Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ciekawy

Quiz historyczny - Wrzesień 1939 r.

Rekomendowane odpowiedzi

Znacznie dalej, i nie w tym kierunku :wink: Podpowiem: posłużyła pewnemu wielkiemu "zwrotowi" historycznemu ...

Czyli co? Obdarowali Mao Tse-Tunga?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ale numer, strzelałem :wink:

W kampanii wrześniowej wzięły udział jednostki kolejowe. Zmobilizowano między innymi plutony kolei wąskotorowej parowej. Ile i jakie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

W pierwszym rzucie sformowano 11 i 12 pluton eksploatacyjny silnikowy wąskotorowy.

W drugim rzucie plutony silnikowe wąskotorowe 13, 14, 15, 16, 17 i 18.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... Ja mam zupełnie inne dane ;)

Ale jeśli podałbyś źródło, to nie pozostanie mi nic innego, jak uznać odpowiedź :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Źródło, no właśnie!

Tego nie jestem pewny!

Jako człowiek starej daty bardziej ufam słowu pisanemu niż wiadomościom znalezionym w necie. W tym wypadku jedyne informacje jakie znalazłem pochodzą z: http://www.iirp.prv.pl/index.html

Wykorzystałem je ale guzika nie dam sobie za nie obciąć!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jako człowiek starej daty bardziej ufam słowu pisanemu niż wiadomościom znalezionym w necie.

I bardzo słusznie Drogi gregski, bardzo słusznie, podobnież jak ja :D

Wykorzystałem je ale guzika nie dam sobie za nie obciąć!

Też słusznie, trzymaj guzik przy sobie :wink:

Ja korzystałem z tabel mobilizacyjnych, które opublikowano w formie książkowej na podstawie materiałów CAW. Nie ma tam podziału na plutony eksploatacyjne i silnikowe (zresztą jaki silnik przy kolei parowej?). Tak BTW, nie wydało Ci się 8 plutonów dużo jak na tak mało istotną dziedzinę jak kolej wąskotorowa?

Według planu MOB powstawały 3 plutony:

Pluton Kolei Wąskotorowej Parowej 60 cm Nr 11

Pluton Kolei Wąskotorowej Parowej 60 cm Nr 21

Pluton Kolei Wąskotorowej Parowej 75 cm Nr 22

Mój Drogi gregski, ponieważ jako jedyny jednak podjąłeś wysiłek, a numer jednego z plutonów nawet się zgadza, więc oczywista rzecz, pytanie jest Twoje :D

Pozdrawiam serdecznie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Rozumiem, że wygrałem ten bieg, ponieważ nikt inny nie wziął w nim udziału.

Swoją drogą te wagony z generatorami, do których się dokopałem wyglądają intrygująco śmiesznie.

Moje pytanie dotyczy starć z Sowietami.

W jednej z bitew wygranych przez Polaków wzięliśmy jeńców, którzy, przynajmniej w części przyłączyli się do naszych oddziałów i walczyli w nich do końca..

Proszę podać czas, miejsce bitwy i jeśli się da to jednostki biorące w niej udział.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
qrak   

Czy chodzi o bitwę pod Szackiem?

29-30 września. Zgrupowanie KOP przeciw 52 DS.

Czy może Milanów i Jabłonia? Data ta sama. SGO Polesie (bodajże 60DPRez.) a jednostki sowieckiej nie pamiętam.

Motyw niechęci powrotu jeńców sowieckich do swoich był powszechny. Często można się na niego natknąć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
Motyw niechęci powrotu jeńców sowieckich do swoich był powszechny. Często można się na niego natknąć.

Popatrz a ja jedyny raz natknąłem się na to przy okazji bitwy o Jabłoń.

Jednostki 60 DP biły się z Jednostkami 143 Dywizji Strzeleckiej.

Pytanie Twoje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
qrak   

Główną siłą armii polskiej była piechota. We wrześniu dużym utrudnieniem w przemarszach było zarówno wrogie lotnictwo jak i uchodźcy na drogach. Moje pytanie brzmi:

Jaka była długość kolumny marszowej batalionu piechoty wraz z taborami w marszu podróżnym a jaka w marszu ubezpieczonym?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Aleś nam zadał bobu qraku... ;)

W marszu podróżnym to 944 metry, ale w ubezpieczonym nie mam pojęcia... Zapewne dłuższy, nie wiem - 3,5 km.?

Ach, żebym miał "Ogólną instrukcję walki" z 1931...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
qrak   

Ubezpieczony był krótszy. Duża część pododdziałów zamiast znajdować się w kolumnie to znajdowała się na przedzie lub po bokach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No to nie wiem w takim razie... :(

[ Dodano: 2008-10-11, 15:36 ]

Już wygrzebałem ;)

W marszu ubezpieczonym - 375 m. Sam nie znałem do końca zasobów swojej literatury ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.