Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Lach71   
Czy to "Okopy Św. Trójcy"?

No pewnie! :arrow: Tak, to Okopy.

Ta wijąca się rzeka od północy to Zbrucz, który wpada do Dniestru. Wzdłuż Zbrucza przebiegała granica RP.

Twoja kolej!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

:arrow:

No dobrze, teraz proste pytanie. Co to za miejsce?

zagadka0605yk7.th.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ratel   

Fort Gdańsk-Wisłoujście... :mrgreen:

Ale z tymi okopami to się naszukałem, a niech Was. Do kroćset. :arrow:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Misiu - wstręciuchu!

Ty to akurat mogłeś sobie darować odpowiadanie i dać pograć innym, "cfaniaczku" jeden :)

No dobrze, moja wina, mogłem zastrzec, "pytanie nie dla Ratela", chociaż nie, bo to zamach na demokrację... :mrgreen:

Oczywiście, pytanie jest Twoje, bardzo dobra odpowiedź.

P.s.: A ja do "okopów" doszedłem z ukształtowania rzek właśnie, poza tym widać jeden z elementów na zdjęciu, podwójną bramę przy drodze. No i podpowiedź była trafna, z tą budową w jednym wieku i wykorzystaniem w drugim.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ratel   
Ty to akurat mogłeś sobie darować odpowiadanie i dać pograć innym, "cfaniaczku" jeden

Hehe. Oczywista, każdy z Trójmiasta zna odpowiedź... Nie mów, że jesteśmy sami... :)

A ja do "okopów" doszedłem z ukształtowania rzek właśnie, poza tym widać jeden z elementów na zdjęciu, podwójną bramę przy drodze. No i podpowiedź była trafna, z tą budową w jednym wieku i wykorzystaniem w drugim.

A ja się właśnie naszukałem do momentu, gdy pojawiła się druga podpowiedź... :?

A zatem, może nie do końca uczciwie, ale czas na moje zagadkowe miejsce:

zagadka001qk2.jpg

:roll:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lach71   
No i podpowiedź była trafna, z tą budową w jednym wieku i wykorzystaniem w drugim.

Wykorzystane te Okopy zostały tuż po wybudowaniu, do ryglowania Kamieńca Podolskiego, który odzyskano siedem lat po wybudowaniu Okopów, po podpisaniu pokoju karłowickiego w 1699 r. :)

Ale dopiero w następnym wieku cała Polska (a być może świat) usłyszał o ich istnieniu z racji obrony tego miejsca przez konfederatów barskich pod wodzą Kazimierza Pułaskiego. W tym kościele Rosjanie wyrżnęli pozostałych przy życiu rannych konfederatów: http://img527.imageshack.us/img527/1236/okopyhh9.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ale dopiero w następnym wieku cała Polska (a być może świat) usłyszał o ich istnieniu z racji obrony tego miejsca przez konfederatów barskich pod wodzą Kazimierza Pułaskiego.

No właśnie to miałem na myśli :D

Oderwanie Kamieńca Podolskiego wymusiło konieczność budowy nowej, ryglującej fortalicji i powstały Okopy Św. Trójcy, ale wsławiły się właśnie podczas Konfederacji. Poza tym rzeka biegła wschód-zachód, więc mógł to być tylko Dniestr, żadnych innych dużych obiektów w XVII wieku i znanych później nie zbudowano na terenie należącym do Polski przed wojną.

Pierwsza myśl w głowie, zakołatał mi Brześć, ale tylko na parę sekund :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ratel   
Zamek Krzysztopor koło Ujazdu

No, nie wiem czy uznajemy... poprawna odpowiedź brzmi:

Krzyżtopór :)

Ale ok. powiedzmy, że to był chochlik drukarski... :shock:

Piękny zamek, miał okien tyle, ile dni w roku, pokoi tyle, ile tygodni; sal wielkich tyle, ile miesięcy, a 4 narożne baszty odpowiadały liczbie kwartałów.

Jego makieta:

500pxkrzyztopormakietaef3.jpg[/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ale ok. powiedzmy, że to był chochlik drukarski...

Purysta językowy się znalazł :tongue:

Było łatwe, a teraz zobaczymy jak to zwiedzacie zabytki :)

Cóż to za miejsce?

zagadka0605axt4.th.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ratel   

Brama Lubelska - Twierdza Dęblińska

:tongue:

Ponieważ muszę znikać, pewny swej odpowiedzi podaję kolejne zagadkowe miejsce:

zagadka0435ag8.jpg

Co prawda nieproszony, ale podejrzewam Vissegerd, że mi wybaczysz... :roll:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

He, he, zamek Wewelsburg koło Padeborn :)

No i nie wiem, czy Ci wybaczę... ;P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Tak nawiasem mówiąc, on jeszcze stoi?

A co tam teraz jest?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Stoi, stoi, nawet dobrze się ma. Nie wiem co tam teraz jest, może muzeum terroru? Ratel pewnie będzie wiedział, zdaje się, że tam był :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.