Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Różnie z tymi Piastami bywało, wszyscy nie byli idealni. Od kiedy mam do czynienia z historią zmieniały się moje typy na najgorszego przedstawiciela dynastii. Podpadł mi między innymi Bolesław Chrobry, Łokietek, a nawet Kazimierz Wielki (że też nie mógł sprawić sobie legalnego potomka).

Inaczej oceniam książąt z czasów rozbicia dzielnicowego, trudno porównuje się ich z innymi Piastami panującymi nad całym krajem.

Doszłam do wniosku, że nie powinnam być oryginalna i wybrać Władysława Hermana.

O ile o tamtych można napisać coś pozytywnego, o tyle o Władysławie Hermanie niewiele oprócz usprawiedliwień. Łatwo zrezygnował z korony. Pod jego panowaniem możnowładztwo rosło w siłę, w sumie to ono właśnie pomogło w usunięciu Śmiałego i wprowadzeniu na tron Władysława. Zależało im na tak uległym władcy. Nie wykazywał się siłą charakteru. A Sieciech robił swoje, nawet bił własną monetę. Wyprawa na Pomorze do udanych nie należała.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amica   

Tak jak kilka osób wcześniej ja także wskazuję na Bolesława Rogatkę

Nazywany był najbardziej bezmyślnym piastem. Ciągłe konflikty z braćmi, porwania przeciwników politycznych, otaczanie się kryminalistami (chodzi o niemieckich najemników, którzy nie mogąc doczekać się na wypłatę zaległych pieniędzy od księcia łupili niemiłosiernie całą okolicę) to tylko niektóre przewiny, jakimi obarczano księcia legnickiego.

Ale wystarczy spojrzeć na mapę Śląska zanim się urodził. Była wtedy najsilniejszą dzielnicą. A po śmierci Rogatki stała się podzielona i okrojona. Śląsk już nie odzyskał swej dawnej świetności. Jego babcia, Jadwiga z Andechs miała ponoć wywróżyć , że jej wnuk stanie się kiedyś nieszczęściem dla narodu.

Edytowane przez Amica

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Ciągłe konflikty z braćmi, porwania przeciwników politycznych,

Nihil novi w tamtych czasach.

otaczanie się kryminalistami (chodzi o niemieckich najemników, którzy nie mogąc doczekać się na wypłatę zaległych pieniędzy od księcia łupili niemiłosiernie całą okolicę)

Normalne zachowanie ówczesnych najemników.

Ale wystarczy spojrzeć na mapę Śląska zanim się urodził. Była wtedy najsilniejszą dzielnicą. A po śmierci Rogatki stała się podzielona i okrojona. Śląsk już nie odzyskał swej dawnej świetności.

To nie jest całkowicie jego winą, bo żeby doszło do podziału potrzebne są co najmniej dwie osoby. Innymi słowy podział dokonał się nie tylko za jego przyzwoleniem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ojej94   

A moim zdaniem oprócz Rogatki, najgorszym Piastem był Michał Korybut Wiśniowiecki. Wiem, że ktoś mi może zarzucić, że gdzie Piastowie, a gdzie królowie elekcyjni, jednak rzeczywiscie Michał pochodził od Piastów Mazowieckich, a konkretnie od Zofii, ostatniej księżnej Księstwa Mazowieckiego. Był on najgorszym królem, bo zupełnie nie radził sobie ten rozpuszczony król ze swoim stanowiskiem (wolił jeść korniszony niż przybyć pod Chocim), poza tym był to leniuch i pierdoła pozbawiony ambicji, która jakże cechowała jego ojca (nie Piasta).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Wiem, że ktoś mi może zarzucić, że gdzie Piastowie, a gdzie królowie elekcyjni, jednak rzeczywiscie Michał pochodził od Piastów Mazowieckich, a konkretnie od Zofii, ostatniej księżnej Księstwa Mazowieckiego.

W takim razie Mikołaj II Romanow też był Piastem, skoro Izjasław I (o ile pamiętam) był ożeniony z Gertrudą, córką Kazimierza Odnowiciela :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ojej94   

No, a co. Piast to Piast. Nie można się zdziwić jak by ktoś zaznaczył królową angielską Elżbietę II, albo któregoś z Lubomirskch. Ale dobra, wiem o co Ci chodzi Tofik. No, więc dobra. Mój wybór pada na Bolesława Łysego zwanego Rogatką.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Piast to Piast.

Nie. Pochodzenie po kądzieli nie może unieważniać pochodzenia po miecze.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Dla mnie Piasty mazowieckie . Bo dali się wchłonąć Koronie alias Polsce.

A mogła być teraz Republika Mazowiecka. :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ojej94   

A na co Ci ta Republika Mazowiecka? Widzę, że Warszawiak jesteś, ale bez przesady, żeby wyrzekać się obywatelstwa polskiego. Stary, przy takim myśleniu to my Polacy byśmy mogli dojść znowu do rozbicia dzielnicowego. A na co to komu?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.