Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Najlepsza armia II Wojny Światowej

Najlepsza armia II WŚ to...  

173 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • Niemcy
      53
    • ZSRR
      10
    • Francja
      2
    • Wielka Brytania
      4
    • USA
      20
    • Polska
      24
    • Włochy
      1
    • Japonia
      2
    • Finlandia
      4
    • Inna (jaka?)
      1


Rekomendowane odpowiedzi

ciekawy   
Dla mnie fakt, że jakaś armia wygrala wojnę [sama czy "do spólki" - nieistotne] nie oznacza, że jest najlepsza...

pozdr

I wszystko jasne. Over ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wildze że wygrywają Niemcy ja też głosowałem na nich przecież mieli Waffen-SS i LSSAH

Faktycznie wygrywają... wynik ówczesnej wojny mówi sam za siebie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Leonardo: komentarz: Waffen - SS [i w ich składzie dywizje mające swoje nazwy [LSSAH, Totenkopf i in] pierwotnie służyły do zupełnie innych celów, gdyż jak sama nazwa wskazuje wywodziły się z SS. Właśnie to było oznaką słabości dowództwa i organizacji nazwijmy to niemieckiej siły zbrojnej...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Witam;

Leonardo: komentarz: Waffen - SS [i w ich składzie dywizje mające swoje nazwy [LSSAH, Totenkopf i in] pierwotnie służyły do zupełnie innych celów, gdyż jak sama nazwa wskazuje wywodziły się z SS. Właśnie to było oznaką słabości dowództwa i organizacji nazwijmy to niemieckiej siły zbrojnej...

pozdr

Ale nie zmienia to klasy i siły tego typu jednostek.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

siły i klasy nie zmienia, za to pokazuje "porządek" ów słynny niemiecki Ordnung w dowództwie, w zasobach i w wysiłku wojennym. Dla mnie jest to jednym z wielu przykładów na bałagan tam panujący. Przecież SS powinno być formacją policyjną, co oznacza, że jednostki typu Waffen SS [wśród nich zaś LSSAH i in] powinny być częścią W.H. ...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Witam;

siły i klasy nie zmienia, za to pokazuje "porządek" ów słynny niemiecki Ordnung w dowództwie, w zasobach i w wysiłku wojennym. Dla mnie jest to jednym z wielu przykładów na bałagan tam panujący. Przecież SS powinno być formacją policyjną, co oznacza, że jednostki typu Waffen SS [wśród nich zaś LSSAH i in] powinny być częścią W.H. ...

pozdr

I znów się mylisz.

To nie był efekt bałaganu, a jedynie stworzenie równowagi sił, tak by żadne środowisko nie miało nadrzędnego charakteru, ot polityka:

dziel i...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   
Wildze że wygrywają Niemcy ja też głosowałem na nich przecież mieli Waffen-SS i LSSAH

Świetnie, to ja się spytam kolegę dlaczego LSSAH nie wygrało wojny dla Hitlera, skoro kolega ocenia poziom armii na podstawie jednej tej dywizji?

I o jakim Waffen-SS mówimy? 13. "Handschar"? 36. "Dirlewanger", czy może 8. Dywizja Kawalerii "Florian Geyer"? Mam nadzieję, że kolega ma świadomość tego, że Waffen-SS to 38 dywizji i "dywizji" z czego może tylko z 10 uchodzi za miano elitarnych?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Waffen-SS to 38 dywizji, fakt. Zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę takie dywizje, jak ''Lutzow'' czy ''Nibelungen''. :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   
Waffen-SS to 38 dywizji, fakt. Zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę takie dywizje, jak ''Lutzow'' czy ''Nibelungen''. :lol:

Istotnie masz rację Andreasie. 36. "Dirlewanger" była wielkości brygady, zaś wspomniana przez Ciebie "Nibelungen" ok. 2700 żołnierzy w 5 batalionach, z czego w dużej mierze służyły w niej młodziki z roczników 1928 i 1929. Do zapoznania się z organizacją części mniej znanych dywizji W-SS polecam tą stronę: http://www.dws-xip.pl/reich/waffen/waffenA.html

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

secesjonista: może znów jestem "nie na czasie", ale uważam, że tworzenie kolejnych bytów, będących w dyspozycji zupełnie kogoś innego, niezależnych w pewnym sensie od W.H., nie będących jednostkami specjalnymi [niewielkimi grupami szybkiego reagowania] świadczy raczej o tym, że dowódców było wielu, a każdy kacyk w rządzie chciał mieć "swoje wojsko".

