Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
adamhistoryk

Równoległe światy w literaturze światowej - rodzaje przejść

Rekomendowane odpowiedzi

Taka myśl mi przyszła do głowy. Poszukać w literaturze wejść w inny świat. W równoległy świat. Alicja Lewisa Carolla miała kapelusz, dzieci z "Opowieści z Narnii" przechodziły przez szafę, w "Ludziach jak bogowie" Wells wymyślił przejście przez mgłę. W cyklu o czarownicach i czarownikach Andre Norton aby bohater wszedł do równoległego świata każe mu usiąść na tron ( "Świat czarownic"). Są inne sposoby w literaturze światowej na przekroczenie progu innego świata, równoległego zarazem?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Speedy   

W opowiadaniu Johna Wyndhama "Dziewczyna z innego wymiaru" (Random Quest) (w antologii Kroki w nieznane) bohater doznaje urazu głowy w wypadku i budzi się w innym świecie.

Edytowane przez Speedy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Są inne sposoby w literaturze światowej na przekroczenie progu innego świata, równoległego zarazem?

Przyznam, że nie kojarzę... fantastykę traktuję jako lekturę dla odprężenia i nie przywiązuję wielkiej wagi do zapamiętywania jej szczegółów. Jednak z produkcji filmowych/TV kojarzę sposoby przechodzenia do innego "równoległego świata" za pomocą specjalnie skonstruowanych ku temu urządzeń, zapewne i w literaturze coś takiego występuje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Skoro udało się nam wyjaśnić, że kapelusz to jednak królicza nora, zajmijmy się tedy wellsowską "mgłą".

w "Ludziach jak bogowie" Wells wymyślił przejście przez mgłę.

Jak wiadomo, kiedy pan Barnstaple, umęczony zastępca redaktora pisma "Liberał", wreszcie zrealizował swą "gwałtowną potrzebę wypoczynku", dziwnym trafem trafił do Utopii. Problem w tym, że zanim tam trafił nie napotkał żadnej mgły, jak chce tego adamhistoryk.

Na początku wycieczki: "Dzień był słoneczny i wesoły, jeden z tych dni charakterystycznych dla wielkiej posuchy 1921 roku. Nie było ani trochę parno. W powietrzu unosiła się świeżość". Kiedy jego Mechaniczna Kąpiel Nożna (Mechanical foot-bath) została "spostponowana" przez wyprzedzającą ją limuzynę, nasz wycieczkowicz wpatrując się w pustą drogę widział jak: "wirowało tylko wzdłuż drogi w gorącym powietrzu kilka małych kłębów pyłu". Potem odniósł wrażenie, iż w coś uderzył, samochód wpadł w poślizg, towarzyszyć temu miał dźwięk: "taki sam dźwięk, jaki oznacza najwyższy punkt ciśnienia, ostry jak pęknięcie struny lutni". Zdało mu się, że odbił w stronę żywopłotu... i już był na szklanej drodze w Utopii.
Żadna naturalna czy nadnaturalna mgła nie miała udziału w dostaniu się do tej krainy.

Kiedy ją opuszczał by powrócić do dawnego swego dawnego świata: "rzucił ostatnie spojrzenie na wąwóz, a potem przeniósł je na szeroką perspektywę wielkiej doliny z jej jeziorami, basenami, tarasami (...) szerokimi zboczami zalanej słońcem uprawnej ziemi, na cały powabny krajobraz". Następnie aeroplanem, wraz z Lychnisem i Kryształem udał się w miejsce szklanej drogi, skąd zaczęła się jego przygoda w Utopii.

W jaki sposób miał opuścić ten świat? Oto Sungold:
"wyjaśnił w prostych słowach, co mu pozostaje do zrobienia. W poprzek drogi, tuż przy odbudowanym laboratorium, przeciągnięta była nitka,cienka jak pajęczyna.
- Nakieruj na nią samochód, żeby się zerwała - rzekł.
- To jest wszystko, co musisz zrobić. Potem weź ten czerwony kwiat i połóż go dokładnie w tym miejscu, gdzie ślady kół pokażą, którędy wjechałeś do swojego świata
".
Barnstaple zatem ruszył swym samochodem, a przy zetknięciu z nicią znów usłyszał dziwny odgłos: "podobny do pęknięcia cięciwy łuku", otworzył oczy... i już był na polu, przy zwykłej maidenheadzkiej drodze.
Żadna naturalna czy nadnaturalna mgła nie miała w tym udziału.
/wszystkie cytaty za: "Ludzie jak bogowie" w tłum. J. Sujkowskiej/

Gdzie zatem w tym wszystkim mgła pozwalająca przejść z jednego świata do drugiego?

Ja jej nie widzę, może błądzę we mgle...

Częstym motywem jest przemieszczanie się bohaterów: "z" i: "na" stronice książek, tudzież przedostawanie się do rzeczywistości filmowej (i odwrotnie).
W fantastycznym opowiadaniu Woody'ego Allena "The Kugelmass Episode", profesor nauk humanistycznych z brooklińskiego City College, przedostaje się do "Pani Bovary" Gustawa Flauberta, gdzie zresztą mocno nabałaganił. Udaje mu się to za sprawą chińskiej skrzynki, będącej w posiadaniu pewnego magika (magician-entertainer).

A by pozostać w klimatach bardziej historycznych i naszych rodzimych...
Romuald Traugutt za sprawą nowych wynalazków chce osiągnąć przewagę militarną. Koordynacją pozyskiwania pomysłów ma się zająć szef Departamentu Inżynierii Nowej - porucznik Edward Starosławski. Za sprawą wynalazku Jamesa Maxwella, czyli jego pianoli, która zamiast muzyki miała odgrywać "fragment elektromagnetycznej harmonii sfer", postanowiono udać się do równoległej "obok-Polski". Przewidywano, że w tym innym świecie pozyska się superbroń, którą przetransportuje się do pierwszej rzeczywistości. Rzecz spełzła na niczym, bo w "obok-świecie" Polska taką bronią nie dysponowała, a jej losy toczyły się całkiem podobnie jak w pierwszym świecie. A wszystko to zdarzyło się u Konrada Lewandowskiego w opowiadaniu "Orzeł bielszy niż gołębica".

/tamże, Warszawa 2013, s. 180/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.