Skocz do zawartości
 • Ogłoszenia

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
kilus

Co to za herb?? Został znaleziony pod podłogą

Rekomendowane odpowiedzi

kilus   

Witam.  Co to za herb?? Został znaleziony pod podłogą.  Region dolnośląski.

herb.jpg

Edytowane przez secesjonista
Poprawiono pisownię.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Zaiste precyzyjny opis. Pod podłogą czego? Co to jest "region dolnyśląsk"? Teren województwa dolnośląskiego? Województwo to obejmuje też kawał Łużyc. Czy nie prościej wskazać miejscowość?

 

Co do samego orła - podobne wizerunki naszego godła były popularne w latach 1832-1918. Charakterystyczne są "rozciapirzone" skrzydła i nader fantazyjny ogon. Wg książki Russocki, Kuczyński, Willaume "Godło, barwy i hymn Rzeczypospolitej", Wiedza Powszechna, Warszawa 1963 jest on bardzo podobny do orła, widniejącego na godle z czasów powstania 1863 (s. 51), trochę też do orzełka Polskich Drużyn Strzeleckich z lat 1913-1914, do orła na sztandarze Towarzystwa Demokratycznego Polskiego z 1832 r (po s. 64), a także do orła na kracie Grobu Nieznanego Żołnierza z epoki realnego socjalizmu.

 

Ciekawe jest karmazynowe tło, wskazujące raczej na XIX-wieczną proweniencję lub inspirację. Zaś haniebna bordiura, czyli obramowanie tarczy herbowej, wskazuje raczej na lata 30-e XX wieku, gdy taka znalazła się na oficjalnym godle Polski. Dziwaczny kształt tarczy herbowej wskazuje raczej na dzieło domorosłego artysty, który usiłował nadać wykonywanemu przez siebie przedmiotowi cechy historyczne, choć w historii naszego godła i symbolice heraldycznej orientował się raczej słabo.

 

Wydaje mi się, że zastosowanie bordiury wskazuje na czasy po 1927 roku.

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Orzeł na sztandarze TPD nie miał jednak rozcapierzonych skrzydeł, miał złote łapy, no i nie miał korony. A podobny fantazyjny ogon to odnajdziemy już w heraldyce Sobieskiego. Co do konkluzji to się zgadzam - amatorski wyrób o charakterze patriotycznym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, secesjonista napisał:

 podobny fantazyjny ogon to odnajdziemy już w heraldyce Sobieskiego

 

A nawet jeszcze wcześniej, za ostatnich Jagiellonów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Cytuj

Co do konkluzji to się zgadzam - amatorski wyrób o charakterze patriotycznym.

Fakt, z tym, że tego typu "dewocjonalia patriotyczne" mogły być produkowane na skalę masową, nawet jeżeli projekt był mocno amatorski. Ciekawe jest także to, jak orzeł zawędrował na Dolny Śląsk. Bez dokładniejszej informacji o okolicznościach znalezienia, nie możemy nawet gdybać, czy to rzecz przywieziona przez polskich osadników, czy może niemieckie "trofeum wojenne"?

Dodałbym jeszcze, że twórca chyba wzorował się na orłach z marek polskich (np. 1/2 markowego i z 10-markowego emisji 1917). Ogonem przypomina też orła z pieczęci Rady Regencyjnej.

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×