Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   

Jest temat o najlepszym Piaście, pasowałby też o najgorszym. Kto nim był wg Was?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomek91   

Konrad Mazowiecki . Nie przewidział , że Krzyżacy rozpanoszą się po Prusach i stworzą tam państwo , które potem będzie nam poważnie zagrażać .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Konrad Mazowiecki . Nie przewidział , że Krzyżacy rozpanoszą się po Prusach i stworzą tam państwo , które potem będzie nam poważnie zagrażać .

Konrad był całkiem niezły nawet. W 1241 r. panował nad ziemią krakowską, ziemią sieradzko - łęczycką, Kujawami i Mazowszem, stając się najpotężniejszym księciem w Polsce. On sam próbował skierować uwagę najpotężniejszych książąt dzielnicowych na Prusy, ale kończyło się na pojedynczych - i nieudanych - wyprawach. Błędów konradowych dostrzegam dwa: zamordowanie wojewody Krystyna i po 1228 r. całkowite niezainteresowanie sprawami Prus. Co do Krystyna - był to wg mnie najwybitniejszy wojskowy Polski Piastów, który nie pochodził z tejże dynastii. Stworzył świetny system obronny przed Prusami - problem w tym, że tylko on potrafił nim kierować. Po jego śmierci wszystko się posypało i Prusowie na nowo najeżdżali pogranicze, a czasami zapuszczali się dalej. Co do niezainteresowania Prusami - Konrad nie wziął pod uwagę wydarzeń z Siedmiogrodu sprzed kilku lat, skąd Krzyżacy zostali wygnani za próbę stworzenia swego państwa. Mazowiecki myślał, że po podboju Prus, Krzyżacy oddadzą tą ziemię Mazowszu. Niestety, cesarz Fryderyk II nadał tą ziemię Krzyżakom na własność, do czego nie miał prawa, gdyż Prusy nie należały do Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Przywilej więc dałoby się anulować od biedy, zwłaszcza gdy cesarz pokłóciłby się z papieżem. Wtedy była do tego najlepsza szansa, lecz Konrad był zainteresowany sprawami wewnątrz Polski. Później, w 1283 r. gdy podbój Prus został ukończony nikt nie żądał zwrotu Prus Mazowszu lub jakiejś innej części Polski. Mazowsze było słabe, Pomorze także, Wielkopolska walczyła z Brandenburgią, Śląsk bił się między sobą albo powoli dawał się zniemczać, Leszek Czarny bił się z Litwinami i Jaćwingami. Ponadto rok 1308 i 1309 to w dużej mierze wina Łokietka, który po prostu nie miał sił do obrony przed Brandenburczykami i wezwał Krzyżaków. A później sam, z własnej woli drążył ten konflikt, gdy Polska nie miała szans na zwycięstwo.

Wg mnie najgorszy był Władysław I Herman. Rządzenie go nie interesowało, doprowadził do tego, że staliśmy się wasalami Czech i cesarza np. Moguncja 1085. Za jego panowania faktycznie rządził Sieciech, który walczył ze Zbigniewem, synem Władysława. Władysław nic na to nie radził, aż w końcu synowie w 1097 r. zmusili go do podziału kraju. Dwa lata później Sieciecha pokonano.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Poza tym głównym "promotorem" Krzyżaków na ziemiach polskich był Henryk Brodaty, więc i na niego spada po trosze odpowiedzialność za Państwo Zakonu Krzyżackiego na naszych północnych granicach. A wszędzie tylko trąbią że wszystkiemu winien jest Konrad :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
toporow   

No nie wiem, ale dla mnie też Bolesław Krzywousty, który podzielił Polskę na dzielnicę i to bardzo osłabiło państwo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
No nie wiem, ale dla mnie też Bolesław Krzywousty, który podzielił Polskę na dzielnicę i to bardzo osłabiło państwo.

Nie winą Bolesława jest to, że jego potomkowie bili się o władzę. Bolesław nie miał innego wyjścia, nieustanowienie zasady senioratu groziło całkowitym rozpadem państwa i wojną pomiędzy seniorem a juniorami z dużym współudziałem zagranicy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nuage   
Wydaje się, że największą łajzą był Wladyslaw Herman.

podzielam Twoją opinie slyszałem ze przydomek Harman oznacza głupi , nie da się ukryc ze był władcą kiepskim , nie potrafil rzadzic własnym pastwem , w zasadzie panowal palatyn Sieciech ktory w dodatku miał romanans z jego żona Judytą Marią ,prawdziwy nieudacznik :roll:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Bolesław Rogatka - jeśli chodzi o całokształt, zebranie wszyskich cech, utraty Lubusza po prostu nie można mu darować i zapomnieć. Zwłaszcza że jego brat nie był takim kretynem.