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Leonardo   

1.Waffen-SS to były najlepsze jednostki rzeszy byli przeważnie lepiej uzbrojeni i wyszkoleni od żołnierzy Wehrmacht .

2.Wspominam o LSSAH bo to były najbardziej elitarne jednostki Waffen-SS .

3.Nie zgadzam się z definicją że SS miało mieć zadania Policyjne przecież gdyby nie Waffen-SS któży wspierali żołnierzy Wehrmachtu , przecież zadania policji miało GESTAPO a Waffen-SS to zbrojne sztafety ochronne .

pozdr

// Ortografia - kolejna taka pisownia zaowocuje ostrzeżeniem! F.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   
1.Waffen-SS to były najlepsze jednostki rzeszy byli przeważnie lepiej uzbrojeni i wyszkoleni od żołnierzy Wehrmacht .

2.Wspominam o LSSAH bo to były najbardziej elitarne jednostki Waffen-SS .

3.Nie zgadzam się z definicją że SS miało mieć zadania Policyjne przecież gdyby nie Waffen-SS któży wspierali żołnierzy Wehrmachtu , przecież zadania policji miało GESTAPO a Waffen-SS to zbrojne sztafety ochronne .

pozdr

Takich bzdur w życiu nie czytałem.

Primo: nieprawda. W wielu wypadkach żołnierze WH byli lepiej przeszkoleni. Nie wspomnę tutaj o FJ, którzy przebijali praktycznie wszystkich(poza kilkoma dywizjami W-SS i WH) pod każdym względem. Jakie to jednostki były lepsze? 36. SS, 4. SS, 14. SS a może 13. SS?

Secundo: LSSAH to była jedna jednostka. Pomijam powody, dla której nazywasz ją najbardziej elitarną. Może wymordowanie 20 tys. mieszkańców Charkowa?

Wg mnie 5. SS, 12. SS, 6. SS, 10. SS, 9. SS, 2. SS czy 3. SS w niczym jej nie ustępowały.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   
1.Waffen-SS to były najlepsze jednostki rzeszy byli przeważnie lepiej uzbrojeni i wyszkoleni od żołnierzy Wehrmacht .

Jeszcze raz kolegi się spytam, dywizja "Dirlewanger", "Florian Geyer", "Handschar" czy "Prince Eugen"?

2.Wspominam o LSSAH bo to były najbardziej elitarne jednostki Waffen-SS .

Kolega słabo się interesuje swoją ulubioną dywizją, bo np. przed ofensywą w Ardenach do tej elity nad elitami wcielano takich "dumnych Aryjczyków" jak 43-letni Włoch Antonio B., który znalazł się w ramach uzupełnień w 2. PGPanc SS "Liebstendarte". Polecam poczytać "Ludzi ze stali" Reynoldsa, traktujących właśnie m.in. o LSSAH w okresie po Normandii. Nie było tak różowo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Leonardo: uzupełniając post Anderasa:

1. Gestapo i SS - miały zupełnie różne działania. Gestapo - to Geheime Staatspolizei [o ile mój niemiecki jest dobry], co oznaczało po prostu Tajną Policję Państwową. Ubecję czy Sbecję - przekładając na nasze. Tak po chamsku i ordynarnie. SS - to Schutzstaffeln [zastrzeżenie j.w.] - czyli sztafety ochronne. Z polskiego na nasze - oddziały mające chronić różne zjazdy i oficjałki, po wchłonięciu SA, także pełniące rolę bojówek [zbrojne ramię partii]

2. Bojówki czy oddziały mające za zadania pacyfikację przeciwników politycznych to nie jest wojsko, choć w swej ideologii mogą nawiązywać do samej armii i jej otoczki. Marzenia szyszek i samego zwierzchnictwa SS zaowocowało utworzeniem Waffen - SS. Czytając zaś pozycje dotyczące owych wojsk - dowiesz się, że tak naprawdę pozycję swoją i doświadczenie zdobywały w boju, tracąc masę ludzi...

3. Zaopatrzenie dla tych jednostek szło osobnymi drogami - związane one były z SS i jego bazami i logistyką a nie w.H. Poza tym zwierzchnością formalną było SS a nie W.H. i tak dalej...

Oznacza to że jakkolwiek walczyły one na froncie ramię w ramię z wojskowymi, to nie były W.H., zaś celem samego SS nie było posiadane własnego wojska, tylko zupełnie coś innego. Podobnie celem W.H nie była pacyfikacja wsi tylko walka. Pacyfikacja była wyjątkiem od reguły, wyjątkiem od tego do jakich działań armia była przeznaczona.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.