Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Kto pisarzem większym był? Gombrowicz czy Sienkiewicz?

Kto pisarzem większym był?  

49 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • Witold Gombrowicz
      13
    • Henryk Sienkiewicz
      7
    • Obaj byli wielkimi pisarzami
      6
    • Żaden z nich
      2
    • Nie mam zdania
      0


Rekomendowane odpowiedzi

Lu Tzy

To jest rzecz smiesznie oczywista, ze literatura swiatowa to dorobek znaczaco wazniejszy i z definicji bardziej wartosciowy od ktorejkolwiek z literatur narodowych

Niestety dla mnie to już tak oczywiste nie jest. Literatura światowa operuje wartościami uniwersalnymi i takie problemy podejmuje ale czy musi ona być lepsza bardziej wartościowa od narodowej?

Śmiem wątpić.

Nie zapominaj, że świat to nie tylko uniwersum to także ten narodowy zaścianek.

ksiazka umie gadac nie tylko w swoim jezyku,

Co nie musi oznaczać od razu literatury wybitnej, może to być chłam gorszy od scenariusza „M jak miłość”.

Zeby zas popularyzowac, trzeba dawac rzeczy czytalne, czytelne i wybitne.

Żeby spopularyzować trzeba dawać rzeczy czytalne, czytelne, ale niekoniecznie wybitne wszystko opiera się na promocji.

Jedną z najbardziej popularnych i znanych na świecie pisarek jest Daniele Steel, tłumaczona na wiele języków, ale czy to jest wybitna literatura?

Popularnosc i nagrode dalo mu "Quo vadis".

Nobla dostał za całokształt tak jest napisane w dokumencie przyznającym mu nagrodę.

Polak mial dostac z rozdzielnika niejako, Zeromski popelnil "Wiatr od morza", no to trafilo sie Sienkiewiczowi.

No to jestem pełen podziwu dla komisji noblowskiej.

Sienkiewicz dostał nagrodę w 1905 roku a „Wiatr od morza” Żeromski wydał w 1922 roku. Czyli komisja przewidziała, że Żeromski popełni niewłaściwą powieść w przyszłości i dla tego nie przyznała nagrody jemu tylko Sienkiewiczowi.

Nie zapominaj o jakich czasach tu mowa: koncowka XIX, pierwsza polowa XX stulecia

Nie, tu mowa też o czasach dzisiejszych.

Uuuu, mylisz widze dwa pojecia!

Nie ja nic nie mylę ja tylko przypominam słowa Dudy-Gracza, to on stwierdził, że nie maluje światowo, że jego malarstwo jest typowym malarstwem regionalnym silnie osadzonym w kulturze polskiej a jednak ta zaściankowość jego obrazów podoba się na świecie.

Jeśli wezmę Twoje porównanie to gdyby obedrzeć obrazy Dudy-Gracza z całej otoczki Polskiej pozostałoby czyste płótno a mimo to jego płótna sprzedają się na całym świecie.

Jeżeli dla Ciebie zapełnianie obrazu cyferkami jest bardziej światowe i wartościowe to już Twój problem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Gombrowicza trudno sfilmować pod warstwą fabuły mieści się filozofia

Sienkiewicz może i jest melodramatyczny, ale pokochali go ludzie, co o Gombrowiczu trudno powiedzieć

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Gombrowicza trudno sfilmować pod warstwą fabuły mieści się filozofia

(...)

Doczekał się jedenastu ekranizacji (na rynku polskim) swych dramatów: głównie w ramach teatru telewizyjnego, w tym dwa filmy fabularne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.