Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Aleksander

Zły Set ochrania słońce

Recommended Posts

Jak sądzicie dlaczego Set (chyba znacie legendę o jego walce z Horusem) mimio iż był bogiem zła, pustyń z burz chronił Re i jego barki przed atakami wielkiego węża Apopa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziwne bo legenda jest bardzo znana.

Światem rządzła para bogów Ozyrys i Izyda. W tych rządach pomagało im ich rodzeństwo Set i Neftyda. Set był zazdrosny, że Ozyrys tak dobrze włada Egiptem więc postanowił go zabić. Zorganizował przyjęcie, na które oprócz wielu gości zaprosił też Ozyrysa. Wcześniej zrobił piekną trumnę i powiedział na przyjęciu, że da ją temu kto się w niej idealnie zmieści. Oczywiście pasowała na Ozyrysa bo Set wcześniej podstępnie poznał wymiary legendarnego władcy. Gdy Ozyrys połozył się w trumnie, Set zamknął ją i wrzucił do Nilu. Popłyneła ona rzeką aż do Byblos gdzie zatrzymała się w gałęziach pewnego drzewa. Odnalazła go tam Izyda i sprowadziała do Egiptu. Lecz zły Set pociął potem na kawałki ciało Ozyrysa i rozrzucił po całym kraju. Izyda zebrała je złorzyła i ożywiła bo była czarodzejką. Syn pary bogów Horus poprzysiągł zemstę na Secie. Walczył z wujem długo a w walce stracił nawet oko (oko Horusa-udżad). Udało mu się pokonać Seta a bogowie skazali go na wygnanie na pustynię, której od tąd miał być panem. Wszyscy byli przeciw Setowi, tylko bóg słońca- Re go bronił bo Set chronił jego barke przed wężem Apopem.

Teraz ponawiam pytanie- dlaczego Set go chronił?

Share this post


Link to post
Share on other sites
napata   

W mitologii egipskiej jest wiele elementów trudnych w interpretacji. Ten słynny mit nie zachował się w całości, choć z różnych źródeł znamy rozmaite jego epizody. Najpełniejszy tekst zachował się na papirusie Chester Beatty z British Museum i powstał w okresie panowania Ramzesa V. Jest to tekst bardziej literacki niż religijny i charakteryzuje go specyficzny humor i nieco satyryczne przedstawienie zachowań bogów. Faktem jest, że choć Re-Horachte po zakończonym sporze mówi: "On [set] zasiądzie razem ze mną, on będzie moim synem, on zagrzmi na niebie i będą się go bali", to jednak dowiadując się iż Horus zwyciężył i został przez Izydę ogłoszony wielkim władcą Egiptu, cieszy się z tego faktu wraz z Dziewiątką wielkich bogów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wysłałem już moje pytanie do Wiedzy i życie. Może oni odpowiedzą. Rzeczywiście znalazłem wiele trudnych do wytłumaczenia zachowań w mitach egipskich, które kapłani starali się ukryć wymyslając własne odpowiedzi

Share this post


Link to post
Share on other sites
napata   

Kapłani niczego nie ukrywali, Aleksandrze. To, że my nie jesteśmy w pełni zrozumieć egipskiej mitologii to dystans jaki dzieli naszą współczesną kulturę od staroegipskiej. Dystans przede wszystkim czasowy, ale i kulturowy. Najtrudniejsze w interpretacji są teksty najdawniejsze pełne niejasnych alegorii. Może byłoby nam łatwiej, gdybyśmy dysponowali pełnymi tekstami, choć i tutaj przykład Tekstów Piramid potwierdza to, co napisałem wcześniej.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jary   
Jak sądzicie dlaczego Set (chyba znacie legendę o jego walce z Horusem) mimio iż był bogiem zła, pustyń z burz chronił Re i jego barki przed atakami wielkiego węża Apopa?

Mit o Horusie i Secie rozwijał się przez całe tysiąclecia.Bardzo upraszczając to zagadnienie początkowo Set cieszył się szacunkiem Egipcjan i jego kult rozwijał się standardowo.Negatywne cechy charakteru były rozumiane jako niezbędny element historii."Gdyby Set nie zabił Ozyrysa - ten nie mógłby zostać królem zmarłych" itp.Ponadto przez cały czas zmagań z Horusem , Re-Horachty sprzyjał Setowi.Sytuacja kultu Seta zmieniła się podczas zaboru Hyksoskiego którzy za swojego patrona obrali Seta.Gddy Kamose rozpoczął powstanie oparł sie na micie walki Horusa z Setem i spowodował że walka o niepodległość stała się zarazem wojną religijną.Od tego czasu z drobnymi przerwami( patron królewski - Seti )uważany był za obcego i nieczystego.Co prawda stare świątynie dalej funkcjonowały ale nie powstawały już nowe.W celu wgłębienia się w temat polecam "Mity i Symbole Starożytnego Egiptu" A.Niwińskiego.Opowiadanie z papirusu Chester-Beatty znajdziesz w Mitologii Starożytnego Egiptu Lipińskiej i Marciniaka.Pozdrawiam Jary

Share this post


Link to post
Share on other sites
Agusia0   

Napisał/a tak:

Wszyscy byli przeciw Setowi, tylko bóg słońca- Re go bronił bo Set chronił jego barke przed wężem Apopem.

