Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tomek91

Polskie Termopile

Rekomendowane odpowiedzi

Tomek91   

Dwukrotnie spotkałem się z określeniem " Polskie Termopile" Są to :

Bitwa pod Zadworzem 1920 rok - 318 ochotników powstrzymało sześć uderzeń kozackich . Zgineli

wszyscy , jednak zaczymali na trochę 1 Armię Konną przez co = Polacy mogli przygotować uderzenie znad Wieprza .

Bitwa pod Wizną 1939 rok - 1 Batalion liczący 700 osób i 6 dział powstrzymywał przez 3 dni 2 - Dywizje Pancerne ok. 50 tys. żołnierzy .

Która z bitew bardziej zasługuje na miano Polskich Termopili ???

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
leonidas   

Polskimi Termopilami nazywa sie też bitwe pod Węgrowem w 1863.

Rosjanie zaatakowali opanowany przez Polaków Węgrów i jedynie śmiały atak 1000 kosynierów uratował powstańców. Polacy w tej bitwie mieli 2000 żołnierzy, a rosjanie 1000 i działa. Ale do miana polsich Termopil zasługuje raczej bitwa pod Zadworzem. Przynajmniej ja tak sądze.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

A obrona Trembowli w 1675 roku,załoga dowodzona przez właścicielkę zamku Zofię Chrzanowską i jej męża wynosiła 80 dragonów i 200 mieszkańców miasta ,którzy zatrzymali całą amię turecką!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

Jeszcze Dytiatyn 1920 , 13 pułk piechoty walczył z bolszewikami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Bitwa pod Zadworzem 1920 rok - 318 ochotników powstrzymało sześć uderzeń kozackich . Zgineli wszyscy , jednak zaczymali na trochę 1 Armię Konną przez co = Polacy mogli przygotować uderzenie znad Wieprza .

Zdecydowanie ta bitwa. Raz z powodu jej znaczenia, o czym już napisałeś Tomku, a dwa straty jakie tam ponieśliśmy. Tylko mała poprawka. W bitwie tej brało udział 330 żołnierzy, z czego zginęło właśnie 318. Pozostała 12 dostała się do niewoli.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Ja słyszałem określenia, ze Westerplatte było ''Termopilami polskimi''.Jednak nie do końca. :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Ja słyszałem określenia, ze Westerplatte było ''Termopilami polskimi''.Jednak nie do końca. :wink:

Dziwne, ciekawym co ta walka zmieniała w przebiegu kampanii polskiej.

Oczywiście, uważam że batalia pod Zadworzem, bo ta bitwa coś zmieniała w wojnie (w tym przypadku - opóźniali Budionnego).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   
Dziwne, ciekawym co ta walka zmieniała w przebiegu kampanii polskiej.

Ale Westerplatte ocenia się jako termopile iż wytrzymywali długi czas pod atakami tak dużej liczby żołnierzy , pod ogniem artylerii dużego kalibru, dlatego też iż byli natchnieniem waleczności dla reszty Polski i tak Westerplatte jest "obgadane" przez ludzi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Dziwne, ciekawym co ta walka zmieniała w przebiegu kampanii polskiej.

Ale Westerplatte ocenia się jako termopile iż wytrzymywali długi czas pod atakami tak dużej liczby żołnierzy , pod ogniem artylerii dużego kalibru, dlatego też iż byli natchnieniem waleczności dla reszty Polski i tak Westerplatte jest "obgadane" przez ludzi.

"Oryginalne" Termopile zatrzymały pochód armii perskiej, a nie jakiegoś oddziału. Trudno mówić o czymś takim w przypadku Westerplatte. Przynajmniej ja temat tak zrozumiałem - mały oddział broni się przed wielką armią i powstrzymuje ich choć na chwilę (jeśli źle zrozumiałem to sory). Prawda, że Westerplatte nie miało wielkiej załogi, ale nie broniło się przed wielką armią (a'la Zadwórz), no i nie miało większego wpływu na kampanię polską (może prócz morale).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
santi   

Określenie "polskie Termopile" odnosi się do bitwy pod Wizną z września '39. Jak już autor wątku wspomniał, 50 tys. żołnierzom niemieckich przeciwstawiła się grupka (700) Polaków. Ich dowódca, Raginis, popełnił samobójstwo przed ostateczną porażką.

Przemawia za tym:

- stosunek liczby wojsk stron (w obu przypadkach: Wizna i Termopile - przepaść gigantyczna między walczącymi);

- czas : Wizna miała miejsce w pierwszych dniach wojny, Termopile podobnie, Zadwórz natomiast to sierpień 1920, czyli środek starć polsko-bolszewickich.

- znaczenie: Sromotna porażka wojsk zaatakowanych (pod Termopilami i Wizną) oznaczała brak jakiegolowiek znaczenia dla przebiegu walk. Inaczej z Zadworzem; miała jakieś znaczenie w czasie wojny.

Jeszcze raz podkreślam rolę "znaczenia" w trzech przypadkach. Wokół Termopil wyrósł niebotycznie sięgający podziw i zachwyt. Stoi tam obecnie pomnik, niedawno w kinach wyświetlano "300" no i "że w ogólne jakie to wspaniałe, godne uwagi zdarzenie." No fakt, nie można odmówić odwagi spartiatom Leonidasa. Jednak wszyscy inni Grecy wycofali się, by walczyć z pozostałym wojskiem perskim, które ominęło Termopile. Jedynym powodem decyzji o stawieniu czoła Persom przez trzystu było prawo Sparty. Gdyby nie ono wątpię, czy opiewano by przez wieki ich męstwo. A znaczenie? No może jedynie wpływ na wyobrażnię milionów. Nic poza tym.

Ot, takie moje skromne zdanie. :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   
"Oryginalne" Termopile zatrzymały pochód armii perskiej, a nie jakiegoś oddziału. Trudno mówić o czymś takim w przypadku Westerplatte. Przynajmniej ja temat tak zrozumiałem - mały oddział broni się przed wielką armią i powstrzymuje ich choć na chwilę (jeśli źle zrozumiałem to sory). Prawda, że Westerplatte nie miało wielkiej załogi, ale nie broniło się przed wielką armią (a'la Zadwórz), no i nie miało większego wpływu na kampanię polską (może prócz morale).

Oczywiście , ale laicy będą bardziej poważać Westerplatte , bo czyn znany najbardziej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

@Amilkar: ja jestem laikiem i poważam, ale nie jako walki mające jakiś wpływ na kampanię polską.

@santi: Termopile z 480 r. p.n.e. właśnie miało jakieś znaczenie. Podobnie jak Zadwórz powstrzymało przez jakiś czas (Termopile chyba przez dwa dni, Zadwórz 11 godzin) armię nieprzyjacielską i dało czas reszcie armii (Grekom na gotowanie wojsk, Polakom pozwoliło to na nieodkrycie kontrofensywy znad Wieprza).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

Witam,

Określenia "polskie Termopile" używa się dość często. Spotkałem się z kilkoma takimi, przy czym najbardziej pasuje mi tu Wizna i Zadwórze.

Pod Wizną przez kilka dni skutecznie powstrzymywano kilkadziesiąt razy większy oddział niemiecki, zaś pod Zadwórzem zginęli niemal wszyscy (każdy zaś chyba dostał), lecz nie dopuścili do upadku Lwowa.

Szczerze nie wiem, które bardziej może nato zasługiwać, chyba obie... :roll:

Pozdrawiam :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.