Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Anonimowy

Kontrowersyjne wyjątki z historii Kościoła w średniowieczu

Recommended Posts

O czym 90% chrześcijan nie wie...

Może trochę długie, ale ciekawe:

120 r. - Pierwsze wzmianki o używaniu wody święconej do "wypędzania duchów" nieczystych

157 r. - Po raz pierwszy zastosowano formy pokuty

II wiek - Święty Klemens z Aleksandrii pisał, "Każda kobieta powinna być przepełniona wstydem przez samo tylko myślenie, że jest kobietą".

III wiek. - Aż do III wieku wyznawcy chrystianizmu nie słyszeli o wieczystym dziewictwie Maryi. Ewangelia Mateusza informuje, iż Józef "nie zbliżał się do Maryi, aż porodziła Syna". ("Zbliżenie się" oznacza w Biblii małżeńskie współżycie.)

200 r. - Ustanowiono "stan duchowny" przez wprowadzenie ordynacji. Chrześcijanie zostali podzieleni na duchownych i laikow - przedtem wszyscy byli na równi , jednocześnie będąc braćmi i kapłanami przed Bogiem.

220 r. - Przyjęto dogmat o konieczności pewnych czynności kościelnych, niezbędnych do zbawienia.

250 r. - Wprowadzono naukę o wiecznych mękach.

312 - Bitwa pod mostem mulwijskim - Chrześcijaństwo staje się jedna z religii państwowych pogańskiego Rzymu. Powstanie Instytucji Kościoła Katolickiego. Początek prześladowania i mordowania niechrześcijan.)

321 r. - Cesarz Konstantyn nakazuje święcić niedziele zamiast dotychczasowej soboty. (na pamiątkę zmartwychwstałego rzymskiego boga Mitry)

325 r. - Cesarz Konstantyn na soborze nicejskim ustanawia kanon pisma "świętego" i "dwójcę świętą" awansując Jezusa do miana Boga. Jezus z Betlejem ma zastąpić dotychczas czczonego Mitrę.

330 r. - Wprowadzenie czczenia zmarłych "świętych" i ich relikwii

360 r. - Wprowadzenie zwyczaju czczenia aniołów

381r. - Do obowiązującej dotychczas konstantynskiej "Dwójcy Świętej" cesarz Teodozjusz dołączył trzecią osobę tzw." Ducha Świętego". Działo się to na soborze w Konstantynopolu

431 r. - Wyrażenie Xristo Tokos - Matka Chrystusa - zostało zastąpione na Teo Tokos - Boga Rodzica.

449 r. - Papież Leon I wprowadza prymat biskupa Rzymu.

539 r. - Ustanowiono władzę papieży oraz ofiarę mszy świętej

VI wiek. - Chrześcijański filozof Boethius, pisał "Kobieta jest świątynią zbudowaną na bagnie". W VI wieku na soborze w Macon biskupi głosowali nad problemem, czy kobiety mają dusze, a w X wieku Odo z Cluny głosił, że "Obejmować kobietę to tak jak obejmować wór gnoju..."

593 r. - Papież Grzegorz I wprowadził wiarę w czyściec, dla uzdrowienia finansów kurii rzymskiej poprzez sprzedaż odpustów od kar czyśćcowych.

600 r. - Wprowadzenie "godzinki" do M.B. oraz łacinę do liturgii.

715 r. - Wprowadzono modlitwy do Marii Panny oraz świętych.

726 r. - W Rzymie zaczęto czcić obrazy.

783 r. - Nastał zwyczaj całowania nóg papieża.

813 r. - Ustanowiono Święto Wniebowzięcia N.M.P.

993. r. - Papież Leon III zaczął kanonizować zmarłych.

1000 r. - Ustanowiono Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny.

1015 r. - Wprowadzono przymusowy celibat dla duchownych aby rozwiazac problem przejmowania spadkow przez ich rodziny .(Przedtem duchowni mieli zony i dzieci)

1077 r. - Papież Grzegorz VII ustanowił "klątwę"

1095 r. - Papież Urban II wezwał rycerzy Europy do zjednoczenia i marszu na Jerozolimę. Zainicjował w ten sposób pierwsza wyprawę krzyżową.

