Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz Tyberiusz rozumie że Adamhistoryk nie wyda książki "O Warszawie kilka zdań"? Secesjonista pokazuje, że Adamhistoryk ma braki w wykształceniu historycznym. Do tego przewodnika musiałby być dołączona dwa razy grubsze "Erratum", i całuj wuja w nos, :kiss:. A ostatni wpis zostanie poddany weryfikacji.

Edytowane przez adamhistoryk

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady, o brakach w wykształceniu nic nie napisałem, podrzucam jedynie ew. przydatne tropy i jakieś pojedyncze propozycje bibliograficzne. A kwestia dla kogo powstał kościół św. Klary jest otwartą, ja przyznam się szczerze, że w tym nieco pogubiłem - bo co z kościołem św. Mikołaja? W artykule księdza Antoniego Brykczyńskiego zatytułowanym "Kilka słów o Klasztorze PP. Bernardynek w Warszawie" (w którym znaleźć można szereg szczegółów personalnych osób wstępujących do tej klauzury, uposażeniach itp.), możemy wyczytać:

"Między 1600 a 1607 r. zbudowano kościół pod wezwaniem ś. Mikołaja, lubo mały ale kształtny i gustowny. Stanął on ze składek, ale głównie ofiarą Stanisława Warszyckiego...".

/w: "Przegląd Katolicki", R. 38, nr 5, 1900, s. 69/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W posiadaniu zakonu warszawskich wizytek jest obraz sztalugowy przedstawiający św. Antoniego Padewskiego, który wcześniej prezentowany był właśnie w kościele św. Klary. Autorstwo tego dzieła przypisuje się Michałowi Aniołowi Palloniemu.

/za: "Warszawa. Jej dzieje i kultura" red. A. Gieysztor, J. Durko/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Co było prowokacją? Mam nadzieję, że mojego pomysłu nie uznałeś za takową?

A skąd wiesz, że nie mam kontaktów z wydawnictwami, Secesjonisto? Zakładanie czegoś z góry jest dość ryzykowne.

Edytowane przez TyberiusClaudius

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No to się cieszę z szerokich kontaktów, proszę nie omieszkać przekazać je adamhistoryk.

I tyle z mej strony fantazyjnego O.T.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Co było prowokacją? Mam nadzieję, że mojego pomysłu nie uznałeś za takową?

A skąd wiesz, że nie mam kontaktów z wydawnictwami, Secesjonisto? Zakładanie czegoś z góry jest dość ryzykowne.

A może Tyberiusz podać z jakimi to wydawnictwami ma kontakt?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"Wikipedia podaje że ulica Chmielna powstała jako droga rozdzielająca grunty augustianów i księży misjonarzy. Ale niestety nie podaje źródła wiedzy...".

Pisał o tym choćby Eugeniusz Szwankowski w "Ulice i place Warszawy".

"Ten opis znajdziemy u Ksawerego Liszke w „Cudzoziemcy w Polsce”. Cytat pochodzi na forum „Gazety Wyborczej” i wierzę w ten zapis, może naiwnie, ale osobiście nie widzę żadnyatak powstańczów ch podstaw aby w weń nie wierzyć".

Wiarę swą można utwierdzić, bo rzecz jest zdigitalizowana (dostępne na archive.org czy pbc.biaman.pl). Natomiast autor, to nie "Liszke" a Liske!

Atoli te niedoróbki językowe: "temtu", "póżniej", "zródła", "poblizu", "i pieknego", "użalezniona", "ogrodkowe", "atykułu", "atak powstańczów", "Sciana", "przywowywanego"... trochę tego dużo.

Mam taką uwagę, skoro Liskego adamhistoryk nie czytał to nie powinno się jego pozycji umieszczać w bibliografii, bo to nieco sugeruje, że do napisania tekstu z takiej pozycji się skorzystało.

Może lepiej oddzielić: "bibliografia" - to co sam przeczytałem, "literatura warta uwagi" - to co nie przeczytałem, ale wiem z drugiej ręki, iż traktuje o danym temacie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Liskiego Adamhistoryk już przeczytał w odpowiednim ustępie o Warszawie.

Co do ulicy Chmielnej: na zdjęciu z NAC widać wejście do Hotelu Litewskiego, numer 19.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"Ten opis znajdziemy u Ksawerego Liske w „Cudzoziemcy w Polsce”. Cytat pochodi na forum „Gazety Wyborczej” i wierzę w ten zapis, może naiwnie, ale osobiście nie widzę żadnych podstaw aby w weń nie wierzyć".

Z tego jakoś nie wynika - nic nowego, poza poprawieniem nazwiska. A jeśli adamhistoryk przeczytał, to wie, że cytat nieco jest sfałszowany czy złagodzony, bo brakuje krytycznych (względem szczwalni) wtrętów - wyrwanych z cytowanych zdań.

Tak na marginesie, rzeczoną szczwalnię nie prowadzili jedynie Niemcy, byli i Polacy i Włoch i mołdawski przybysz... wystarczy poszukać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"Morderstwa Hołówki dokonali Iwan Gabrusewycz, Roman Szuchewycz i Zenon Kossak, członkowie OUN".

Proponuję jednak sprawdzić dokładniej, żaden z nich nie dokonał tego czynu.

:(

"W bibliotekach cyfrowych znalazłem następujące publikacje Tadeusza Hołówko: „Duch wojska narodowego”, „O zmianę konstytucji”"

Tytułem uzupełnienia, jest tego więcej: "Prezydent Gabrjel Narutowicz: (życie i działalność)" (Warszawa 1924), "Dlaczego trzeba zmienić konstytucję?" (Warszawa 1930), "Przez dwa fronty. Ze wspomnień emisarjusza politycznego z 1918 roku" (Warszawa 1931), "Przez kraj czerwonego caratu" (Warszawa 1931).

"W latach 1929-1930 wydawał w Warszawie miesięcznik literacki „Europa”. Publikował m.in. w czasopismach „Wiek XX” i „Lewy Tor”.".

Jak się napisało, że wydawał "Europę", to trzeba by (przez analogię), zaznaczyć również, że i wspomniany "Wiek XX" był przezeń wydawany (razem ze Stanisławem Vincenzem), a nie tylko doń pisał.

Oba tytuły są przykładem... jak nie prowadzić pisma. :B):

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.