Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Radoslaw z Wroclawia

Lista wydarzeń w komunistycznej Europie, które doprowadziły do rozpadu związku radzieckiego

Recommended Posts

Witam

Pracuje w miedzynarodowej korporacji z ludzmi z calego swiata (mamy tu 30 narodowosci). Hindusi, azjaci i ludzie z innych odleglych zakatkow swiata, mowia mi ze wg ich wiedzy komunizm zostal obalony w krajach takich jak Polska wraz ze zniszczeniem muru Berlinskiego. Nie jestem specjalista od historii ale bardzo chcialbym im przedstawic podsumowanie na osi czasu wydarzen, ktore trafnie oslabialy marionetkowy system. Bardzo prosze o podawanie jedynie daty i nazwy wydarzenia to wystarczy, jezeli chcecie podyskutowac na temat jakiegos wydarzenia to sugeruje zalozenie odpowiedniego tematu. Jezeli uda nam sie to wszystko ladnie poukladac to chetnie zrobie z tego film po angielsku ktory umieszcze na internecie, by ludzie z odleglych zakatkow swiata mogli sie dowiedziec jak to wszystko po kolei sie dzialo miedzy 1949 do 1990.

Pozdrawiam

Radoslaw

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oj, Radosławie, trochę źle trafiłeś. ;) Są tu ludzie, którzy mają skłonność dzielenia włosa na czworo. Ja na przykład osobiście uważam, że wydarzenia w Polsce dla upadku ZSRR miały znaczenie całkowicie drugorzędne, zresztą podobnie jak symboliczny upadek muru berlińskiego (czy tym bardziej "opozycja" w dawnym NRD).

Istotne było osłabienie ZSRR wyścigiem zbrojeń, oraz to, że kraj ten zaczął przegrywać konkurencję w zakresie nowych technologii. A przede wszystkim fakt, że ster rządów w ZSRR objął Gorbaczow, który próbując usprawnić swoje państwo, postawił najpierw na wolność słowa i demokratyzację, zapominając o gospodarce. I to, że za obalanie Gorbaczowa zabrano się nieudolnie i za późno (tzw. pucz Janajewa). Gdyby nie powyższe fakty, a władzę w ZSRR objąłby w 1985 roku jakiś tamtejszy Deng Xiaoping albo przodek Putina lub - co gorsza - Kim Ir Sen - pewnie ZSRR, pewnie wraz z całym Układem Waszawskim w jakieś formie trwałby nadal.

Ale, z drugiej strony propaganda, że "zaczęło się w Polsce" oraz, iż Polska miała decydujące znaczenie jest miła naszemu sercu i w sumie nieszkodliwa. Zatem, proponuję zacząć od zwykłej Wikipedii, np.:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kalendarium_historii_Polski#Lata_1945-1989_.28okres_Polski_Ludowej.29

Edited by Bruno Wątpliwy

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tomasz N   

Dzieląc włos na czworo zgadzam się z Bruno, iż USA zazbroiło sowiety na śmierć. Ale równolegle istotna była zagrywka Reagana na rynku ropy, namówiwszy Arabów na obniżkę cen, pozbawił sowiety istotnego źródła dochodu. Czyli z jednej strony cięcie dochodów, z drugiej wypuszczenie w koszty wyścigu zbrojeń, blefem z programem gwiezdnych wojen.

Edited by Tomasz N

Share this post


Link to post
Share on other sites
jancet   

Czyli z jednej strony cięcie dochodów, z drugiej wypuszczenie w koszty wyścigu zbrojeń, blefem z programem gwiezdnych wojen.

No to mamy pierwszą datę: 19 maja 1999, początek "Gwiezdnych wojen" :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tomasz N   

No i jeszcze wcześniej ta bomba neutronowa niwelująca sowiecką przewagę pancerną.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.