Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
leonidas

Literatura - I wojna światowa

Rekomendowane odpowiedzi

Tematu o stronach www nie znalazłem, więc wrzucę link tutaj:

http://www.1914-1918.net/index.htm

Bardzo interesująca strona o armii brytyjskiej podczas WW. ODB, opisy bitew, historia rozwoju armii w trakcie wojny.

https://forum.historia.org.pl/viewtopic.php?t=5332

Proszę bardzo ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Leuthen   

Niedawno ukazały się materiały z konferencji "Znaki Pamięci", która odbyła się w Gorlicach 27.10.2007 r., a poświęcona była zachodniogalicyjskim cmentarzom wojennym z I wojny światowej. Nakład jest mały (300 egzemplarzy). Są tam m.in. następujące artykuły-referaty:

- Mirosław Łopata, Groby żydowskich żołnierzy Wielkiej Wojny w Galicji

- Maciej Dziedziak, Niezrealizowane projekty cmentarzy wojennych Dusana Jurkovica w Beskidzie Niskim

- Kamil Ruszała, Zachodniogalicyjskie cmentarze na pocztówkach wydanych przez Oddział Grobownictwa Wojennego. Projekty a ich realizacja

- Robert Kozłowski, Cmentarz wojenny nr 202 w Tarnowie. Historia i dzień dzisiejszy

Cena publikacji - 20 zł. Można ją nabyć za pośrednictwem Domu Polsko-Słowackiego w Gorlicach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Na pewno ciekawą pozycją dotyczącą I wojny św. jest praca Showaltera „Tannenberg 1914 Zderzenie Imperiów”.

Przez pierwsze 170 stron, autor omawia sytuację geopolityczną Prus Wschodnich, dając mnóstwo przykładów nadających pewnych „smaczków” do końcowej „potrawy”, jaką jest tytułowa bitwa.

Sam Tannenberg jest opisany w dość ciekawy sposób, choć razi mnie nazywanie niemieckich dywizji rezerwowych = zapasowymi. Najprawdopodobniej błąd w tłumaczeniu.

Pozdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

Ja bym tak wysoko pracy Showaltera nie oceniał. Wstępne rozważania zbyt wiele nie wnosiły do przebiegu działań. Dodatkowo autor wydawał się nie rozumieć na czym polega tradycja wojskowa i jak wyglądało tworzenie nowych pułków w armii niemieckiej - dał temu wyraz stwierdzając, że nowe pułki dostawały nagle jakieś dziwne nazwy. Przebieg bitwy, owszem interesujący, ale oparty głównie na pracy Theobalda von Schaefera, którą Showalter ostro we wstępie skrytykował oraz o historie pułkowe. Zakończenie, które dociągnął do Gorlic jest bardzo ogólnikowe i przez to pełne nieścisłości itp.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   
Ja bym tak wysoko pracy Showaltera nie oceniał.

Przepraszam, ale ja zwróciłem uwagę na to, że warto do niej sięgnąć. Nigdzie nie napisałem, że wysoko ją notuję.

Wiesz, dla mnie idealnie by było jakby wznowiono pozycję Zawadzkiego „Kampania Jesienna w Prusach Wschodnich” czy "Bitwa pod Komarowem 26 sierpnia - 2 wrzesnia 1914 roku" Izdebskiego.

Wszystkie te pozycje zostały wydane w okresie międzywojennym w serii: „Studja z Wojny Światowej 1914 – 1918”

Możliwe, że niektóre osoby na tym forum spotkały się z „Bitwą pod Lwowem” Pawlika, która to właśnie pozycja jest z tejże serii.

Niestety wydawca EURO-MEDIA zawiesił obecnie działalność, a ostatnia moja rozmowa telefoniczna z Panią Moniką - wydawcą, niestety tylko potwierdziła moje obawy, iż na razie nie ma co liczyć na wznowienie w/w serii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam!Czy szanowni forumowicze znają może jakąś literaturę na temat działań na Dalekim Wschodzie podczas WW?Konkretnie chodzi mi o działania Japończyków?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

W języku polskim w zasadzie top nie ma. Trochę może być u Wywerki-Prekurata i Gozdawy-Gołęviewskiego ["Pierwsza wojna światowa na morzu"]. Po niemiecku jest całkiem sporo fajnych rzeczy - nawet w toruńskiej bibliotece.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Krzysztofie i redbaronie, wprawdzie nie znam rosyjskiego, ale używam translatorów i da się to zebrać w całość i poczytać.Wielka szkoda,że pisze się niewiele po polsku o działaniach w tamtym rejonie.I chyba zacznę sobie przypominać niemiecki skoro piszę się po niemiecku na moje ulubione tematy.A prywatnie to mi się marzy pojechać do japońskich archiwów i zrobić tam kwerendę.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

Doszły do mnie słuchy (szpiegowałem na historykach ;) ), że na początku maja ma się ukazać książka naszego forumowego kolegi - Krzysztofa M. poświęcona "trzeciemu Ypres" czyli Paschendale (Passchendaele). Chyba wszyscy się zgodzimy, że będzie to z pewnością interesująca pozycja napisana przez autora dysponującego ogromną wiedzą.

Link do strony książki w zapowiedziach Infortu: http://ulisses.livenet.pl/infort/zapowiedzi.html

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Dokończyłem czytać lekturę Pawlika. Wymagająca, lecz przez to bardzo interesująca zarazem książka. Porobiłem mnóstwo własnych map, przez naszkicowanie niebieską i czerwoną kredką posunięć obu walczących stron, na skserowanej mapie Małopolski-Wschodniej. Bardzo polecam owy zabieg.

Pozdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   
Porobiłem mnóstwo własnych map, przez naszkicowanie niebieską i czerwoną kredką posunięć obu walczących stron, na skserowanej mapie Małopolski-Wschodniej. Bardzo polecam owy zabieg.

Pozdr.

Ciekawy sposób! Nigdy na to nie wpadłem, ale będę musiał wypróbować przy lekturze książki cierpiącej na niedosyt map, co niestety jest dość częste u nas.

Liczę, że jutro wezmę się za Feldzugsaufzeichnungen 1914-1918 generała Otto von Mosera. Zaczynał od dowódcy brygady a skończył na korpusie, więc całkiem niezła kariera, no nie? Do tego prowadził kursy dla wyższych dowódców w czasie wojny. Wiążę z nim spore nadzieje, oby mnie nie zawiódł!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.