Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Gryfon

Nie Europejscy żołnierze podczas I Wojny światowej

Rekomendowane odpowiedzi

Gryfon   

Podczas I wojny światowej Wielka Brytania i Francja   sprowadziły ze swoich zamorskich koloni tysiące żołnierzy do walki z Niemcami. Jakie odziały to były konkretnie ? Jak oceniacie w praktyce ich wartość bojową? jak sami Australijczycy, Kanadyjczycy, Hindusi itp odnosili się do służby wojskowej tak daleko od ich ojczyzny ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

A może słówko o "zamorskich" Amerykanach ? Walczyło ich "tylko" jakieś 812 tys. żołnierzy ...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gryfon   
W dniu 17.09.2021 o 7:01 PM, ciekawy napisał:

A może słówko o "zamorskich" Amerykanach ? Walczyło ich "tylko" jakieś 812 tys. żołnierzy ...

Amerykanów pominąłem celowo bo pojawili się w Europie dopiero pod koniec wielkiej wojny Kiedy była ona już wygrana przez Ententę a poza tym byli obywatelami niepodległego państwa więc ich sytuacja była trochę inna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   
W dniu 17.09.2021 o 3:43 PM, Gryfon napisał:

jak sami Australijczycy, Kanadyjczycy,

 

Szczerze mówiąc - nic nie wiem na temat udziału oddziałów australijskich i kanadyjskich w walkach na froncie zachodnim.

 

Może jakieś fakty?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Cytuj

Możesz coś więcej?

Sorry, mój błąd, dopiero teraz po napisaniu postu zauważyłem, że rzecz jest o pierwszej wojnie. Ale zostawiam, może i o drugiej wojnie ciekawostki się komuś przydadzą:

 

Kanadyjczycy na froncie zachodnim byli obecni właściwie od początku do końca. Stanowiąc istotną siłę i często uczestnicząc w znanych operacjach (Bitwa o Anglię, operacja Gauntlet, rajd na Dieppe, operacja Overlord itp. itd.).

 

Często spotykali się z Polakami.  Na przykład - John Kent był w dywizjonie 303,  HMCS "Haida" i "Huron" walczyły razem z ORP "Błyskawica" i "Piorun" w bitwie pod Ushant, a  właśnie 1 Polska Dywizja Pancerna generała Maczka walczyła w składzie Pierwszej Armii Kanadyjskiej (dokładnie - II Korpusu Kanadyjskiego z tej armii). Także tradycje polsko-kanadyjskiego braterstwa broni są bogate.

 

A tu w załączeniu odpowiednie zdjęcie - gen. Maczek siedzi pierwszy od lewej:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/77/1st_Canadian_generals.jpg

 

Z Australijczykami było nieco inaczej. Na "froncie zachodnim", czyli w UK, na chwilę pojawiły się w 1940 r. chyba tylko ze dwie australijskie brygady. Ilość okrętów RCN na Atlantyku też wielka nie była. Natomiast istotną role odegrali w wojnie powietrznej zna Zachodzie.

 

Ich flota operowała głównie na Morzu Śródziemnym (HMAS "Sydney" chociażby rozprawił się z włoskim krążownikiem "Bartolomeo Colleoni" ), a wojska lądowe w Afryce Północnej (chociażby w Tobruku). Także walczyły w Grecji, na Krecie i przeciwko wojskom VIchy w Syrii.  Nie wiem, czy to mieści się w pojęciu "frontu zachodniego" wg. Janceta

 

Po Pearl Harbor Australijczycy zajmowali się już głównie Nową Gwineą i szeroko pojętą "sprawą japońska". Aczkolwiek nie wszyscy. Walczyli jeszcze pod El Alamein. A jakieś australijskie okręty jeszcze w czasie kampanii włoskiej. No i oczywiście lotnicy australijscy walczyli na froncie zachodnim aż do końca wojny.

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A na temat:

 

Australijczycy byli na froncie zachodnim w czasie pierwszej wojny. Całkiem sporo, około 300.000. Zginęło ich tam więcej niż w słynnych walkach ANZAC o Dardanele. Najbardziej chyba znanym odpowiednikiem Gallipoli (i symbolem australijskiego poświęcenia oraz poniesionych ofiar) na froncie zachodnim jest bitwa pod Pozières.

 

Kanadyjczycy -  w jeszcze większej skali. Chyba ponad 600.000 ludzi uczestniczących w wielu znanych  bitwach "wojny okopowej". I ciekawostka - słynny poemat "In Flanders Fields" napisał Kanadyjczyk.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gryfon   
W dniu 2.10.2021 o 3:53 PM, Bruno Wątpliwy napisał:

Sorry, mój błąd, dopiero teraz po napisaniu postu zauważyłem, że rzecz jest o pierwszej wojnie. Ale zostawiam, może i o drugiej wojnie ciekawostki się komuś przydadzą:

Dla zachowanie pożarku proszę o przeniesienie tego w inne miejsce ...

 

 

Jako ciekawostkę dodam że nawet dzisiaj żołnierze w Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii nie składają wcale przysięgi na wierność swoim naradom tylko na wierność Królowej Elżbiecie II.

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Cytuj

Dla zachowanie pożarku proszę o przeniesienie tego w inne miejsce ...

Pożarku to raczej z tego powodu nie będzie, ale jeżeli pojawi się jakaś forumowa władza (np. moderatorska) to oczywiście post może przenieść. Biorąc pod uwagę jednak, że od prawie trzech miesięcy czekam na pozbawienie mnie zielonego, moderatorskiego koloru, z którego ongiś zrezygnowałem - wielkiej nadziei bym sobie nie robił.

Cytuj

nawet dzisiaj żołnierze w Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii nie składają wcale przysięgi na wierność swoim naradom tylko na wierność Królowej Elżbiecie II.

Nic dziwnego, to także ich głowa państwa. To dosyć typowe rozwiązanie dla monarchii konstytucyjnych (nawet jeżeli monarcha nie ma w nich zbyt wiele "realnej" władzy).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.