Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

5 lat Polski w UE i kolejne. Polska a Unia Europejska

Recommended Posts

Dzisiaj mamy rocznicę 5 lat Polski w UE.

Co się w tym czasie dla was zmieniło? Jaki jest bilans zysków i strat dla naszego kraju jak i dla każdego z nas z osobna?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jako, że jestem piłkarzem to z pewnością muszę wspomnieć o orliku wybudowanym w moim mieście, który jest oblegany od rana do wieczora. Ponadto Unia Europejska przyczyniła się do budowy łącznika w moim byłym gimnazjum oraz współfinansuje projekt "Czwarta Władza z klasą. Szkolny koncern medialny.", w którym uczestniczy moja aktualna szkoła.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Eldo   

Niewątpliwie jest lepiej niż było przed 2004 rokiem. Przede wszystkim (choć i tu znajdą się sceptycy) ogromne dofinansowania z UE, chociażby na budowę dróg (jako przykład z mojego "podwórka" mogę podać wspaniale przerobiony wjazd do Poznania od Wrocławia). Oczywiście wiele jest do zrobienia (autostrady i drogi ekspresowe), ale pomyślmy ile z tego, co już mamy byłoby zrealizowane bez pomocy UE?

Poza tym także należy wspomnieć o dotacjach dla polskich rolników, które pomagają im w prowadzeniu gospodarstw. Następny plus - to otwarcie przez prawie wszystkie kraje UE (dziś zrobiła to Belgia, nie zrobiły tego jeszcze tylko Niemcy i Austria) rynków pracy dla Polaków (i nie tylko), którzy nie muszą już pracować w tych krajach "na czarno".

Tych plusów przystąpienia Polski do UE można wymyślać i wyliczać bardzo długo. W 2004 roku eurosceptycy twierdzili m.in. że wstąpienie Polski do Unii osłabi jej suwerenność. Moim zdaniem nic takiego nie miało miejsca. Od początku byłem euroentuzjastą i jestem nim nadal. Vivat zjednoczona Europo! ;)

Pozdrawiam ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
giskan   

Ja bym nie był jak entuzjastycznie nastawiony. Suwerenności polska już nie ma, musi się dostosowywać do uni, a unią przedewszystkim kieruje kilka najbogatszych państw. Te dotacje itd. moim zdaniem są tylko zaciągniętym długiem, który będziemy za jakiś czas musieli spłacić z wysokimi procentami. Czym lepiej unia teraz zainwestuje w polske tym więcej będzie mogła z niej póżniej "wyssać". tak samo robi Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy z biednymi krajami m.in. w afryce.

A teraz pora na przykład bezsensownych zarządzeń uni: unia kiedyś miała pretensje do polski że produkuje za dużo mleka. Więc niby co? Mieliśmy powiedzieć krową żeby tyle mleka nie dawały albo mieliśmy wylewac to mleko? A w innych częściach świata ludzie głodują, bo Europa musi się obżerać...

co nieznaczy że UE ma także pozytywne aspekty. pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
Eldo   
A teraz pora na przykład bezsensownych zarządzeń uni: unia kiedyś miała pretensje do polski że produkuje za dużo mleka. Więc niby co? Mieliśmy powiedzieć krową żeby tyle mleka nie dawały albo mieliśmy wylewac to mleko?

O ile mi wiadomo, to z tym mlekiem chodziło o limit produkcji na sprzedaż, a to, ile krowa dawała rolnikowi, to chyba inna kwestia

Share this post


Link to post
Share on other sites
giskan   
O ile mi wiadomo, to z tym mlekiem chodziło o limit produkcji na sprzedaż, a to, ile krowa dawała rolnikowi, to chyba inna kwestia

Właśnie po to rolnik "produkuje" mleko, żeby je sprzedać, a jak nie może go sprzedać to nie ma pieniędzy, a jak nie ma pieniędzy...

Chyba że chodzi ci konkretnie o export mleka do krajów uni, bo jeśli tak, to znaczy że unia sama sobie zaprzecza w tym momencie gdyż likwiduje wolny rynek który podobno popiera.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja bym chciał byśmy spłacali ten "dług" - fajnie jakby Polska była tak bogata, aby dopłacać do UE. Pomyślcie ile w waszej okolicy jest inwestycji, ze znakiem, że to za kasę z UE, a teraz je wymażcie... wiele by nie zostało z inwestycji z ostatnich lat.

Zarządzenia UE stosowane w Polsce to dobra rzecz, UE narzuca wysokie standardy, o co czasem w Polskiej polityce trudno.

Dodam także, że nie jesteśmy obywatelami drugiej kategorii, otwarte są granice, w 5 lat dostaliśmy 16 miliardów euro in plus.

Już nie wspominając o tym, że Polska w UE jest atrakcyjniejsza dla inwestorów. Zaś z tym mlekiem, ciekawe ile byśmy go sprzedawali nie będąc w UE. Ponadto z tym mlekiem to trochę czepialstwo, bez UE widzę jakby nasz eksport wyglądał...

Bylibyśmy w polityce europejskiej skrajnie marginalizowali. Wszyscy by się spotykali, gadali, decydowali, a Polska by nie mogła nic zrobić.

Wreszcie, co do piłki, to są jakieś ograniczenia jeśli chodzi o piłkarzy spoza UE w niektórych krajach, więc naszym zawodnikom byłoby jeszcze trudniej wyjechać.

