Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ikanom

Kiedy i dlaczego tak późno zaczęto pisać o Holocauście?

Rekomendowane odpowiedzi

poldas   
Dlaczego tak późno...

Czyli należy odrzucić coś, co było tak wcześnie?

Można se i tak wybiórczo interpretację historji budować.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dalej nie rozumiem tego toku myślenia.

Ad ikanom - co do P.W., ten artykuł może ciebie zainteresować:

www.history.ucsb.edu - H. Marcuse "he Revival of Holocaust Awareness in West Germany, Israel, and the United States"

Co do Niemców to trzeba by rozpocząć poszukiwania od sporu zwolenników intencjonalizmu ze zwolennikami instytucjonalizmu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Właściwie to ja nie wiem w czym problem. Jedna wizyta w bibliotece i ma się sporą wiedzę. Książki na ten temat mają bibliografię. Ja sięgnąłem na półkę i otworzyłem "Hitlerowską politykę zagłady Żydów" A. Eisenbacha z 1961 r., a tam 5 stron publikacji w bibliografii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A na tych stronach z bibliografią jaka pozycja jest najwcześniejszą?

Istnieją wyspecjalizowane publikacje wydawane przez JHI, ja na przykład dostaję zestawienia bibliograficzne robione przez Vidal Sassoon International Center for Study of Antisemitism, są "Źródła do dziejów badań..." itp. tylko, że na ogół podają one nowszą literaturę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

A na tych stronach z bibliografią jaka pozycja jest najwcześniejszą?

A sami oceńcie (dołożyłem jeszcze publikowane dokumenty):

hol1.jpg

hol3.jpg

ho5.jpg

ho6.jpg

Na moje oko "Judenausrottung in Polen" A. Silberscheina z 1944 r. wydane w Genewie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej mieści się to w temacie: wczesnych publikacji, atoli szukając głębiej - spróbujmy znaleźć niemiecką publikację.

Bo Silberschein w tym zakresie się raczej nie mieści.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak z kwestią wpływu procesu Eichmanna na powstającą literaturę o Holokauście w Niemczech, ale

zajmującą się taką literaturą ludzie z Shoah Resource Center uważają, że miała to mieć znaczenie dla

wzmożenia zainteresowania tą tematyką w USA:

"In the two decades following the Eichmann Trial, a kind of "fascination with Nazism" led to the flourishing of an American literature on the Holocaust. Around this time, but more so from the mid-1970s onward, the voices of the survivors began to

be heard. Elie Wiesel, whose works were translated into English, has arguably made the greatest impact on the American reading public. Primo Levi’s writings have also been widely read. In addition, best-selling writers, Jews and non-Jews, have used the Holocaust or the Nazi camps as a theme in their works".

/za: www.yadvashem.org/

Może Bruno Wątpliwy coś nam tu doda o niemieckich reakcjach po tym procesie i ew. kwestii publikacji tym wywołanych?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Jak najbardziej mieści się to w temacie: wczesnych publikacji, atoli szukając głębiej - spróbujmy znaleźć niemiecką publikację.

Bo Silberschein w tym zakresie się raczej nie mieści.

Genewa o niczym nie świadczy. Mógł być Niemcem, trzeba to sprawdzić.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tomaszu N twe obiekcje zrozumiałem, i Genewa o niczym nie świadczy.

Atoli teraz poszukujemy tu publikacji bezpośrednio: z Niemiec?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

A nie wystarczy niemieckojęzyczna ?

Przy taki podejściu taka "Kultura" paryska zalicza się do wydawnictw francuskich.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

No cóż. Twórca tematu uściślił, że chodzi mu o publikacje "z punktu widzenia Rzeszy" czyli jak dla mnie ogólnie Niemiec. Tylko nie wiem czy chodzi o dowód na ekspiację jakiegoś pojedynczego Niemca (w obcym języku), czy coś skierowane do społeczeństwa niemieckiego. To ostatnie warunkuje raczej język niemiecki publikacji.

Jej istnienie nie jest oczywiście dowodem na jakąś zborową ekspiację u Niemców. Tam dalej panuje u wielu przekonanie, że wojnę wywołały polnische banden co napadły na Gleiwitzer Sender.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Można zajrzeć do literatury związanej głównie z procesami (tu głównie z NRD) i komentarzy tam umieszczonych co do nastrojów społecznych, jak i celów politycznych:

A. Rückel "The Investigation of Nazi Crimes 1949-1978: Documentation"

D. de Mildt "In the Name of People: Perpetrators of Genocide in the Reflection of Their Post-War Prosecituon in West Germany"

M. Foolbrook "The People's State: East germany Society from Hitler to Honecker"

eadem, "German National Identity After the Holocaust"

J. Herf "Divided Memory: The Nazi Past in the Two Germany"

"Brown Book: War and NAzi Criminals in West Germany. State, Economy, Administration, Army, Justice, Science"

"Atrocities on Trial: Historical Perspectives on the Politics of Prosecuting War Crimes" red. J. Matthäus, P. Heberer

"DDR-Justiz und NS-Verbrechen..." red. Ch.F. Rüter

D.O. Pendas "The Frankfurt Auschwitz Trial, 1963-1965: Genocide, Hisstory, and the Limits of the Law"

E. Reuter, D. Hensel "Das kurze Leben der VVN von 1947 bis 1953: Die Geschichte der Vereinigung der Verfolgten des Naziregimens in der sowjetischen Besatzungszone und in der DDR"

N. Frei "Adenauer's Germany and the Nazi Past: The Politics of Amnesty and Integration"

I. Markovits "Selective Memory: How the Law Affects What We Remember and Forget about the Past: The Case of East Germany", "Law & Scoety Review" 2001, t. 35, nr 3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.