Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Co do Jasła...

14 września Polacy zaminowali most na Wisłoce pod Jasłem używszy do tego min szkoleniowych z rozcieńczonym iperytem. Nie wyjaśniono czy była to świadoma decyzja czy pomyłka. W efekcie czternastu niemieckich żołnierzy zostało poparzonych w tym jeden bądź dwóch śmiertelnie.

/za: L. Konopski "Broń chemiczna na terenach Polski", "Przemysł chemiczny", nr 89/1, 2010/

Podpułkownik Emil Fieldorf (wedle relacji ppor. Władysława Dobrzańskiego, dowódcy plutonu chemicznego), wieczorem 8 września, w trakcie walk pod Iłżą, wydał rozkaz użycia butli z fosgenem. Do użycia tego środka nie doszło z racji niesprzyjającego wiatru.

/szerzej: W. Dobrzański "Chemik. Biuletyn Stowarzyszenia Chemików Wojskowych RP", 2008, nr 4/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Tutaj w grę wchodzi jeszcze jeden czynnik;

Genewska Konwencja zabraniała posiadania takiej broni.

Jednak wszyscy ją mieli i każdy bał się jej użyć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Z całą pewnością zakazywał używania.

No to po co posiadać coś, czego nie wolno używać?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A to już pytanie nie do mnie, ja odniosłem się do konkretnej regulacji o której pisał poldas. Atoli powody można znaleźć - państwo wypowiadające to zobowiązanie ma gotowy zapas takich środków.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Biorąc pod uwagę decyzję podjętą przez Emila Fieldorfa (Nil ?), to minimalnie brakowało do użycia tego środka walki.

Szczęśliwym trafem wiatr nie sprzyjał.

Tutaj nasuwa się mi taka konkluzja, że Polska ratyfikowała zakaz używania takiej broni w 1929 roku, a 10 lat później okazało się iż taka broń jest na stanie Wojska Polskiego i chciano jej użyć.

Ojjj - Nieładnie.

Bo wychodzi na to, że Polacy również próbowali grać nieczysto.

Edytowane przez poldas

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Dziennik Ustaw z dnia 3 kwietnia 1929 roku wskazuje wyraźnie iż Polska wyrzeka się stosowania broni chemicznej.

Nic mi nie wiadomo o tym, aby przed 1 września 1939 roku Polska tą deklarację wypowiedziała.

Edytowane przez poldas

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W tymże dzienniku nie ma nic:

1. o tym, że nie będziemy prowadzić prac nad takimi związkami

3. o tym, że zlikwidujemy wszystkie takie środki będące w naszym posiadaniu

3. o tym, że nie będziemy ich produkować.

Mnie się zdawało, że dla większości ludzi łatwym jest zrozumienie rozróżnienia pomiędzy użyciem tego typu broni a jej badaniem czy produkowaniem.

No, ale ja nie jestem takim specjalistą jak poldas, zatem to pewnie tylko dla mnie jest tak prostym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Ty o jednym a ja o drugim.

No to w końcu jak?

Wolno było Wojsku Polskiemu użyć broń chemiczną w trakcie Kampanii Wrześniowej?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Dlaczego retoryczne?

Dla mnie jest prostym, że nie wolno było.

Na czym polegały zapory iperytowo-ogniowe na linii Łomża-Wizna?
Na niczym. Nie było czegoś takiego.

Gwoli ścisłości - Miotacze ognia nie były zakazane.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Cóż są tacy co jednak twierdzą, że takowe były.

To poza poldasem, który wie (mam nadzieję, że nie jest to wiedza z gatunku: "Genewska Konwencja zabraniała posiadania takiej broni"), że nie było, słyszał ktoś o czymś takim?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Cały problem w tej dyskusji rozbija się o to, że coś było, a tego nie użyto.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Co do tego jest zgoda: dwa wspomniane przypadki z obu stron składa się raczej na karb pomyłki.

Mnie jednak interesuje dlaczego Konopski użył sformułowania: "iperytowo-ogniowe"?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.