1099 r. - Masakra Muzułmanów i Żydów w Jerozolimie. Kronikarz Rajmund pisał: "Na ulicach leżały sterty głów, rąk i stóp. Jedni zginęli od strzał lub zrzucono ich z wież; inni torturowani przez kilka dni zostali w końcu żywcem spaleni. To był prawdziwy, zdumiewający wyrok Boga nakazujący, aby miejsce to wypełnione było krwią niewiernych." XII wiek. Uczony i filozof, święty Tomasz z Akwinu głosił, ze zwierzęta nie mają życia po śmierci ani wrodzonych praw, oraz że "przez nieodwołalny nakaz Stwórcy ich życie i śmierć należą do nas".

1116 r. - Sobór Laterański ustanowił spowiedź "na ucho"

1140 r. - Ułożono i przyjęto 7 sakramentów świętych.

1204 r. - Zaczęła działać Święta Inkwizycja. Słudzy kościoła zamęczyli lub spalili żywcem setki tysięcy ludzi. Piece służące do palenia ludzi, takie jakie były budowane w XX wieku przez nazistowskich Niemców, po raz pierwszy stosowane były przez chrześcijańską inkwizycję

1204 r. Papież Innocenty III wysłał armię krzyżowców do Konstantynopola: Żołnierze Chrystusa zdobyli Konstantynopol, z zaciekłością grabiąc i mordując mieszkańców. Następnie plądrują i palą miasto. Według relacji kronikarza Geoffrey'a Villehardeuin'a, nigdy przedtem, od stworzenia świata, nie wywieziono z miasta tylu bogactw.

1208 r. Innocenty III zaoferował każdemu, kto chwyci za broń, oprócz prolongaty spłat i boskiego zbawienia, również ziemie i majątek heretyków i ich sprzymierzeńców, rozpoczęła się Krucjata Albigeńska, której celem było wymordowanie Katarów. Szacuje się, że Krucjata Albigezjańska pochłonęła milion istnień ludzkich, nie tylko katarów, ale dotknęła większą część populacji południowej Francji.

1229 r. - Papież Grzegorz IX zakazał czytania Biblii pod sankcja kar inkwizycyjnych.

1231 r. - Nakaz papieski zalecał palenie heretyków na stosie. Pod względem technicznym pozwalało to uniknąć rozpryskiwania się krwi.

1244 r. - Na soborze w Narbonne zdecydowano, aby przy skazywaniu heretyków nie oszczędzano mężów ze względu na ich żony, ani żon ze względu na męża, ani też rodziców ze względu na dzieci. "Wyrok nie powinien być łagodzony ze względu na chorobę czy podeszły wiek . Każdy wyrok powinien obejmować biczowanie."

1263 r. - Zatwierdzono przyjmowanie komunii pod jedna postacią.

1264 r. - Ustanowiono uroczystość Bożego Ciała

1275 r. - Pojawiły się dyskusje na temat płacenia daniny. W odpowiedzi papież ekskomunikował całe miasto, Florencję. XIV wiek - Wybucha epidemia czarnej śmierci, Kościół wyjaśniał, że winę za ten stan rzeczy ponoszą Żydzi, zachęcając przy tym do napaści na nich

1311 r. - Papież Klemens V jako pierwszy ukoronował się potrójna korona władcy

1377 r. - Robert z Genewy wynajął bandę najemników, którzy po zdobyciu Bolonii ruszyli na Cessnę. Przez trzy dni i noce, począwszy od 3 lutego 1377 roku, przy zamkniętych bramach miasta, żołnierze dokonali rzezi jego mieszkańców. W 1378 roku, Robert z Genewy został papieżem i przyjął imię Klemensa VII

1450-1750 r. - Okres polowania na czarownice. Straszliwymi torturami zamęczono setki tysięcy kobiet posądzanych o czary.

1484 r. - Papież Innocenty VIII oficjalnie nakazał palenie na stosach kotów domowych razem z czarownicami. Zwyczaj ten był praktykowany przez trwający setki lat okres polowań na czarownice

1492 r. - Kolumb odkrył Amerykę. Inkwizycja szybko postępuje śladami odkrywców. Tubylców, którzy nie chcieli nawrócić się na wiarę chrześcijańską, palono na stosach.

