Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
kilus

Co to za herb?? Został znaleziony pod podłogą

Recommended Posts

kilus   

Witam.  Co to za herb?? Został znaleziony pod podłogą.  Region dolnośląski.

herb.jpg

Edited by secesjonista
Poprawiono pisownię.

Share this post


Link to post
Share on other sites
jancet   

Zaiste precyzyjny opis. Pod podłogą czego? Co to jest "region dolnyśląsk"? Teren województwa dolnośląskiego? Województwo to obejmuje też kawał Łużyc. Czy nie prościej wskazać miejscowość?

 

Co do samego orła - podobne wizerunki naszego godła były popularne w latach 1832-1918. Charakterystyczne są "rozciapirzone" skrzydła i nader fantazyjny ogon. Wg książki Russocki, Kuczyński, Willaume "Godło, barwy i hymn Rzeczypospolitej", Wiedza Powszechna, Warszawa 1963 jest on bardzo podobny do orła, widniejącego na godle z czasów powstania 1863 (s. 51), trochę też do orzełka Polskich Drużyn Strzeleckich z lat 1913-1914, do orła na sztandarze Towarzystwa Demokratycznego Polskiego z 1832 r (po s. 64), a także do orła na kracie Grobu Nieznanego Żołnierza z epoki realnego socjalizmu.

 

Ciekawe jest karmazynowe tło, wskazujące raczej na XIX-wieczną proweniencję lub inspirację. Zaś haniebna bordiura, czyli obramowanie tarczy herbowej, wskazuje raczej na lata 30-e XX wieku, gdy taka znalazła się na oficjalnym godle Polski. Dziwaczny kształt tarczy herbowej wskazuje raczej na dzieło domorosłego artysty, który usiłował nadać wykonywanemu przez siebie przedmiotowi cechy historyczne, choć w historii naszego godła i symbolice heraldycznej orientował się raczej słabo.

 

Wydaje mi się, że zastosowanie bordiury wskazuje na czasy po 1927 roku.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Orzeł na sztandarze TPD nie miał jednak rozcapierzonych skrzydeł, miał złote łapy, no i nie miał korony. A podobny fantazyjny ogon to odnajdziemy już w heraldyce Sobieskiego. Co do konkluzji to się zgadzam - amatorski wyrób o charakterze patriotycznym.

Share this post


Link to post
Share on other sites
49 minut temu, secesjonista napisał:

 podobny fantazyjny ogon to odnajdziemy już w heraldyce Sobieskiego

 

A nawet jeszcze wcześniej, za ostatnich Jagiellonów.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Cytuj

Co do konkluzji to się zgadzam - amatorski wyrób o charakterze patriotycznym.

Fakt, z tym, że tego typu "dewocjonalia patriotyczne" mogły być produkowane na skalę masową, nawet jeżeli projekt był mocno amatorski. Ciekawe jest także to, jak orzeł zawędrował na Dolny Śląsk. Bez dokładniejszej informacji o okolicznościach znalezienia, nie możemy nawet gdybać, czy to rzecz przywieziona przez polskich osadników, czy może niemieckie "trofeum wojenne"?

Dodałbym jeszcze, że twórca chyba wzorował się na orłach z marek polskich (np. 1/2 markowego i z 10-markowego emisji 1917). Ogonem przypomina też orła z pieczęci Rady Regencyjnej.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.