Jump to content
  • Announcements

• Jarpen Zigrin

Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
tomaszek

Czy wojska piastowskie umialy odczytywac pozycje z gwiazd?

Recommended Posts

Za pomocą przyrządów nawigacyjnych

A co wykorzystywały te przyrządy nawigacyjne?

przyrządów nawigacyjnych nie znanych w czasach Piastów

Nie twierdzę, że były one znane w czasach Piastów, za ich czasów nie znano nawet pojęcia długość i szerokość geograficzna, odniosłem się tylko do Twojego zdania:

Nie ma takiej możliwości,by za pomocą gwiazd odczytać jakąś pozycję.

Pancerny   

Ciała niebieskie ,których znano położenie o danej porze(tzw.pomiar w zenicie),ale tylko do określenia kierunku ruchu.Najstarszy przyrządem jaki mi przychodzi do głowy była -Róża Wiatrów-służyła do ustalania kierunku wiatru.Kompasy ,busole,Fajki Jakubowe służyły tylko określenia kursu.Dopiero chyba w XVII w skonstruowano sekstans do obliczenia położenia obiektu.

Nie twierdzę, że były one znane w czasach Piastów, za ich czasów nie znano nawet pojęcia długość i szerokość geograficzna, odniosłem się tylko do Twojego zdania:

O.K.

Capricornus napisał/a:

Ciała niebieskie

A więc jednak można było. :D

,Fajki Jakubowe służyły tylko określenia kursu.

Ja to znam pod nazwą Laski Jakubowej za jej pomocą określano szerokość geograficzną jej działanie polegało na mierzeniu kąta między horyzontem a Gwiazdą Polarną wartość kąta to właśnie szerokość geograficzna.

Dopiero chyba w XVII w skonstruowano sekstans

Znacznie wcześniej znano astrolabium.

Pancerny   
A więc jednak można było

Nie za czasów Piastów.Wziąłem pod uwagę ten okres.

Ja to znam pod nazwą Laski Jakubowej

Hmm... :oops:

Znacznie wcześniej znano astrolabium.

A nie znałem tego urządzenia,ale,że Europie pojawiło się dopiero w XIV...

Jak dla mnie to mogli wyczytywać północ z gwiazdy polarnej. Nic więcej. Nie możliwe jest to by zwykły śmiertelnik odczytał pozycję wroga z gwiazd.

W dniu 24.06.2007 o 11:32 AM, nazaa napisał:

Czy była odkryta... Wydaje mi się, że tak, ale na wskutek precesji, która zmienia położenie osi obrotu Ziemi w przestrzeni Gwiazda Polarna z czasów Piastów mogła nie być gwiazdą, którą my teraz nazywamy Gwiazdą Polarną, ale to nieco skomplikowana sprawa i w dodatku nie związana z tematem. Jakby nie było, astronomia od starożytności stała na dość przyzwoitym poziomie (nie licząc może tej nieszczęsnej teorii geocentrycznej...) i nie sądzę, by nikt nie wpadł na taki banał, że Gwiazda Polarna wskazuje północ.

Tylko co tu odkrywać? Widzieli jasny obiekt, który w zasadzie nie poruszał się po niebie.

Precesja ma miejsce ale jest to bardzo powolny proces, by kąt nachylenia ekliptyki do równika niebieskiego zmienił się o 1° trzeba czekać jakieś 8000 lat. Zatem, o ile około roku 7400 p.n.e. była to inna gwiazda (z gwiazdozbioru Herkulesa), to już my oglądamy tę samą gwiazdę co ludzie w czasach piastowskich. Na kolejną "zmianę warty" trzeba będzie poczekać jakieś 980 lat.

/za: B.Wszołek, A. Kuźmicz "Elementy astronomii dla geografów", Kraków 2009/

W dniu 6.01.2008 o 8:19 PM, Pancerny napisał:

Najstarszy przyrządem jaki mi przychodzi do głowy była -Róża Wiatrów-służyła do ustalania kierunku wiatru.Kompasy ,busole,Fajki Jakubowe służyły tylko określenia kursu.

W dniu 6.01.2008 o 9:13 PM, Capricornus napisał:

Ja to znam pod nazwą Laski Jakubowej za jej pomocą określano szerokość geograficzną jej działanie polegało na mierzeniu kąta między horyzontem a Gwiazdą Polarną wartość kąta to właśnie szerokość geograficzna.

Bo i nikt nie nazywał tego "fajką", przyrząd znany był w kilku wersjach co czasami oddawano przez inną nazwę, choć co do okresu średniowiecza nie był w tym konsekwencji. Prócz nazwy: laska Jakubowa (Jakuba), stosowano: laska krzyżowa, balastella, bella stella czy radius astronomicus. Tu kilka ciekawych uwag związanych z jedną z wersji nazwy tego instrumentu:

philoloblog.blogspot.com - "Balestela".

W dniu 7.01.2008 o 2:24 AM, Pancerny napisał:

A nie znałem tego urządzenia,ale,że Europie pojawiło się dopiero w XIV...

Formalnie to w Europie ów astrolab pojawił się dużo, dużo wcześniej. Tyle że w kręgu arabskim, za Pirenejami. A i w Zachodniej Europie pojawił się na długo przed XIV wiekiem, skoro używano go w szkole w Reims około XI wieku, a miał go przywieźć; właśnie zza Pirenejów; Gerbert z Aurillac, czyli późniejszy papież Sykstus II.