1493 r. - Bulla papieska uprawomocniła deklarację wojny przeciwko wszystkim narodom w Ameryce Południowej, które odmówiły przyjęcia chrześcijaństwa.

1563 r. - Ustalono, ze tradycja Kościoła jest ważniejszym źródłem objawienia od Słowa Bożego.

1572 r. - We Francji 24 sierpnia w masakrze znanej pod nazwą Dnia Świętego Bartłomieja zamordowano 10 000 protestantów. Papież Grzegorz XIII napisał potem do króla Francji Karola IX: "Cieszymy się razem z tobą, że z Boską pomocą uwolniłeś świat od tych podłych heretyków"

1650 r. - W Nowej Anglii prawnie zakazano noszenia ubrań z "krótkimi rękawami, gdyż mogłyby zostać odsłonięte nagie ramiona". Chrześcijanie zaczęli uważać, że wszystko, co zwraca uwagę na świat fizyczny jest bezbożne.

1852 r. - Wprowadzono nabożeństwo majowe do N. M. P.

1854 r. - Wprowadzono dogmat o tzw. Niepokalanym Poczęciu N.M.P.

1855 r. - Sprzeciw Kościoła wobec Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Kościół głosił iż "wolność to bluźnierstwo, wolność to odwodzenie innych od prawdziwego Boga. Wolność to mówienie kłamstw w imię Boga". Wcześniej ,do Kongresu Stanów Zjednoczonych kościół wniósł projekt ustawy zabraniającej wydobywania z łona ziemi ropy naftowej, którą Bóg tam umieścił, aby czarci w piekle mieli czym pod kotłami palić

1870 r. - Wprowadzono dogmat o nieomylności papieża.

1950 r. -W petycji do Watykanu, katolicy proszą o dogmatyzację fizycznego wniebowzięcia Maryi. W odpowiedzi Watykan uchwala dogmat o wniebowzięciu N. M. P.( w Ewangeliach nie ma słowa o tym).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sarmata   

Bój sie Boga, człowieku! Takich bzdur dawno nie widziałem. Tego typu uproszczenia zakłamują historię!! Nawet nie doczytałem całości bo tak mnie nosi przed monitorem, że brakuje mi powietrza. I Ty się specjalizujesz w średniowieczu? I pewnie uważasz, że to okres ciemnoty, co?

Obiecuję po sesji egzaminacyjnej zająć się tym postem tzn. wyjaśnić powyższe fakty w świetle większego krytycyzmu. Ciebie zaś, miły bracie, proszę o podanie źródła, chyba, że to jakiś podręcznik z lat 1945-1956 w Polsce...

Taki na przykład dogmat o nieomylności papieża dotyczy TYLKO TEOLOGII, SPRAW WIARY. Nie znaczy to, że jak papież powie "wojna skończy się za rok" to się skończy, chodzi tu o obecność Ducha Świętego w Kościele który sprawia, że w sprawach Ewangelii, w sprawach religii papież nie może się mylić. Może to ktoś uznać za głupię, ale na tym polega wiara katolicka - na pewnej nadnaturalności niektórych zjawisk. Ja tylko weryfikuje pogląd jakoby nieomylność papieża była nieograniczona. Powtarzam - dotyczy to tylko spraw WIARY.Jest to zresztą charakterystyczne dla KAżDEJ RELIGII, że jej zwierzchnik jest powszechnie uznawany i nie można podważyć jego słów.

Co do początków procesów o czarownice... Fakt, spalono setki tysięcy kobiet, ALE GłóWNIE W KRAJACH PROTESTANCKICH!!! Co do tego mają katolicy? Oskarżenie o czary nie było domeną inkwizycji... Naprawdę przydałoby się coś więcej niz stalinowskie podręczniki...