Teraz ponawiam pytanie- dlaczego Set go chronił?

Bo nie chciał żeby ten wielki wąż go dopadł i tyle chodziło mu tylko o własne bezpieczeństwo.I nic.Powtarzam o NIC więcej. :569: :568:

Share this post


Link to post
Share on other sites
nazaa   

Set, mimo że był bogiem zła i tak dalej, chronił Re i jego barkę przed atakami Apopa, ponieważ spojrzenie olbrzymiego węża miało właściwości hipnotyzujące, a tylko Set mógł się jemu oprzeć. Przez podstęp pewnego dnia niezadowolony z tego, że jest tylko "ochroniarzem" Re i jego barki Set pokonał Apopa i doniósł Re o swoim czynie, domagając się przy tym nagrody. Ośmielił się zachęcić Re, by ten pokazał mu symbole jego boskiej władzy, a kiedy ten się zaczął wzbraniać, Set zagroził mu, że użyje wobec niego siły. Re za bardzo się tym nie przejął, a Set za karę został zdjęty z urzędu i wygnany z barki, a jego miejsce zajął Thot. Taką wersję mitu znam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trudne pytanie i trudna odpowiedź. Powodów jest zapewne wiele. Jeden z nich to złożoność mitologii egipskiej i fragmentaryczność naszej wiedzy na ten temat. Należy pamiętać, ze każdy ośrodek miał własna wersję egipskiej mitologii. Dlatego chocby mamy wiele kosmogonii (Memficka, Hermopolitańska, Heliopolitańska).

Podstawowym elementem religii egipskiej było Maat. a więc równowaga sił dobra i zła. Poza Maat był chaos, który był niebezpieczny równiez dla Seta.

Jak juz wyżej wspomniano Set nie był bezspornie uważany za "złego" boga. Natomiat mit o walce Horusa i Seta może byc również reminescencją faktycznych walk pomiedzy Nagadą (Set) a Hierakonpolis (Horus) w okresie protodynastycznym. Czyli poprzedzającym panowanie I dynastii.

Przykładem pewnych politycznych zwiazków może byc też "herezja" Peribsena (II dynastia) który na swego opiekuna wyznaczył Seta, natomiast jego następca (mój imiennik :lol: ) pogodził oba bóstwa, umieszczając na swym serechu zarówno sokoła Horusa i zwierzę Seta.

Share this post


Link to post
Share on other sites
nazaa   
Czy kiedyś próbowaliście połączyć Seta i Ozyrysa z Ablem i Kainem.

Tak, gdy na polskim rozmawialiśmy o toposach...

Share this post


Link to post
Share on other sites
anwo63   

Kiepski dowcip. A jeśli Horus i Hiob to ta sama osoba. Księgi Hioba powstały w sumerze, księgi Horusa w Egipcie, zawierają tą samą wiedze z dziedziny astronomii, matematyki oraz historii. Coraz więcej badaczy dopuszcza taką możliwość. Nauczyciel j. polskiego raczej nie jest wybitnym znawcą historii.

[ Dodano: 2007-01-23, 19:44 ]

Agusia jak to zwykle bywa ładna dziewczyna narozrabiała. Bogini piękności zgodnie z dawnymi zasadami powinna wybrać za męża pierworodnego Seta a wybrała jego młodszego brata. I tak zrodził się konflikt, który podzielił tych ludzi. Za Setem stanął stary Ra a Ozyrysa popierało niewielu. Konflikt narastał aż osiągnął punkt krytyczny ktoś musiał umrzeć. Zginął Ozyrys ale pozostał jego syn Horus.

Share this post


Link to post
Share on other sites
anwo63   

Nie bo szkoda czasu. Sam do tego wniosku dojdziesz jeśli się tym zainteresujesz. Mała podpowiedż - śmierć niekoniecznie musi oznaczać śmierć fizyczną istnieje np. śmierć moralna i wiele innych rodzajów dla dawnych ludzi tworzących dynastie, śmierć dynastyczna była ważnym wydarzeniem. Kain spowodował śmierć dynastyczną Abla wchodząc w związek z kobietą przynależną Ablowi za co Abel go ścigał i w konsekwencji zabił. Pomieszane to troche w bibli napisali prawde i nieprawde jednocześnie, to taki majstersztyk. Łącząc historie Seta i Ozyrysa z Kainem i Ablem otwiera wiele tajemnic historii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.