Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
fraszka

Miejsca ciekawe historycznie

Rekomendowane odpowiedzi

fraszka   

Adamie, dziękuję, że odpowiedziałeś, ale chyba przeceniłeś mnie. Nie zgłębiam krajów, czytając o nich książki w stylu że zacytuję „najlepszy kraj na świecie“ z perspektywy własnej oraz samych Norwegów. Poddajemy dyskusji norweskie marzenie o utopii, dążenie do dobrobytu, tożsamość kulturową, odcięcie od Europy i jej fundamentalizmu rynkowego. Próbujemy zdiagnozować kondycję tej dość homogenicznej, praktycznie samowystarczalnej „wyspy”.. Jestem na czytanie takich tekstów zbyt egocentryczna. Wrażenia innych, są nie moje. Więc są dla mnie niezbyt interesujące.

Ja bym tylko chciała, żeby ktoś jeszcze, tak jak Gregsky napisał konkretnie - tam i tam, x km od Oslo jest to i to. I wtedy ja przemyślę czy warto, żebym jechała czy też nie.

Ale bardzo Ci dziękuję.

Secesjonisto i Furiuszu - nie znam Tyberiusza, nie wypowiadam się więc na temat jego tężyzny fizycznej. I stanu zdrowia. Mnie się On podoba, bo jeśli ma 14 lat i pisze z dorosłymi bez kompleksów tzn, że jest pewny siebie, przynajmniej onlinie, może ciut zarozumiały, ale wiecie? Fajne jest to, że Ci którzy Mu odpowiadają - kształtują Go. Ma wychowawców, jak kiedyś Aleksander Wielki. I może kiedyś Tyberiusz będzie Wielki? Bo forum.historgia.org to najlepsze, co mogło Mu się w necie przydarzyć :)

Secesjonisto - płynęłam rok temu promem z Norwegii do Szwecji i z powrotem. Razem jakieś 4-5 godzin. Oglądanie wody, wysepek, skałek, wody, nieba, wody, znowu skałek i jakiegoś domku na wysepce, no i wody - znowu - było fajne. Może 20 minut. Z nudów zwiedziłam sklep wolnocłowy i doszłam do wniosku że Norwegowie, mają poważny problem alkoholowy. Tak dużych zgrzewek piwa i takich ilości zgrzewek na wózkach pchanych przez Norwegów to ja w życiu nie widziałam. I w początkowym poście napisałam, że nie chcę oglądać fiordów ani łowić ryb wielkości małego wieloryba, bo takie tam się łowi. Innych zresztą też nie chcę łowić. Chcę zabytków materialnych

Edytowane przez fraszka

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady. Porównywanie mnie do Aleksandra Wielkiego, to jak porównywanie ameby z płetwalem błękitnym.

A co do forum to masz niepodważalną rację, droga Fraszko.

Zauważyć jednak muszę, że słowa Twoje są zacne i jestem nimi ogromnie zaszczycony.

Edytowane przez TyberiusClaudius

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
doszłam do wniosku że Norwegowie, mają poważny problem alkoholowy.

Fraszko, pewnie, ze tak! Przy obostrzeniach panujących w ich kraju mają problem i muszą kupować "na zaś".

Chcę zabytków materialnych

To trochę kiepsko bo to był bardzo biedny kraj. Niewiele tego nabudowali.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Adamie, dziękuję, że odpowiedziałeś, ale chyba przeceniłeś mnie. Nie zgłębiam krajów, czytając o nich książki w stylu że zacytuję „najlepszy kraj na świecie“ z perspektywy własnej oraz samych Norwegów. Poddajemy dyskusji norweskie marzenie o utopii, dążenie do dobrobytu, tożsamość kulturową, odcięcie od Europy i jej fundamentalizmu rynkowego. Próbujemy zdiagnozować kondycję tej dość homogenicznej, praktycznie samowystarczalnej „wyspy”.. Jestem na czytanie takich tekstów zbyt egocentryczna. Wrażenia innych, są nie moje. Więc są dla mnie niezbyt interesujące.