Co do fragmentu:

1493 r. - Bulla papieska uprawomocniła deklarację wojny przeciwko wszystkim narodom w Ameryce Południowej, które odmówiły przyjęcia chrześcijaństwa.
to muszę się lepiej zapoznać z tekstem bulli, bo coś mi tu czuć uproszczeniem, ale trzeba zwrócić uwagę, że PROTESTANCI INDIAN NIE UZNAWALI W OGóLE ZA LUDZI WYKLUCZAJąC JAKąKOLWIEK ASYMILACJE.PROTESTANCI UZNAWALI INDIAN NIEMAL ZA ZWIERZęTA!!! Jak to się ma do określenia przez Kościół Indian jako narodów? Spójrzmy na XV/XVI wiek z ówczesnej perspektywy, przy wierze w potwory, bestei, przy okdrywaniu nieznanych lądów, przy nierozwiniętych badaniach naukowych, antropologii, biologii itp. posunięcie Kościoła było zdecydowanie nowoczesne.
1650 r. - W Nowej Anglii prawnie zakazano noszenia ubrań z "krótkimi rękawami, gdyż mogłyby zostać odsłonięte nagie ramiona". Chrześcijanie zaczęli uważać, że wszystko, co zwraca uwagę na świat fizyczny jest bezbożne

Chodzi tu o protestantów, a napisałeś, że katolik powinien to wiedzieć. Tu zaś mowa o chrześcijanach w ogóle co jest FAłSZEM. Purytanie słyną z rygorystycznego podejścia do doczesnych spraw, podobnie jak gnostycy. A jak ma się do tego co napisałeś encyklika papieża Leona XIII rerum novarum?

325 r. - Cesarz Konstantyn na soborze nicejskim ustanawia kanon pisma "świętego" i "dwójcę świętą" awansując Jezusa do miana Boga. Jezus z Betlejem ma zastąpić dotychczas czczonego Mitrę.

Jeśli się nie mylę, to takie opracowanie funkcjonuje w "Strażnicy", piśmie świadków Jechowy...Szkoda, że nie wspomniałeś nic o niejakim Ariuszu, jeśli się go wytnie z soboru to faktycznie może to zabrzmieć w ten sposób, starajmy się jednak nie pomijać faktów...

726 r. - W Rzymie zaczęto czcić obrazy
Ech... To też jak z ariańskiego albo świadkowojechowego(?:wink:) opracowania. Kwestia "czczenia obrazów" powinna być w ogóle inaczej formułowana, dotyczy Pisma Świętego, a nie konkretnego wydarzenia. I niby o co chodzi z tym, że "zaczęto czcić obrazy"? Dekret? Uchwała soboru? Czy może pierwsza wzmianka? Trudno mi się do tego ustosunkować jako do faktu historycznego, teologicznie ma to swoje proste wytłumaczenia którego nie przytaczam, bo to forum historyczne i chyba nie ma takiej potrzeby, jak ktoś założy odpowiedni temat to możemy podyskutować.

Dużo trzeba sił by na wszystko odpowiedzieć.Myślę, że każdy historyk który ma rozwinięte formy warsztatowe potrafi na to wszystko spojrzeć krytycznie i już w samym tekscie wychwycić sprzeczności.

Nie mam teraz czasu i materiałów by rozprawić się z powyższymi uproszczeniami i lub - po prostu - zakłamaniami. Po sesji chętnie podyskutuję. Chciałbym tylko nadmienić, że choć jestem katolikiem to widzę sporo błędów Kościoła i pewne rzeczy budzą we mnie wątpliwości jednak nigdy w formułowaniu ich nie kierowałem się takimi propagandowymi chwytami jak te w powyższym poście.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tez uwazam ze sprawy Kosciola zwlaszcza sredniowiecznego sa niekiedy nadnaturalne , fantastyczne . Wazne zeby wspolczesny katolik dostrzegal to bo inaczej mamy do czynienia z niezlym dewota / dewotka ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sarmata jak Ci brakuje powietrza to nie moja wina. Forum jest po to zeby podawać informacje i je weryfikować. Jeśli się nie zgadzasz to wypisz poprawki i nie ma problemu. Sam jestem bardzo ciekawy, bo szczerze mowiac nie jestem przekonany co do prawdziwości tych dat. Czekam na edycje po Twojej sesji egzaminacyjnej, na której życzę Ci powodzenia. Pozdrawiam!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sarmata   

