Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
forumowicz

Pałace magnackie z symboliką antyczną

Recommended Posts

Szanowni Użytkownicy,

czy ktoś z Was widział pałac Krasińskich w Warszawie? A jeśli widział, to czy zwrócił uwagę? Niedawno odnowiony i wreszcie przykuwa uwagę.

Na stronie Biblioteki Narodowej jest krótki artykuł o jego historii http://bn.org.pl/palac/historia-palacu wraz ze zdjęciami.

Zwraca uwagę zwłaszcza jego nieziemska dekoracja. Czy znacie w Polsce przykłady innych pałaców magnackich o podobnej randze estetycznej? Z podobnymi zdobieniami? Z podobnego okresu. Ten pałac razem z ogrodem robią niesamowite wrażenie.

PS Czy ktoś wie, jako wklejać grafikę w tekst posta, a nie w załączniku? Bo mi wyskakuje komunikat, że „Nie możesz użyć grafiki o takim rozszerzeniu na tym forum

post-11552-0-12537300-1479818295_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie tylko pałac, ale i ogród wokół pałacu, jakby inny.

Tak, ogród doczekał się rewitalizacji bodajże rok wcześniej niż pałac. Nota bene oryginalny powstał także wcześniej niż sam budynek, bo około 10 lat przed rozpoczęciem się budowy. Można to zobaczyć na mapie w galerii pod adresem, który podałem (http://bn.org.pl/palac/historia-palacu). Widać, że dzisiejszy ogród powiększony został o ten, który przynależał na nim pierwotnie do pałacu Teppera-Duckerta przy ul. Długiej. W jego zachodniej części - bliżej dawnej ul. Nalewki są też pozostałości po pasażu Simonsa. Fascynujące miejsce. O rzeźbach na fasadzie napiszę wkrótce.

Edited by forumowicz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Grafię wstawiamy poprzez znak pod nazwą "Grafika", to ten jedenasty znak w linii: "B, I, U....".

A co jest wyjątkowego w antycznych nawiązaniach w tym pałacu?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tomasz N   

Trochę tego jest, kwestia bogactwa rodu, przekładająca się na skalę. Chociażby Sanguszków w Lubartowie czy Wielopolskich w Pińczowie.W warszawie też masz chociażby Mostowskich czy Działyńskich.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.