Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Irek18

Alexander Wielki był Słowianinem

Rekomendowane odpowiedzi

Irek18   

Temat został zamknięty, gdyż ma znikomą wartość merytoryczną, nie oddaje w zupełności współczesnego stanu wiedzy, ani nie wyraża poglądów zespołu moderująco-administrującego forum. Czytasz na własną odpowiedzialność - Furiusz

Alexander Wielki był Słowianinem

Aleksander Wielki był starożytnym władcą o którym wiemy bardzo dużo, przynajmniej w porównaniu z innymi postaciami czasów starożytnych. Wydaje się on być postacią o najlepiej poznanej biografii, z racji fascynacji jaka wywoływał on u sobie współczesnych jak i wśród następnych generacji. Mimo wielu wzmianek pisemnych i świadectw materialnych, jedno umyka uwadze zarówno fachowców jak i laików. To mianowicie że wbrew ogólnie panującej opinii Aleksander Wielki nie był Grekiem a jego naród nie miał wiele wspólnego z kulturą grecką. Całe generacje historyków próbują nam wmówić jednak przeciwieństwo tego faktu robiąc z niego na silę Greka. Wprawdzie nadmienia się, że był on władcą Macedończyków, ale starożytną Macedonię nie traktuje się jako niezależny, kulturalny podmiot.

Takie podejście jest oczywiście do cna fałszywe.

Dalej tutaj:

http://krysztalowywszechswiat.blogspot.de/2015/06/alexander-wielki-by-sowianinem.html

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   
To mianowicie że wbrew ogólnie panującej opinii Aleksander Wielki nie był Grekiem a jego naród nie miał wiele wspólnego z kulturą grecką.

Nie był grekiem był Macedończykiem.

W jednym są jednak „historycy” zgodni, że w żadnym przypadku nie mogli być oni Słowianami. Ci mianowicie nie istnieli zdaniem tych „znafcuw“ przed 6 wiekiem naszej ery. Za to Europę zamieszkiwały w tym czasie niezliczone hordy niemieckojęzycznych Germanów.

No bo nie byli Macedończycy Słowianami. A co do niezliczonych hord niemieckojęzyzcnych German to nie wiem gdzie coś takiego pada, może poza wybujałą wyobraźnia autora blogu ale generalnie etnogeneza German ogranicza ich do kultury jastorfskiej zajmującej dość niewielki wycinek ówczesnej Europy. Warto sprawdzić.

Ze względu na olbrzymie podobieństwa kulturalne, polityczne i gospodarcze pomiędzy Trakami i Macedończykami musimy przyjąć, że również ci ostatni należeli do Słowian.

Jakież to są te olbrzymie podobieństwa kulturalne (chyba kulturowe)? Od kiedy podobieństwa gospodarcze albo polityczne świadczą o wspólnym pochodzeniu etnicznym?

Jak masz zamiar - w ogóle masz? - wykazać, że znane z traktatu hetyckiego imię Alaksandu to tak naprawdę tytuł?

„Wanax“ i „Łada“ co po pewnych skrótach i przesunięciach pojedynczych liter doprowadziło do powstania określenia władcy wśród plemion starożytnych Słowian czyli do określenia „Aleksander“

To jest majstersztyk, naprawdę - bierzesz trzy różne, niepodobne do siebie słowa, z różnych języków i tu sobie poprzestawiasz coś, tam dodasz i z wanax powstaje Aleksander. Na tej samej zasadzie weźmy imię Mosze, zamieńmy kilka liter, dodajmy parę i wyjdzie nam ... Stalin! Najzabawniejsze jest to w tym wszystkim, że w innych przypadkach wystarczy prosta zbieżność fonetyczna byś coś uznał za na pewno słowiańskie.

Słowo „sadala“ jest żeńską formą czasownika który znamy z języka polskiego jako „zadała” i ktory zachował się tylko wśród chłopów gdzie używa się go w znaczeniu „zadawać paszę dla zwierząt“

Ta bo nie zadajemy bobu, nie zadajemy pracy domowej.

Tak się zastanawiam Ty piszesz to humorystycznie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
Nie był grekiem był Macedończykiem.

Jaki tam Macedończyk?

Syn starego Filipskiego. Matka Ola córka Neptka.

