/i...mp;Daten=150541

Jam Radomszczanin, to mam prawo na swoje miasto posarkac :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.