Jump to content
  • Announcements

• Jarpen Zigrin

Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
secesjonista

Symbolika zborów protestanckich na przestrzeni dziejów

Recommended Posts

Tomasz N   

Ciekawy przyczynek do kogutów wnosi artykuł w "Inżynierze Budownictwa" o piorunochronach. Wg niego kogut na dachu symbolizował zaparcie się świętego Piotra. Ale wyszedł z tego i inny aspekt. Kogut na krzyżu zmieniał gęstość ładunku w górnym ramieniu krzyża, zmniejszając tzw efekt ostrza. Stąd, jak zaobserwowano, w takie kościoły rzadziej waliły pioruny.

Tomasz N   

Artykuł to: Stefan Gierlotka "Piorunochrony i wcześniejsze sposoby ochrony przed wyładowaniami atmosferycznymi"   Inżynier budownictwa 11/2020

W dniu 2.12.2020 o 7:06 AM, Tomasz N napisał:

Ciekawy przyczynek do kogutów wnosi artykuł w "Inżynierze Budownictwa" o piorunochronach. Wg niego kogut na dachu symbolizował zaparcie się świętego Piotra. Ale wyszedł z tego i inny aspekt. Kogut na krzyżu zmieniał gęstość ładunku w górnym ramieniu krzyża, zmniejszając tzw efekt ostrza. Stąd, jak zaobserwowano, w takie kościoły rzadziej waliły pioruny.

Może i ciekawy, tylko skąd ów pan powziął tę myśl o takiej symbolice?

Tomasz N   

A nie wiem. Gerlotka. Był taki pracownik naukowy na wydziale elektrycznym Politechniki Śląskiej, ale nie wiem, czy o niego chodzi i skąd to wziął.

Mały dodatek do problemu i to z arcykatolickiej lubelszczyzny.

Dzwola i okolice

21 godzin temu, secesjonista napisał:

tylko skąd ów pan powziął tę myśl o takiej symbolice?

2634 Jezus mu rzekł: «Zaprawdę, powiadam ci: Jeszcze tej nocy, zanim kogut zapieje, trzy razy się Mnie wyprzesz».

13 minut temu, Capricornus napisał:

Jezus mu rzekł: «Zaprawdę, powiadam ci: Jeszcze tej nocy, zanim kogut zapieje, trzy razy się Mnie wyprzesz

I co z tego wynika, jak przywołał jakober - w centrum świątyni rzymskokatolickiej był kogut, to papież był protestantem?

Koguty na miejskich domach to efekt: symboliki protestanckiej czy element ozdobny przy okazji  pokazujący wiatry?

17 godzin temu, secesjonista napisał:

I co z tego wynika

Nic.

Padło pytanie: tylko skąd ów pan powziął tę myśl o takiej symbolice?

To zapodałem cytat, skąd ową symbolikę mógł ów pan wysnuć. Czy na pewno o to chodzi, nie wiem, trzeba by zwrócić się do autora tych słów.

w centrum świątyni rzymskokatolickiej był kogut, to papież był protestantem?

Nie chwytam głębi tego pytania.

Co ma kogut znajdujący się w " centrum świątyni rzymskokatolickiej" do protestantyzmu papieża? Skąd takie pytanie? Ktoś tu sugerował, że papież jest protestantem? Ktoś tu sugerował, że kogut to symbol jedynie protestancki? Czy fragment Ewangelii sugeruje protestantyzm?

Nie mam bladego pojęcia - o co Ci chodzi.

Koguty na miejskich domach to efekt: symboliki protestanckiej czy element ozdobny przy okazji  pokazujący wiatry?

Znowu.

Czemu niby protestancki?

W katolicyzmie też występuje symbol koguta.

I nie, nie jest to jedynie: element ozdobny przy okazji pokazujący wiatry. A właściwie, nie był. Dziś jest z tym różnie.