Share this post


Link to post
Share on other sites
youpendi   

Mój bardzo dobry kumpel dostał z Unii 6.000euro. Dzisiaj przelali mu je na konto. A za co? A za to, że napisał projekt, który ma szerzyć miłość do muzyki wśród dzieci z mojej miejscowości ;)

Jestem nawet w grupie organizacyjnej - za pieniądze z Unii możemy zorganizować spotkanie ze znanymi piosenkarzami, pojechać na jakiś koncert, będziemy mieć zajęcia gry na gitarze i naukę odpowiedniej emisji głosu, etc.

Gdyby nie Unia, dzieciaki z mojej wsi nie miałyby co robić popołudniami - w mojej wsi działa coś w rodzaju świetlicy, która organizuje czas dzieciom. Większość pieniędzy mamy właśnie z UE.

Kuzyn mojej mamy ma hodowlę krów. Na razie ma ich koło osiemdziesięciu i w znakomitej większości dzięki dotacji, którą dostał o Unii. Napisał wniosek o dotację, i pieniądze otrzymał. Nie chcę skłamać, ale coś koło 1mln złotych. Rozkręcił krowi biznes i zarabia krocie. A to wszystko dzięki Unii.

I gdyby nie Unia to musiałabym chodzić do super drogich optyków w Krakowie, a tak to mam pod ręką b. dobrego optyka, który pieniądze na najnowszy sprzęt do komputerowego badania wzroku dostał od Unii ;)

Unii Europejskiej zdecydowane TAK.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To ja dodam, że jeżdżę nowiutkimi tramwajami, których sporo zakupiło MPK, a w środku jest inf., że UE z jakiegoś funduszu wsparła ten zakup. Dużo też jest węzłów komunikacyjnych, gdzie jest tablica z inf., że UE dofinansowało tą inwestycję.

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

w moim bardzo osobistym wypadku obecność w UE to przyjemność jeżdzenia po Czechach czy Słowacji jak po Polsce, to możliwość tego że nie ma kontroli na granicy [za to w kraju "Celni" potrafią sprawdzić czy mam drewno opałowe na samochodzie...], czy tego że zaoszczędzilem przynajmniej dwadzieścia kilka tysięcy.

Zaoszczędziłem dwukrotnie kupując samochód u sąsiadów a wracając miałem "błogoslawieństwo" Czechów:)

A tak bardziej ogólnie: Unia to wspólpraca i pomoc dla tych co chcą coś robić - dostają jak się to ładnie nazywa nie rybę a wędkę. Jesteś społecznikiem i działasz? Proszę bardzo napisz jak chcesz pomagać my ci w tym pomożemy.

Problemem jest tylko niestety fakt, że polskie wladze są w wielu wypadkach bardziej papieskie niż ustawa wymaga i żądają takiej masy papierow, że zwykłego przesiębiorcę to zniechęca, przy czym co ciekawe okazuje się że w oryginalnych ustawach pisze "n.p." a w naszych ustawach jest to traktowane jako "i".

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites
giskan   

ja nie zaprzeczam, że unia wiele wnosi. Ale kidyś zapewne będziemy musieli spłacić ten dług...

Tak na dygresji mówciąc to spróbujcie wymazać wszystkie budynki powstałe "za kumuny". I popatrzcie teraz na miasta. I można było wtedy wybudować wiele budynków, bez uni. Tylko ,że w polsce większość kasy zjada biurokracja, korupcja, defraudacja, przekręty.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie narzekam - mogłem bez problemu wyjechać do UK, gdzie sobie sympatycznie mieszkami i pracuję ;) Jakby nie patrzył fakt że jestem obywatelem kraju należącego do UE bardzo w tym wszystkim pomaga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moje pierwsze, całkowicie osobiste i niezbyt naukowe skojarzenie - to drogi. Jakie są - każdy widzi. Autostrad w stylu zachodnim chyba się nigdy nie doczekamy. Taka jakaś narodowa niemoc. Jak widzę to co potrafią zrobić Chorwaci czy Włosi w tamtejszych skałach, a my na naszej równince nie, to ręce mi opadają z kierownicy ;) .

Ale, gdyby nie było tych dróg z tablicami o dofinansowaniu z Unii, to by dopiero byłoby mało fajnie...

A tak globalnie. Wchodzimy na członkostwie in plus. I oto chodzi. Sama idea też mi się podoba. Co nie oznacza, że UE nie ma wad. Ale instytucji bez wad na tym padole łez, ziemią zwanym, chyba nie ma :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

Bruno - to że nie wybudujemy autostrad czy czegoś tam, to że koszty ponoszone na coś tam są trzy razy większe niż gdzie indziej to wina tylko i wyłącznie naszych władz i sposobów budowy. W przetargach nie patrzy nikt na jakość na na cenę - im taniej tym lepiej a tak nie zawsze jest. [O.T.]

Unia jak każdy organizm panstwowy ma wady, ale jej wadny w porównaniu do wad rodzimej biurokracji, skarbówki czy urzędnikow, są naprawdę żadne, choć bywa że nadmierna szczegółowość potrafi doprowadzić do szewskiej pasji nawet świętego.

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites
Moje pierwsze, całkowicie osobiste i niezbyt naukowe skojarzenie - to drogi. Jakie są - każdy widzi. Autostrad w stylu zachodnim chyba się nigdy nie doczekamy. Taka jakaś narodowa niemoc. Jak widzę to co potrafią zrobić Chorwaci czy Włosi w tamtejszych skałach, a my na naszej równince nie, to ręce mi opadają z kierownicy wink.gif .

Może Euro 2012 zweryfikuje Twój pogląd ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.