Konrad Mazowiecki - za Krzyżaków, za erupcję wszystkich najgorszych cech piastowskich - dlaczego przy wszystkich swoich wadach Konrad nie miał wyczucia, i zdolności przewidywania Świętopełka Pomorskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
podzielam Twoją opinie slyszałem ze przydomek Harman oznacza głupi

Akurat Władysław I dostał imię "Herman" na cześć stryja ojca - Hermana. Dlaczego? Chyba dlatego, że Kazimierz Odnowiciel otrzymał schronienie u stryja w czasie swej tułaczki, gdy w Polsce było bezkrólewie.

Bolesław Rogatka - jeśli chodzi o całokształt, zebranie wszyskich cech, utraty Lubusza po prostu nie można mu darować i zapomnieć. Zwłaszcza że jego brat nie był takim kretynem.

Zgadzam się. Dodam tylko, że on sam to wielki tchórz - gdy zaczął przegrywać pod Stolcem (cóż za nazwa!) w 1277 r. po prostu uciekł. Sytuację uratował jego syn - Henryk Brzuchaty - który doprowadził do zwycięstwa.

Konrad Mazowiecki - za Krzyżaków,

No, ale on przecież nie chciał straty Pomorza!

dlaczego przy wszystkich swoich wadach Konrad nie miał wyczucia, i zdolności przewidywania Świętopełka Pomorskiego.

Hm... Co ma Świętopełk do Konrada?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Co ma Świętopełk do Konrada?

pierwszy niepomny doświadczeń węgierskich z Siedmiogrodu sprowadził, drugi jako pierwszy zrozumiał i próbował się przeciwstawić. Ciąg zdarzeń w czasie, uwarunkowanych określoną przyczyną to chyba zainteresowanie historii?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
pierwszy niepomny doświadczeń węgierskich z Siedmiogrodu sprowadził, drugi jako pierwszy zrozumiał i próbował się przeciwstawić. Ciąg zdarzeń w czasie, uwarunkowanych określoną przyczyną to chyba zainteresowanie historii?

Aha... Tyle, że Świętopełk zrobił nam więcej zła. To on (wespół z Odonicem) zlecił zamordowanie uczestników zjazdu w Gąsawie, czym spowodował bałagan w kraju. I właśnie to Konrada odrzuciło od spraw pruskich! Konrad wciągnął się w walki o Kraków, zapominając o sprawie krzyżackiej. Krzyżacy zręcznie to wykorzystali i wydarli od cesarza Fryderyka II przywilej oddający im Prusy na własność (do czego cesarz nie miał prawa, gdyż Prusy nie były jego własnością, ani częścią Świętego Cesarstwa). Świętopełk próbował się przeciwstawić - ale po co? Robił to samotnie, a w sojuszu z kimś mógł zdziałać więcej, choć sam walnie przyczynił się do niezainteresowania sprawami krzyżackimi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nuage   
podzielam Twoją opinie slyszałem ze przydomek Harman oznacza głupi

to stwierdzenie slyszalem jeszcze z gimnazjum , sorki za bladne informacje nawidoczniej moja nauczycielka wprowadziła mnie w błąd , faktycznie imie Herman oznacza: broniący swego ludu , ale to na marginesie , nadal sie przychylam do tego ze był to najgorszy z Piastów, za jego panowania panstwo polskie popadło w zależność lenną od Cesarstwa , pozycja Polski na arenie międzynarodowej upadła , sytuacja wewnątrz kraju tez nie napawała optymizmem. Jesli chodzi o Konrada Mazowieckiego to myśle ze on nie zasługuje na miano najgorszego , wprawdzie sprowadzil Krzyżaków na ziemie chełmińską , nie zważając na to co chcięli oni zrobic na Węgrzech ,jednak przyświecalo temu konkretny cel chcial zwalczyć i nawrócić siłą Prusów i Jaćwingów ktorzy zaczęli zagrażac jego ziemią, Konrad myslał ze zapanuje nad Krzyżakami , jednak sytuacja wewnetrzna kraju była zła i to spowdowało ze Konrad utracił kontrole nad zakonem .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Tylko że Świętopełk nie był Piastem :)

Słuszna uwaga :) Ja tylko porównywałem obydwu władców, bo przecież Świętopełkowi bliżej było do Polski aniżeli do Niemiec itd. Swoją władzę pośrednio zawdzięczał Piastom - bo to jego przodka ustanowił "władcą" Pomorza Bolesław Krzywousty. A to, że zdobył całą władzę to już co innego...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.