Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Snoop   

Dzień Dobry

Czy ktoś z użytkowników spotkał się gdzieś z odniesieniami/podaniami/legendami lub samy stosunkiem odnośnie gadów w Polsce na przestrzeni wieków?

Węże w tej perspektywie zostały dość dobrze opracowane. Lecz co z żółwiami/jaszczurkami/krokodylami?

Miał ktoś aby okazje czytać o interesującej mnie kwestii i byłby wstanie polecić jakieś książki?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czy w ew. pracy mowa będzie li jedynie o wierzeniach naszego ludu, czy i o legendach/wspomnieniach/stereotypach naszych podróżników?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Snoop   

Czy w ew. pracy mowa będzie li jedynie o wierzeniach naszego ludu, czy i o legendach/wspomnieniach/stereotypach naszych podróżników?

Praca ma traktować o gadach w Polskiej kulturze. Nie będzie się zamykać tylko na ludowość/folklor związany z gadami.

Jak najbardziej mile są widziane legendach/wspomnieniach/stereotypach naszych podróżników jak i wszelaki inne odniesienia do gadów w kulturze Polskiej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

No to Bazyliszek i Smok Wawelski, ale tu odkrywczy nie będę.

Jeszcze jedno;

Legendę o wawelskim smoku kojarzy się z ludem Wenedów, który miał najeżdżać dzisiejszą Małopolskę i wymuszać na miejscowej ludności haracz w postaci danin, w tym i dziewic.

Na sztandarach Wenedów miał się znajdować wizerunek smoka.

Spekuluję iż ci zaczerpnęli to z Chin.

Stąd miała się zacząć legenda.

Jako pierwszy spisał tę legendę Wincenty Kadłubek.

Edytowane przez poldas

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mama takie pytania:

1. Na kiedy praca

2. W jakich językach w grę wchodzi literatura przedmiotu i podmiotu?

Przeglądałeś dostępne zasoby PIA?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Snoop   

Mama takie pytania:

1. Na kiedy praca

2. W jakich językach w grę wchodzi literatura przedmiotu i podmiotu?

Przeglądałeś dostępne zasoby PIA?

1. Do czerwca. Czasu niby dużo ale muszę się przeprawić przez ogromną ilość materiału

2. Osobiście preferowałbym język Polski. Czyżby publikacje były w obcych językach ?

Przeglądałem. Mam tam dość dużą porcje do zapoznania się. Chodź jak mam być szczery duża część pozycji z tej strony jest przez mnie typowana że może znajdę tam coś o gadach

Ciekawą pozycje o gadach znalazłem na Polona

Swoją drogą większość pozycji o gadach jest stara żeby nie powiedzieć bardzo stara.

Niestety nawet jak książki mają indeks hasał to w ogromnej większości nikt nie uwzględnił dla mnie istotnych słów kluczowych

Zaciekawiły mnie kwestia : wspomnieniach/stereotypach naszych podróżników. Doprawdy wydało się interesujące

Temat wydaje się mało objętościowy ale gdy zacznie się o tym szukać to jest dużo źródeł ale mało takich w których jest pewność że coś o gadach znajdę. Na domiar złego jak już coś jest to z reguły o węzach ewentualnie - w mniejszości - jaszczurkach a na trop żółwia i krokodyla jeszcze nie udało mi się wpaść

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Praca ma traktować o gadach w Polskiej kulturze.

a na trop (...) krokodyla jeszcze nie udało mi się wpaść

Niemożliwe! A to:

W oddalonej stąd krainie

Jadowity potwór słynie

Najmężniejszym trwogą bywa –

Krokodylem się nazywa.

Niech go schwyci i przystawi,

Moje oko nim zabawi;

Bom ciekawa jest nad miarę

Widzieć żywą tę poczwarę

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tylko Tomaszu N - trudno tu mówić o... wierzeniach - zatem Snoop, raczej z tego nie skorzysta.

A czy Snoop mógłby skonkretyzować zakres swej pracy?

Chodzi o: wierzenia, czy może raczej o podania i legendy?

A Snoop przejrzał zszywki "Wisły" czy "Ludu"?

Czy w zakresie poszukiwań jest salamandra?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Snoop   

Tylko Tomaszu N - trudno tu mówić o... wierzeniach - zatem Snoop, raczej z tego nie skorzysta.

A czy Snoop mógłby skonkretyzować zakres swej pracy?

Chodzi o: wierzenia, czy może raczej o podania i legendy?

A Snoop przejrzał zszywki "Wisły" czy "Ludu"?

Czy w zakresie poszukiwań jest salamandra?

Precyzując. Ja nie skupiam się tylko na wierzeniach/legendach/podaniach. Interesują mnie wszelakie odniesienia do gadów w wszelakich dziedzinach.

Obrałem sobie za cel w miarę całościowe ujecie gadów w kulturze Polskiej. Czyli stosunek do nich, wykorzystywanie jako symbol we wszelakich dziedzinach czy chociażby ich opisy tzn jak je w tedy widzieli. Nie ograniczam się też tylko do aspektu ludowego tego zjawiska. Wręcz bardzo chętnie wyszedłbym poza wszelaką ludowość o ile to możliwe

Jeszcze nie przejrzałem chodź znajdują się na mojej liście.

Salamandra to płaz o ile o niej (już dla swojej prywatnej satysfakcji) udało mi się poczytać to w tej pracy nie mogę tego użyć

wciąż nurtuje mnie to : legendach/wspomnieniach/stereotypach naszych podróżników

Edytowane przez Snoop

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

A tak "pokręcić" się przy pałacach. Jak wiadomo magnateria jeździła na polowania, również te egzotyczne. Sami sobie strzelby nie nosili. Np w Łańcucie widziałem trofea, chyba Potockich, z Afryki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Wszelkie odniesienia?

"Jeśli nie chcesz mojej zguby,

Krokodyla daj mi luby"

Fredro - "Zemsta"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Albo poprzeglądać stare kalendarze "dla ludu" ? Tam było zawsze trochę egzotyki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Jest taki temat o dobrych gadach na forum:

https://forum.historia.org.pl/topic/14555-o-dobrych-gadach-w-wierzeniach-ludowych/page__p__215117__hl__%2Bdobre+%2Bgady__fromsearch__1#entry215117

można też poszukać u K. Moszyńskiego i jego kulturze ludowej Słowian, choć nie wiem czy coś konkretniejszego będzie.

W temacie się nie mieści ale może M. Münnich, Biblijny kult węży - próba interpretacji [w:] Przegląd Historyczny, z.2, t.95/2004 będzie dla Ciebie interesujący

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

bardzo chętnie wyszedłbym poza wszelaką ludowość o ile to możliwe

To może zajżyj do wszelakich ksiąg medycznych, coś pownieneś znaleźć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Na prośbę Snoopy brzmienie tematu zostało zmienione z: "Gady w wierzeniach ludowych w Polsce", na: "Gady w kulturze polskiej"

secesjonista.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.