Ufff. Widzę, że nie mam do czynienia z kimś zawziętym. Podaj bracie źródło bom ciekaw! A brak powietrza, cóż... Piszesz temat o nazwie " o czym 90% katolików nie wie" i z kontekstu wynika jakoby te rzeczy o Kościele katolickim źle świadczyły. Wchodzę w temat bo zapowiada się ciekawie a tam dłuuuga lista pomówień. Szok. Ale po twoim drugiem poście już mi przeszło. A mam poprawkę z historii powszechnej, więc zabiorę się za to raczej pod koniec lutego :tongue: Dzięki za wsparcie w sesji i pozdrawiam wszystkich.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ciekawy   

Ja mam taka drobna uwagę:

Chodzi tu o protestantów, a napisałeś, że katolik powinien to wiedzieć

Zarówno protestanci, jak i prawosławni, grekokatolicy czy rzymskokatolicy są chrześcijanami. Różnice uwidaczniają się w odprawianiu liturgii, zwyczajach, świętach, etc., ale wszyscy korzystaja z tego samego Pisma Świętego, i wierzą w tego samego Boga. (wszystkie te wyznania posiadaja wspólny rdzeń). IMHO - tytuł więc powinien brzmieć: "O czym 90% chrześcijan nie wie", i nie było by sporu...

pzdr.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Źródło: To jest strona o ciekawostkach i zjawiskach paranormalnych, ale ten post sie ciekawostek dotyczy, a strona to: www.ciekawi.blox.pl

Pozdrawiam serdzecznie wszystkich!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ramirro   

W kościele rzymskokatolickim uzywa się opłatków i białego wina, a w kościele greckokatolickim chela i czerwonego wina. Sa to jednak mało istotne zmiany. W kościele prawosławnym obowiązuje kalendarz juliański, dlatego istnieje przesunięcie wszystkich świąt o 13 dni. W 1965 roku przedstawiciele kościoła grecko i rzymsko -katolickiego uznali schizmę wchodnią za winę obu stron i zrzucili klątwy... xD

[ Dodano: 2007-09-09, 03:03 ]

W kościele rzymskokatolickim uzywa się opłatków i białego wina, a w kościele greckokatolickim chela i czerwonego wina. Sa to jednak mało istotne zmiany. W kościele prawosławnym obowiązuje kalendarz juliański, dlatego istnieje przesunięcie wszystkich świąt o 13 dni. W 1965 roku przedstawiciele kościoła grecko i rzymsko -katolickiego uznali schizmę wchodnią za winę obu stron i zrzucili klątwy... xD :wink:

Share this post


Link to post
Share on other sites
lukass   
W kościele rzymskokatolickim uzywa się opłatków i białego wina

Czerwonego również się używa, jednak ze względów estetycznych (po każdej mszy trzeba by było prac te szmatkę do wycierania kielicha, bo by się szybko brudziła) używa się białego.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

Anonimowy, wyjątki które podałeś miały miejsce, ale bez swojego kontekstu dziejowego nijak się mają do całej specyfiki średniowiecza i późnego antyku.

Trzeba było by zrozumieć całą tę epokę. "Młot na czarownice" powstał dopiero w XV wieku. Najwięcej palono w czasach nowożytnych kobiet. W średniowieczu też palono - ale nie tak dużo jak później.

Religię chrześcijańską wytworzono jeszcze w dobie późnego antyku. W tym też czasie popularne wśród ludzi było życie pustelnicze i asceza. Zresztą pisma Ojca Kościoła Bazylego Wielkiego wskazują, że biskupi potępiali spłaszczone zachowania chrześcijan co do nowej ich wiary.

Share this post


Link to post
Share on other sites

a ty, Anonimowy, myślisz, że co? Że jak ktoś ma potknięcia to już zły, czy co? Że nie powinno się ufać Kościołowi bo rożne rzeczy z czasem w nim przychodziły i miał potknięcia? Popatrz lepiej na siebie... Kościół tworzą ludzie i dlatego właśnie ma on swoje wybryki i nie jest w nim wszystko ustanowione od jednej chwili i niezmienne

Share this post


Link to post
Share on other sites
riv   

Te informacje, które podaje Anonimowy są trochę wyssane z palca...

1.

