Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
secesjonista

Włócznia "bojowa" w ikonografii średniowiecznej

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w tytule, nie chodzi mi o formę i taktykę użycia (jak w innym temacie ze starożytności: Furiusza), nie interesuje mnie kopia - chyba, że jest kontrowersja co do identyfikacji materiału ikonograficznego.

Jakie znamy przykłady obrazowania tej broni, zarówno w piechocie jak i kawalerii.

Z materiałów mi już znanych: Psałterz Utrechcki, Złoty Psałterz i Księga Machabeuszy z Saint-Gall, płaskorzeźba z Hornhausen, kodeks Valenciennes, Biblia z Roda, Biblia z Winchester, kościół św. Ursyna w Bourges, aż do tkaniny z Bayeux.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Jest złote naczynie ze skarbu z Nagyszentmiklós (zdjęcia mogą być na stronie Muzeum Wiedeńskiego) gdzie przedstawiono właśnie konnego wojownika z włócznią.

Edycja

Jest tez takie coś, z hełmu z okresu Vendel plakietka

Ze świata bizantyjskiego:

The art of georgia, Tbilisi 1970

Fresk z Hosios Loukas w Beocji

Przerys fresku

W sławetnej miniaturze bitwy pod Legnica też jest sporo włóczni

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Paolo Uccello

Ja wiem, ze to bardziej renesans (ale wczesny!) jednak w obrazach można wciąż się doszukać elementów średniowiecznych.

"Świętego Jerzego walczącego ze smokiem" pokazywałem w temacie o smokach właśnie. Tam też widać przerośniętą włócznię (czyli kopię) namalowaną w fajnej perspektywie.

Przy okazji tego tematu pragnę przypomnieć Wam trzy sceny z "Bitwy pod San Romano":

Paolo_Uccello_031.jpg

Paolo_Uccello_023.jpg

Paolo_Uccello_016.jpg

Zwróćcie uwagę, że perspektywa i drugi plam jeszcze średniowieczne takie...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Jakie znamy przykłady obrazowania tej broni, zarówno w piechocie jak i kawalerii

Tak troszkę mnie zaskoczyłeś.

No bo sięgając do powszechnie znanych opracowań, typu Gembarzewskiego "Żołnierz Polski... T I, czy Żygulskiego jun. "Broń w dawnej Polsce", zbuduje się dość obszerną listę "przykładów obrazowania" włóczni. U Gembarzewskiego są opracowane sylwetki z "Drzwi Gnieźnieńskich". Obraz "Bitwa pod Orszą" jest ich pełen.

Jeśli chodzi o Żygulskiego, to mogę Ci przepisać podawaną przez niego ikonografię, w przypadku Gembarzewskiego mam kłopot, bo książkę diabeł ogonem nakrył.

Tylko nie wiem, czy o to Ci chodzi.

Czy naprawdę Ci chodzi o sporządzenie listy dzieł, na których widnieje włócznia? Nawet ograniczając się Europy podejrzewam, że długość takiej listy idzie w tysiące...

Edytowane przez jancet

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Generalnie uwzględnić by trzeba było wszystkich św. Jerzych. Wyszła kiedyś książka O. Savelii o mozaikach bizantyjskich z Chersonezu, książka ukazała się w Polsce ale po ukraińsku, wróci do mnie w poniedziałek, rzucę okiem czy nie ma tam czegoś ciekawego.

Jest przedstawienie Bitwy nad rzeką Lech

Samych przedstawień włóczni to może być sporo - tu Jancet może mieć rację. Dobrych przedstawień, takich pozwalających powiedzieć o broni coś więcej, może być już znacznie mniej. Może taka nieśmiała sugestia, w Bibliotece Instytutu Historii Sztuki na Placu Krasińskich 1a są w materiałach podręcznych zbiory rycin średniowiecznych - kilkadziesiąt tomów. Kiedyś je przeglądałem, broń się tam zdarza, może tam poszukać? Te zbiory były ustawiane alfabetycznie wedle autorów i alfabetycznie wedle tematów, taki trochę dziwny system (bo to w ramach jednej serii) więc jest sporo przeglądania ale może będzie coś ciekawego?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

A jeśli szukać scen ukrzyżowania to warto obejrzeć średniowieczne ołtarze. Na początek polecam ołtarz ufundowany przez dortmundzki ród Berswordt z końca XIV wieku.

Berswordt-Altar-Mitte.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Wiem, że to może nie łapać się na ikonografię ale motyw włóczni pojawiał się również na monetach.

img_4d9b39df7d8fe3cf2b2c6e0d6dd074fcd168463239b16.jpg

Mazowsze lub Kujawy, Lestek Bolesławic (1173-1185) lub Kazimierz II Sprawiedliwy (1195-1194). Postać przebijająca włócznią smoka

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Trochę niemieckich obrazków:

Henryk III (XI w.)

dzida1-1.jpg

Henryk IV (XII w.)

dzida1-2.jpg

Rudolf I (XIII w.) (Reichstag w Augsburgu w 1282 r.)

dzida1-3.jpg

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

(...)

Jeśli chodzi o Żygulskiego, to mogę Ci przepisać podawaną przez niego ikonografię

...

A to poproszę, bo ja widzę w jego pracy ("Broń w dawnej Polsce...", PWN, Warszawa 1975), we fragmencie pt. "Włócznia" tylko jeden przykład, który można od biedy nazwać "ikonograficznym" - jest to włócznia św. Maurycego, potem mamy przykłady jak: opona z Bayeux, Biblia Maciejowskiego, Złoty Psałterz z St. Gallen, płyta nagrobna w Stoke d'Arbenon, figurki brązowe z muzeum w Glasgow...

To wcale nie tak dużo.

A odpowiadając na pytanie: "czy o to Ci chodzi"...

To chodzi mi jedynie o "obrazki" z epoki, potrzebne do napisania pracy, a wojskowość nie jest moją ulubioną działką - stąd założenie wątku.

Choć mógłbym napisać, że to eksperyment, polegający na sprawdzeniu na ile forumowicze zdolni są jeszcze wykrzesać z siebie trochę bezinteresownej aktywności, w temacie gdzie raczej nie ma możliwości prowadzenia polemik i dysput "o niczym".

Jak widać, niektórzy - są. Nawet Tomasz N i Capricornus tu zawitali.

:B):

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.