Jump to content

blancheflor

Użytkownicy
 • Content count

  23
 • Joined

 • Last visited

About blancheflor

 • Rank
  Ranga: Licealista

Informacje o profilu

 • Płeć
  Kobieta
 1. Olimpiada historyczna 2008/2009

  Ja pisałam z archeologii i dostałam 3+... i to jeszcze, jak powiedziała któraś ze sprawdzających mocne 3+... masakra, najgorsze co może być
 2. Perykles twórca mocarstwowości ateńskiego polis?

  Moim zdaniem Perykles, oczywiście przy całej swojej mądrości polityczno- społecznej, zrobił to, do czego Ateny po prostu już dojrzały... Demokratyzacja Aten była długim procesem, Perykles zaś po prostu zrobił to co było trzeba oczywiście ważny wkład w rozwój Aten miały jego działania wzmacniające więzi kolonia- Ateny, ale moim zdaniem nie byłoby potęgi Aten bez Salaminy- to był punkt zwrotny w jej historii. Moim zdaniem
 3. Osiągnięcia Sumerów

  o nie, ale wstyd, nie zauważyłam :oops: no cóż, przepraszam :razz:
 4. Myślę, że mówiąc o niewolnictwie w starożytności warto zwrócić uwagę na status niewolnika w państwie Hetytów. Niewolnicy tam byli chronieni przez prawo przed "samowolką" swojego pana, mogli posiadać ziemię, a jeśli chodzi o system sądowniczy- kary dla niewolników z przyczyny ich niskiego statusu majątkowego (albo żadnego) były niższe niż dla wolnych!
 5. Kreta

  Zgadzam się z tym, że sam fakt, że Kreta jest wyspą pełniła niejako dla niej funkcje obronne. Nie rozumiem jednak, co w formie pałacu w Knossos- czy jakimkolwiek innym pałacu minojskim- ma czynić go trudnym do zdobycia... :?:
 6. Kreta

  Najbardziej charakterystyczną cechą cywilizacji minojskiej był brak jakichkolwiek fortec, murów obronnych- żadnych śladów tego, że byli oni militarnie aktywni. Mamy tylko dość niepewne informacje z mitologii greckiej, dotyczące zależności Grecji właściwej od Krety (mit o Minotaurze i Tezeuszu), co oczywiście nie może być całkiem lekce ważone. Kreteńczycy czcili boginię- matkę oraz szczególnym szacunkiem darzyli byki- czego dowodem jest ich częsta obecność w sztuce minojskiej. Owiany tajemnicą jest kres tej cywilizacji- niektórzy upatrują w nim ataku "ludów morskich", inni mówią o kataklizmie- wybuchu wulkanu na dość odległej wyspie, który miał spowodować swego rodzaju "tsunami"...
 7. Bogowie starożytnego Egiptu...

  Praktycznie w każdej religii istnieją przykłady takich "strasznych" postaci, więc nie sądzę, żeby to były tylko manipulacje kapłanów. Na świecie istnieje zło, dlatego ludzie próbują je jakoś oswoić... takie jest moje zdanie, być może głupie :oops:
 8. Osiągnięcia Sumerów

  Kurcze, ciekawe, że nikt nie wymienił pisma... Bo chociaż wciąż trwają spory o pierwszeństwo z Egiptem, ale mówimy przecież o osiągnięciach Sumerów- dlatego sądzę, że dla Sumerów to było jedno z największych. My znając szersze horyzonty historyczne możemy to trochę bagatelizować, ale też nie możemy odmówić jego znaczenia dla wszystkich cywilizacji Bliskiego Wschodu!
 9. Bardzo.., drastyczne ślady pochówku zostawiła nam na ziemiach polskich ludność kultury pucharów lejkowatych (neolit). W ich grobach znaleziono zmasakrowane szkielety, z włożonymi w szczękę kamieniami, owszem, bogatą "obstawą", w postaci naczyń, drogocennych rzeczy, ale też kilkoma towarzyszami ostatniej wyprawy... prawdopodobnie dla nich przedwczesnej... :|
 10. Tłumaczenie waszych imion na elficki/hobbicki/japoński.

  jako elfka- Lúthien Númenessë jako hobbitka(?)-Rosie-Posie Bolger jako japonka- 山下 Yamashita (under the mountain) 三千代 Michiyo (three thousand generations)
 11. MISH

  No to wiedziałam, też wcześniej wpisałam w google :razz: chodzi mi o szczegóły... może ktoś wie więcej. Jak ygląda studiowanie na takim "kierunku", jak się tam dostać itp ale dziękuję za odpowiedź
 12. Co po humanie?

  Hej, też jestem na profilu humanistycznym i też słyszałam takie same wymówki. Pomyśl jednak, jeżeli nie potrafisz sobie wyobrazić swojej przyszłości z matematyką, biologią czy informatyką, po co iść na inny profil?To zupełnie bez sensu! Może i przekrój dobrze płatnych zawodów jest większy w innych dziedzinach niż humanistyka, ale po co się do nich przymierzać, skoro to nie to!? A jeżeli poświęcisz się temu, co naprawdę Cię pociąga, to będziesz szczęśliwy, jako świetny nauczyciel, prawnik, tłumacz itp. A jeżeli będziesz w tym dobry, to i głodem nie będziesz przymierał.
 13. MISH

  Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne- czy ktoś wie o nich coś więcej? Niedawno się o nich dowiedziałam i... zastanawiam się. Trzeba być podobno cholernie zdolnym! I studiować chyba 5 wybranych elementów kierunków pod kierunkiem jednego profesora, a potem pisać magisterium z jednego z nich, a przy odpowiednim samozaparciu i z wszystkich! Ale co to naprawdę jest? Co trzeba zdać na maturze i jak te studia wyglądają? Z góry dziękuję :oops:
 14. Ja raczej jestem humanistką w szkole historia i polski to jest to (tzn. nawet w szkole :razz:)! Lubię dobre książki, trochę interesuje się filozofią, teatrem ale, na przykład lubię też fizykę, a w zadaniach algebraicznych uspokajam nerwy :razz:
 15. Czego nie lubisz w historii?

  Ja nie przepadam za gospodarką :| wiem że to ważne, wszędzie i w każdej epoce, ale jakoś mnie to nie pasjonuje...
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.