Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym rozpocząć temat o dostępnej literaturze, dotyczącej matury. Na ten temat napisano wiele artykułów, prac i książek. W tym temacie umieszczajcie pozycje godne uwagi koniecznie z opisem.

Marian Toporek:

Historia Polski i Historia Powszechna

te książki są genialne jeśli chodzi o vademecum bardzo czytelne i przejrzyste, ważniejsze rzeczy pogrubione lub podkreślone informacji tyle ile trzeba jako literatura podstawowa gorąco polecam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

A ja zapytam, czy są jakieś dobre książki, publikacje, strony dotyczące tego jak się pisze esej historyczny?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Mój nauczyciel polecał nam Kieniewicza i jego tomik "Konfrontacji historycznych". Całkiem niezły, osobiście przeczytałem tylko jeden esej tam zawarty. Aby napisać dobry esej musisz historię rozumieć. Samo wykucie się dat, nazwisk, nazw miejscowości gdzie podpisano dany traktat czy gdzie odbyła się dana bitwa niewiele da. Rozumieć historię, to jest podstawa. Dlatego warto czytać różne książki, aby zrozumieć procesy historyczne. Co do nazwisk jest jeden wyjątek, wykuć się nazwisk historyków, tych poważnych. Możliwość odwołania się do tego co dany historyk głosi jest bardzo ważna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lars   

Dziękuje że pomagacie mi znaleźć właściwy trop z tymi podręcznikami, prosiłbym jescze o literature do WOS-u.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
-Otaku-   

Hejka, pisze maturke z historii rozszerzonej

Mam pytanko, mam zamiar kupić: Marek Borucki:

Historia Polski i Historia Powszechna

Starczy mi to do wyuczenia sie do matury? czy moze musiałbym kupić coś jeszcze??

Mam zamiar kupić jeszcze Repetytorium z GREG (co o nim sadzicie)

Prosze o pomoc i pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
psoiree   
Hejka, pisze maturke z historii rozszerzonej

Mam pytanko, mam zamiar kupić: Marek Borucki:

Historia Polski i Historia Powszechna

Starczy mi to do wyuczenia sie do matury? czy moze musiałbym kupić coś jeszcze??

Mam zamiar kupić jeszcze Repetytorium z GREG (co o nim sadzicie)

Prosze o pomoc i pozdrawiam

Również chciałbym uzyskać odpowiedź na to pytanie, z tym, że ja wybierałbym Mariana Toporka + vademecum z Operonu + zamierzam przeczytać książki Normana Daviesa

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lizzy   
Hejka, pisze maturke z historii rozszerzonej

Mam pytanko, mam zamiar kupić: Marek Borucki:

Historia Polski i Historia Powszechna

Starczy mi to do wyuczenia sie do matury? czy moze musiałbym kupić coś jeszcze??

Mam zamiar kupić jeszcze Repetytorium z GREG (co o nim sadzicie)

Prosze o pomoc i pozdrawiam

Również chciałbym uzyskać odpowiedź na to pytanie, z tym, że ja wybierałbym Mariana Toporka + vademecum z Operonu + zamierzam przeczytać książki Normana Daviesa

Moja odpowiedź pewnie na niewiele się zda autorom tych wypowiedzi, bo mam powody twierdzić, że co najmniej jeden z nich jest już po maturze, ale mimo to się wypowiem.

Co do wydawnictwa Greg. Oglądałam. Jest dobre jeśli chcesz zdawać maturę na poziomie podstawowym, ale odradzałabym osobom, które maja ambicje na poziom rozszerzony. Oczywiście to najtańsza publikacja tego typu dostępna na rynku, ale na porządne vademecum historyczne moim zdaniem nie powinno się skąpić.

Operon. Dużo zdjęć, obrazków, mapek, tabelek drzew genealogicznych, wykresów. Krótko mówiąc - baaardzo kolorowa książka :wink: Vademecum podzielone na 9 działów (państwa - zmiany terytorium, systemy polityczne, społeczeństwo, gospodarka, wojny konflikty kryzysy, dynastie ugrupowania jednostki, religie, osiągnięcia techniczne i cywilizacyjne, kultura i sztuka). W każdym dziale - tematy omawiane chronologicznie (od starożytności do czasów najnowszych). Mnie osobiście się nie podoba, ale znam osoby, które książką są zachwycone.

Zależy co kto lubi. Ja vademecum z Operonu traktuję jako uzupełnienie do "Repetytorium dla kandydatów na studia prawnicze, administracyjne, politologiczne, historyczne i socjologiczne" - Oficyna Wydawnicza Branta.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
lel0u   

po pierwsze- dziękuję za pomoc

po drugie- zakupiłam obie książki p. Marka Boruckiego- dobrze się czyta, jednakże obawiam się czy nie są zbyt ogolne?

po trzecie- znalezienie pozycji p. Toporka chyba graniczy z cudem :|

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dziękuje że pomagacie mi znaleźć właściwy trop z tymi podręcznikami, prosiłbym jescze o literature do WOS-u.

Moim zdaniem bardzo dobry jest podręcznik z ćwiczeniami do WOS-u PWN z zakresu rozszerzonego;) W przeciwieństwie do podręczników dla maturzysty z historii;/ Chociaż w tym roku PWN ma wprowadzić jakieś nowe, zobaczymy...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Ja dzisiaj za namową mojego nauczyciela kupiłam podręcznik z tekstami źródłowymi. jeżeli on twierdzi, że dobry to ja mu ufam 100%. "Od Hammurabiego do Fukuyamy- Przekazy źródłowe z ćwiczeniami" Dariusz Ostapowicz, Sławomir Suchodolski, Dariusz Szymikowski.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
beniamin   

A co powiecie o książka do Liceum z wyd. Nowa Era, autorów Kamiński M. Pańko G. jest 5 części: Starożytność, Średniowiecze, Od renesansu do czasów napoleońskich, od kongresu wiedeńskiego do I WŚ, Burzliwy wiek XX.

Posiadam również Vademecum Maturzysty Historia wyd Zielona Sowa aut Jerzy Pilikowski

Co sądzicie o tych książkach ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   
A co powiecie o książka do Liceum z wyd. Nowa Era, autorów Kamiński M. Pańko G. jest 5 części: Starożytność, Średniowiecze, Od renesansu do czasów napoleońskich, od kongresu wiedeńskiego do I WŚ, Burzliwy wiek XX.

Na rozszerzoną zdecydowanie za mało.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.