321 r. - Cesarz Konstantyn nakazuje święcić niedziele zamiast dotychczasowej soboty. (na pamiątkę zmartwychwstałego rzymskiego boga Mitry)

Bzdura totalna! Chrześcijanie od zawsze świętowali niedzielę- jako pamiątkę zmartwychwstania!

Mitra nie jest bogiem rzymskim!

Mitra nie zmartwychwstał! Pierwszy raz słyszę, żeby Mitra umarł!! Skąd takie informacje?

Mitra jest Bogiem Zaratustrianizmu wg którego Mitra jest jedną z głównych emanacji Ahura-Mazdy(mowa tu o odmianie Perskiej nie Hinduskiej)

Święta księga to Awesta

Dzieli się ona na 5 części, a te na rozdziały:

Yasna

Gatha

Visparat

Vendidad

Jaszty

Nyayisan

Chorda Awesta

Najważniejszy to Gatha.

Myślę, że na nagrodę nobla zasłuży ten, kto tam wyczyta coś o zmartwychwstaniu!

Autorowi twoich informacji się mocno w głowie pomieszało!( pewnie mu się pomieszała niedziela z Bożym Narodzeniem- bo to święto jest publicznie obchodzone od Konstantyna a nie niedziela).

A ponadto ewidentnie myli Mitre z Sol Invictus!

Wypada coś wiedzieć na temat zaratustrianizmu zanim zacznie się pisać takie bzdury.

2.

1077 r. - Papież Grzegorz VII ustanowił "klątwę"

Znowu bzdura! Ludzie- każdy kto coś wie na temat schizmy wschodniej to wie że : w 1054 Papież i Patriarcha obłożyli się klątwami!!

Albo obłożyli się klątwą 30 lat przed jej powstaniem, albo w ogóle nie ma czegoś takiego jak "schizma wschodnia"!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wołodia   
1493 r. - Bulla papieska uprawomocniła deklarację wojny przeciwko wszystkim narodom w Ameryce Południowej, które odmówiły przyjęcia chrześcijaństwa.

Pozwole sobie zacytowac Normana Daviesa:

"...papież Pawel III oswiadczyl w dekrecie z 1537 roku,ze >>wszyscy Indianie sa prawdziwymi ludzmi, zdolnymi nie tylko pojac katolicka wiare,ale (...) z wielkim upragnieniem oczekujacymi chwili jej przyjecia<<

1377 r. - Robert z Genewy wynajął bandę najemników, którzy po zdobyciu Bolonii ruszyli na Cessnę. Przez trzy dni i noce, począwszy od 3 lutego 1377 roku, przy zamkniętych bramach miasta, żołnierze dokonali rzezi jego mieszkańców. W 1378 roku, Robert z Genewy został papieżem i przyjął imię Klemensa VII
"

Nalezaloby dodac ze Klemes byl antypapiezem

Share this post


Link to post
Share on other sites
riv   
riv napisał/a:

1377 r. - Robert z Genewy wynajął bandę najemników, którzy po zdobyciu Bolonii ruszyli na Cessnę. Przez trzy dni i noce, począwszy od 3 lutego 1377 roku, przy zamkniętych bramach miasta, żołnierze dokonali rzezi jego mieszkańców. W 1378 roku, Robert z Genewy został papieżem i przyjął imię Klemensa VII

"

??????Coś ci się pomyliło. Ja nic takiego nie napisałem.

A Klemens VII nie był antypapieżem. Był tak samo ważnie wybrany jak Urban VI i później Aleksander V- w tym był cały problem i to było istota schizmy zachodniej. Sobór w Konstancji nakłonił całą trójkę do ustąpienia i wybrano Marcina V. Gdyby któryś z tej trójki był nie ważnie wybrany to sobór w Konstancji nie musiałby go nakłaniać do ustąpienia.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bronek   

"O czym 90% chrześcijan nie wie" to jest tytuł strony w sieci propagującej ateizm. Stamtąd o ile się nie myle pochodzi przytoczone na początku kalendarium.

Światopogląd każdy wyznaje jaki chce, ale co poruszony temat ma do wypraw krzyżowych?

Dziękuję za tę informację. Sprawdziłem to w internecie. Dlatego zredagowałem temat i przeniosłem do działu ogólnego. Pozdrawiam! /Nar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.