Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Nierozpoznany

Czyj portret wisi na ścianie w "Jak rozpętałem..."

Recommended Posts

W "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" Franek Dolas trafia do jugosłowiańskiej placówki, w której wisi na ścianie portret, zapewne ówczesnego wodza Jugosławii. Kto to jest?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeżeli podasz link do fotosu, to możemy się zastanowić "na poważnie". Ale, jeżeli sobie przypominam, to postać jest z profilu, w typowej (serbsko/jugosłowiańskiej) czapce generalskiej i ma dosyć zarysowaną szczękę oraz cienki wąsik. Najprawdopodobniej jest to zatem Aleksander I Karadziordziewić (czyli były król Jugosławii, zabity w 1934 r. w Marsylii).

Ówczesny (1941, do zamachu Simovića) regent Jugosławii (książę Paweł) i młody król Piotr II Karadziordziewić, który objął formalnie władzę po zamachu - wąsów nie mieli.

Notabene - pamiętam na pewno, że w koloryzowanej wersji "Jak rozpętałem..." pomyliły im się kolory flagi jugosłowiańskiej w tym ujęciu (dali chyba czerwono-biało-zielony).

Dopisek:

znalazłem stronę z podobnym portretem, tylko w lustrzanym odbiciu (trzecie zdjęcie od góry na tej, serbskiej stronie):

LINK

Edited by Bruno Wątpliwy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zatem, po obejrzeniu fragmentu filmu - na portrecie jest na pewno Aleksander I Karadziordziewić. I rzeczywiście lustrzane odbicie portretu znalezionego przeze mnie na serbskiej stonie internetowej. A kolor flag to włosko, węgierska fantazja na temat flagi Jugosławii. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.