Ja bym tylko chciała, żeby ktoś jeszcze, tak jak Gregsky napisał konkretnie - tam i tam, x km od Oslo jest to i to. I wtedy ja przemyślę czy warto, żebym jechała czy też nie.

Ale bardzo Ci dziękuję.

Bardzo Cię proszę, Fraszko. Przyda się ( książka, którą zaproponowałem) - jak nie Tobie to komu innemu. Przecież po to jest to forum.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hirtshals.

W Hirsthals z dzieciakami - koniecznie Nordsøen Oceanarium (na ulicy Willemoesvej 2). Najlepiej w porze karmienia rybek w wielkim zbiorniku.

Link do angielskojęzycznej strony oceanarium.

Dla dzieciaków fajny będzie także park rozrywki Fårup Sommerland, ale to już mały kawałek od Hirsthals (niedaleko Løkken).

Romantyczne miejsce - to okolice Skagen, gdzie spotykają się wody mórz. Wiele lat temu (ok. sto) działała tam słynna grupa malarzy, inspirowanych morzem i grą światła.

W Aalborgu jest fajne ZOO.

Jeżeli dojedziesz do południowej Jutlandii - to najbardziej "średniowiecznym miastem" jest Ribe (niedaleko Esbjerga).

Natomiast jeśli lubisz "Gang Olsena", to wiem, gdzie są bunkry z "Gangu Olsena na Jutlandii". ;)

Edytowane przez Bruno Wątpliwy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Fraszko, skoro już Cię tak na Norwegie wzięło, to polecam Karl Ove Knausgarda. Jego dzieło Mein Kampf, chociaż źle się kojarzy, jest porównywane do dzieła Prousta. Mama właśnie czyta i poleca :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem czy dzieło Knausgårda można zwiedzić, a mamę Tyberiusza chyba oszukano, albo Tyberiusz znów niedokładnie zapoznał się z tytułem, bo to nie "Mein Kampf" a "Min kamp". Może lepiej dopytać się mamy zanim się coś napisze? W Norwegii nie obowiązuje język niemiecki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Ale, ale!

Jak byś trafiła do Stavanger to koniecznie odwiedź tamtejszą katedrę Da Ci pogląd na skalę norweskiego budownictwa średniowiecznego. Reklamowana jako jedna z największych (jeśli nie największa) w tym kraju a ma rozmiary starogardzkiej fary. Widziałem jeszcze katedrę w Trondheim ale po prawdzie to ze średniowiecze niewiele w niej jest. Większość to XIX "wariacje na temat".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fraszka   

Gregsky. Po Twoim ostatnim poście przejrzałam zdjęcia z Norwegii. I ... nie byłam w Żadnej katedrze. Jakoś chyba żadnej nie mijałam. Mieszkałam koło Oslo, pierwszy budynek od naszej strony to był meczet. W "mojej" wiosce (siedziba gminy) był jeden kościół, chcieliśmy obejrzeć od środka, ale był otwierany jakoś raz na tydzień i nie udało nam się wejść:( był wielkości większej kaplicy w Polsce:)

Edytowane przez fraszka

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Te koścółki to "bidne" są. Pamiętam kościół w Bergen. Ponoć wyposażenie to perła norweskiego baroku. No cóż, ten barok to taki "wioskowy". Na podstarogardzkich wioskach można zobaczyć podobne ołtarze. Z nieudolną symetrią. Figury z zachwianymi proporcjami. Ot takie "świątki".

Ale rozczulające...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Tak, są. Pisałem o nich wcześniej. Jeden jest w muzeum w Oslo a w miejscowości Heddal jest największy stavkirke.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fraszka   

Tym, ktorzy planuja odwiedzic Norwegie polecam muzeum w Eidsvoll, z 1,5-2 godziny jazdy od Oslo w kierunku Lillehamer. W 1814 r. w Eidsvoll została stworzona Konstytucja Norwegii. Muzeum jest pierwszym narodowym zabytkiem Norwegii. Muzeum jest bardzo skromne, ale Norwegowie sa z niego dumni. To tam tworzyla sie Norwegia po 434 latach nieistnienia w unii szwedzko dunsko norweskiej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.