Nasz jak byk!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"W tak zwanym Traktacie Alaksadu imię to zostało wymienione po raz pierwszy. Tak mianowicie nazywał się władca miasta Wilusy, utożsamianego obecnie z Troją.

(...)

Moim zdaniem imię Alaksadu nie było imieniem tego władcy ale określeniem jego funkcji i odpowiadało współczesnej nazwie król lub książę. Za takim podejściem przemawia to, że imię to występowało w starożytności wyłącznie wśród władców, a szczególnie upodobali je sobie władcy Macedońscy.

W starożytności władca był w pierwszym rzędzie personifikacją prawa i jego wykonawcą, w ramach nakreślonych przez społeczność".

"Dokładnie ten sam proces nastąpił wśród Hetytów i Greków którzy również połączyli te dwa znaczenia ze sobą jako „Wanax“ i „Łada“ co po pewnych skrótach i przesunięciach pojedynczych liter doprowadziło do powstania określenia władcy wśród plemion starożytnych Słowian czyli do określenia „Aleksander“. To określenie zatraciło z czasem swoje podstawowe znaczenie jako określenie władcy lub jego funkcji, a zaczęło funkcjonować jako indywidualne imię wśród rządzącej dynastii".

"Słowo „sadala“ jest żeńską formą czasownika który znamy z języka polskiego jako „zadała” i ktory zachował się tylko wśród chłopów gdzie używa się go w znaczeniu „zadawać paszę dla zwierząt".

1. Kiedy ktoś na poważnie zabiera się za skomplikowane wywody etymologiczne to powinien zwrócić uwagę, że nie: "Alaksadu" a "Alaksandu" (Alaksandus).

2. Skoro "Aleksander" było tak popularnym mianem to nie będzie kłopotu z wymieniem władców o tym imieniu sprzed panowania Aleksandra Macedońskiego, ja znam dwóch (ale jestem w tej dziedzinie zupełnym laikiem) zatem z chęcią poznam innych.

3. Możemy poznać gdzie w źródłach odnotowuje się miana władców plemion słowiańskich które są zbliżone do: "Wanax"+"Łada"?

4. Możemy poznać w jakich źródłach jest poświadczona forma: "sadala" i z jakiego ów zapis jest roku?

5. Nie jest prawdą, że forma "zadała" jest znana tylko chłopom w "znaczeniu zadawać paszę". Ja znam formy: "zadała ból", "zadała bobu" (może warto zajrzeć do Sapkowskiego i zobaczyć co rzecze Donimir z Troy?), "zadała kłam", "zadała szyku"...

4. Nie jest prawdą, że imię Aleksander w starożytności przypisane było tylko do władców, vide: Aleksander z Seleucji (uczeń Faworinusa), Aleksander z Afrodyzji, żaden z wymienionych władcą nie był.

No to teraz ja:

Aleksander - w tym imieniu odnajdujemy zasadnicze funkcje władcy: stanowienie prawa i władzę/bądź posiadanie.

Należy imię to rozbić na: "A+leks+sand+er". Zbitka "ss" z czasem się uprościła i mamy jedno "s", "leks" to oczywiście "lex"=prawo, "sand" to oczywiście piasek.

Zatem mamy tego który: "stanowi prawo i posiada", możliwa interpretacja drugiego członu: posiada tylu poddanych co ziaren piasku na ziemi. Możliwy jest też związek ze staroangielskim "sand-yrðling" co by znaczyło, że "posiada tyle ziem niczym super oracz". Nie trzeba chyba dodawać rzeczy oczywistych, że to Słowianie skolonizowali wyspy późniejszego Albionu.

Końcówka "-er" to oczywiście typowe dla języków słowiańskich rozwiązanie wskazujące na osobę wykonującą jakąś czynność, tu akurat: stanowienie prawa i posiadanie/sprawowanie władzy nad ludźmi/ziemią. Pozostaje nam początkowe: "A", wiadomym jest, że jest to pierwsza litera większości alfabetów, a kto jest pierwszym pośród wszystkich mieszkańców danej krainy - jak nie jej władca.

Aleksander Brückner przytaczał kiedyś fragment ze zbioru kazań z 1453 r. tyczący się legendy o św. Jerzym, wspomniano tam o cesarzu rzymskim o imieniu Decianus. Co prawda nie było takiego, za to był takowy trybun i prokurator. Anonimowy autor objaśnił po łacinie, że ów Decianus wywodzi się od pewnego wieśniaka (: "albo Deczek") ze wsi Koniuszy, pod Proszowicami. W ten sposób Słowianie stali się cesarzami rzymskimi. Myślę, że to dobry zaczyn by udowodnić, że Rzymskie Imperium stworzyli Słowianie.

