Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Navogius

Współpraca Cesarstwa Austriackiego i Królestwa Prus w czasie Wiosny Ludów

Rekomendowane odpowiedzi

jakober   

Udało mi się znaleźć wychodzące co środę i sobotę wydania praskiego czasopisma "Wčela" m.in. z owego okresu.

Szczególnie numery od 56 (środa, 12 czerwca 1848 r.) do 61 (sobota, 29 czerwca 1848 r.) i dział "Obrazy swéta" jakichś informacji być może dostarczą.

W numerze 59 opublikowana jest też elegia, w numerze 61 rewolucyjne wiersze.

Co ciekawe, po numerze 61 powstaje spora przerwa w wydaniu. Następny numer 62 pojawia się z datą 2 sierpnia, a rozpoczyna go wiersz poświęcony Josipowi Jelacičowi, a numer 64 listem redaktora na cześć cesarza.

 

P.S. mam nadzieję, że link otworzył czasopismo we wspomnianym przeze mnie okresie. Jakby co, to trzeba trochę poprzewijać w górę lub w dół. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem w necie coś takiego (aczkolwiek nie czytałem):

O. Odložilík, Národní gardy v Čechách v letech 1848-1851 a jejich registratury, Wyd. Min. Vnitra Rep. Československé 1929.

Wygląda na kompleksowe opracowanie problemu i być może przyda się, jeżeli ktoś będzie próbował uzyskać odpowiedź na pytanie istotne w naszym przypadku: czy były wówczas w Czechach jakieś ochotnicze, lojalistyczne, niemieckojęzyczne formacje?

 

Inna sprawa, że pewnie z punktu widzenia Navogiusa i tak niewiele to da, bo nawet jeśli istniały, to jest raczej nieprawdopodobne by pojawiły się na pruskim Śląsku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.10.2019 o 9:31 PM, Bruno Wątpliwy napisał:

Niewiele, tylko tyle, że spieszące na pomoc Pradze oddziały z prowincji nie były w stanie przedrzeć się przez zaciskający się wokół Pragi pierścień wojsk Windisch-Grätza (Windisch-Graetza) [notabene: autorzy stosują popularną w Polsce pisownię Windischgrätz]

 

Taka drobna uwaga, polscy autorzy nie są odosobnieni w stosowaniu takiej pisowni, natkniemy się na nią również w opracowaniach autorów czeskich, angielskich (anglojęzycznych) czy nawet niemieckich, zarówno w opracowaniach napisanych w XIX wieku jak współcześnie. Dla przykładu:

Z.V. Tobolka "Politické dějiny československého národa od r. 1848 až do dnešní doby"

J.B. Malý  "Mezi vzkřísením. 1848-1860. Kronika dvanáctiletí Rakouska"

J. Kolejka "Národy habsburské monarchie v revoluci 1848-1849"

L. Vladimír "Největší záhady dávných Čech", Oldřich Mahler, ?Miroslav Broft "Události pražské v červnu 1848"
R.J. Rath "The Viennese Revolution of 1848"

L.D. Orton "The Prague Slav Congress of 1848"

W.H. Stiles "Austria in 1848 - 49: Being a History of the Late Political Movements in Vienna, Milan, Venice, and Prague..."

J. Sperber "The European Revolutions, 1848-1851"

"Die Prager Juni-Ereignisse in der Pfingstwoche des Jahres 1848 nach den Ergebnissen der hierüber gepflogenen gerichtlichen Untersuchung"

F. Prinz "Prag und Wien 1848. Probleme der nationalen und sozialen Revolution im Spiegel der Wiener Ministerratsprotokolle"

H.-J. Scheidgen "Der deutsche Katholizismus in der Revolution von 1848/49. Episkopat - Klerus - Laien - Vereine"

E. Niederhauser  "1848: Sturm im Habsburgerreich".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A co szczególnie merytorycznie istotne, formą Windischgrätz posługiwał się Szwejk (a przynajmniej Haszek, a przynajmniej w tłumaczeniu P. Hulki-Laskowskiego).

Forma ta była obecna zarówno podczas badania lekarskiego, kończącego idyllę Szwejka w domu wariatów, jak i gdy podejmował ważką decyzję o wyjeździe wózkiem inwalidzkim na wojnę.

A ja właśnie odśpiewuję sobie na dowolnie wybraną melodię (bo fenomenu prawdziwej niestety nie znam): 

"Jenerał Windischgrätz i wojenne pany

Od samego wschodu słońca wojowały.

Hop, hop, hop!

Wojnę rozpoczęli i tak zawołali:

>>Pomóż nam Chrystus Pan z Przenajświętszą Panną<<.

Hop, hop, hop!"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej i sam Haszek:

"A také to dál neumím,” vzdychl Švejk. „Znám ještě první slo ku z ,Kde domov můj' a potom ,Jenerál Windischgrätz a vojenští páni od východu slunce vojnu započali' a ještě pár takových národních písniček jako ,Zachovej nám, Hospodine' a ,Když jsme táhli k Jaroměři' a ,Tisíckrát pozdravujeme Tebe'...

i:

"Jenerál Windischgrätz a vojenští páni
od východu slunce vojnu započali;
hop, hop, hop!
".

/J. Hašek "Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války" [online]., V MKP 1. vyd. Praha : Městská knihovna v Praze, 2011, s. 33 i s. 53; tekst dostępny na stronie biblioteki: web2.mlp.cz/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   
W dniu 5.10.2019 o 10:54 PM, secesjonista napisał:

tyle że nie wzięły żadnego aktywnego udziału w walkach.

 

Rzeczywiście, 15 czerwca to zawrotne tempo. No może na bryczkach jechali. Tego nie wziąłem pod uwagę.

Tyle, że jechali, ale do powstańców nie dojechali. No bo ich cesarscy wcześniej rozbroili. Czyli jednak bajki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy zawrotne to było tempo i na czym jechali, w tekście jest, że dojechali a wedle janceta bajką  jest, że mogli dotrzeć przed kapitulacją. Czy dotarli do przedmieść czy na Stare Miasto to już inna bajka, ja wskazałem jedynie, że logistyczne uwagi janceta nie do końca są słuszne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.