Korci mnie teraz by w nowym wątku uzasadnić, że władcami pradawnego Egiptu byli Słowianie, a ściślej protoplaści naszych Polan. Zważywszy na karkołomne i piramidalne duby smalone jakie potrafią zaserwować niektórzy rodacy, tylko nasi protoplaści mogli pobudować piramidy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jakober   

:thumbup: No a jakżeby inaczej! "To ten cham - on" Egipcjanom-Słowianom kazał te piramidy stawiać!

Ja się zastanawiam, jak Irek podejdzie do swojego imienia... Czy pochodzi ono z greki, która według Ireneusza nie istniała zanim nie wymyślili jej Słowianie, czy też może ma w sobie wydźwięk germański, który według Irka jest również dziką odroślą języka Słowian? Bo w moim odczuciu, idąc tokiem (wy)myślenia tych piramidalnych bzdur, bliżej niż do eirenaios jest Irkowi do irre...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   
Skoro "Aleksander" było tak popularnym mianem to nie będzie kłopotu z wymieniem władców o tym imieniu sprzed panowania Aleksandra Macedońskiego, ja znam dwóch (ale jestem w tej dziedzinie zupełnym laikiem) zatem z chęcią poznam innych.

Czyli dwóch wcześniejszych Aleksandrów macedońskich jak się domyślam - tu jestem w stanie od ręki dodać jeszcze dwóch - Aleksandra z Pherae który był tyranem miasta Pherae i władcą związku tesalskiego zmarły w 358 roku oraz Aleksander I z Epiru tudzież Molossos panował 342 -330. Na temat pierwszego pana wiele nie mogę powiedzieć natomiast wydaje się, że koincydencja Aleksander Wielki - Aleksander z Epiru nie musi być przypadkowa, warto pamiętać, że siostrą Aleksandra Molossosa była Olimpias matka Aleksandra Wielkiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Irek18   

Czyli dwóch wcześniejszych Aleksandrów macedońskich jak się domyślam - tu jestem w stanie od ręki dodać jeszcze dwóch - Aleksandra z Pherae który był tyranem miasta Pherae i władcą związku tesalskiego zmarły w 358 roku oraz Aleksander I z Epiru tudzież Molossos panował 342 -330. Na temat pierwszego pana wiele nie mogę powiedzieć natomiast wydaje się, że koincydencja Aleksander Wielki - Aleksander z Epiru nie musi być przypadkowa, warto pamiętać, że siostrą Aleksandra Molossosa była Olimpias matka Aleksandra Wielkiego.

Parys

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

No to mamy całych pięciu z czego jeden mityczny. Do tego Aleksander III Macedoński razem 6 osób, niezbyt to wiele by potwierdzało tezę o przejęciu imienia jako nazwy funkcji (jak Cezar). Gdyby się przyjrzeć epirockiej dynastii Ajakidów okazałoby się, że Aleksandrów (jak wskazuje Aleksander I) tam jak na lekarstwo, ba nawet zbliżonych imion mało czy to u postaci realnych czy mitycznych. U macedońskich Argeadów też imię Aleksander pojawia się późno bo w 1 połowie V wieku aC - czemu? Wydaje mi się też, że bliska koincydencja czasowa Aleksandra Molossosa i Aleksandra Wielkiego nie jest zbiegiem okoliczności a świadomą grą propagandową Filipa i Olimpias, być może można by tu dodać Aleksandra z Feraj, choć tu bym był ostrożnym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Parys nie pełnił funkcji władcy.

No i trzeba objaśnić pewną niekonsekwencję, raz przekonuje się nas, że dawni Grecy to Słowianie. Potem przekonuje się nas, że Grecy to nie Macedończycy. A zarazem, że Macedończycy to Słowianie.

A poza rzucaniem kolejnych imion objaśni nam Irek18 inne kwestie językowe, tylko tak rzetelniej z podaniem skąd zaczerpnął materiał językowy, kiedy był poświadczony, jakie są przykłady przechodzenia jednej formy w drugą?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.